Coraz mniej interwencji do tlenku węgla

Od początku września, w powiecie gryfickim strażacy interweniowali do 14 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. To mniej niż w podobnym okresie poprzedniego sezonu grzewczego.

14 – tyle razy od września do tej pory wzywani byli strażacy z powiatu gryfickiego do zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Tylko w 4 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. W jednym z nich – w Trzebiatowie na skutek czadu ucierpiały trzy osoby. W pozostałych przypadkach, strażacy nie stwierdzili zagrożenia życia.

Dla porównania, w poprzednim sezonie grzewczym w okresie od września do 14 listopada 2016 r. strażacy odnotowali 18 tego typu zdarzeń. Wtedy ucierpiało 13 osób. 

Według strażaków mniejsza ilość wezwań związana jest m.in. z większą świadomością społeczeństwa. - Powodów, dla których odnotowujemy mniej wezwań do zdarzeń z tlenkiem węgla, jest wiele. Z pewnością wpływ mają na to akcje profilaktyczne, które regularnie od lat prowadzi Państwowa Straż Pożarna, a także większa świadomość społeczna w tej kwestii – informuje sekc. Jakub Michałowski rzecznik prasowy PSP w Gryficach. 

Jak mówią strażacy, najczęstszymi przyczynami wystąpienia zagrożeń związanych z tlenkiem węgla jest niedrożny przewód wentylacyjny, nieszczelny piecyk gazowy, niesprawny piec, a także nieszczelny przewód kominowy i niedrożny przewód kominowy. – Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować stan techniczny urządzeń grzewczych, a także dbać o właściwą wentylację w mieszkaniu. Należy też pamiętać o regularnych przeglądach instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. Warto też zaopatrzyć się w czujnik tlenku. On może uchronić nas przed zaczadzeniem – dodaje J. Michałowski.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia