„Chrobry” uświetnił 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Społeczność Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach uczciła – 8 listopada br. – Narodowe Święto Niepodległości w Gryfickim Domu Kultury. Młodzież przygotowała m.in. znakomite inscenizacje historyczne i zaprezentowała pieśni legionowe.  

W uroczystości wzięła udział nie tylko społeczność „Chrobrego”. Do miejscowego domu kultury przybyli zaproszeni, dystyngowani goście, przedstawiciele gryfickich kombatantów i osób represjonowanych, cisi, ale niezapomniani bohaterowie: Czesław Michałowski, Krystyna Górska, Urszula Pszczolińska, Helena Fiałko, Lucyna Wojnarowska, Janina Butyńska, Maria Chyla, Mieczysław Marcinkowski, Tadeusz Klatka i Zenon Szpakowski. Obecność prominentnych gości naszego powiatu nadała akademii podniosłego charakteru i była zaszczytem dla wszystkich zgromadzonych: – Cieszę się, że mogę wystąpić przed ludźmi, którzy zasłużyli się naszej ojczyźnie. Mam nadzieję, że przygotowany przez nas program spotka się z uznaniem – powiedziała jedna z uczestniczek ceremonii.  

Uroczystość zdobyła gromkie brawa publiczności. Młodzież przygotowała akademię – i nie będzie to wyolbrzymienie – profesjonalnie. Listopadową aurę święta podkreślono porozrzucanymi na scenie liśćmi, nobliwie prezentowały się takie rekwizyty, jak hełmy, broń, krzyże brzozowe, znicze, kwiaty czy godło polskie. Uczniowie w roli aktorów wywiązali się wzorowo: – Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. Ich wkład i tytaniczną pracę mogliśmy oglądać na deskach domu kultury. Młodzież bezinteresownie podjęła zadanie – powiedzieli organizatorzy akademii, nauczyciele historii i języka polskiego w „Chrobrym”. Szczególne wrażenie wywołały scenografia i charakteryzacja postaci. Wypowiadane przez uczniów repliki na scenie wzruszały i powodowały dreszczyk emocji, postacie były wiarygodne: – To nie były zwykłe recytacje, my to czuliśmy, mówiliśmy prosto z serca – dodaje jedna z uczestniczek.

Podczas akademii dyrektor szkoły Jolanta Folwarska wręczyła dyplomy laureatom konkursu „Patriotyzm oczami młodego pokolenia”. Pierwsze miejsce zajęła klasa Id (zdobywając 1060 głosów), drugie – klasa Ig (1010 głosów), zaś trzecie – klasa II e (227 głosów). Młodzież krótkimi podcastami zaprezentowała, w jaki sposób postrzega dzisiaj patriotyzm. Okazuje się, że patriotyzm można wyrażać w różny sposób, nie tylko przez udział w państwowych uroczystościach i ważnych dla kraju wydarzeniach. Młodzież zdaje sobie sprawę, że miłość do ojczyzny to nie tylko kultywowanie tradycji i bohaterów naszej historii. To również spełnianie obowiązków szkolnych, działania prozdrowotne i proekologiczne, to niesienie bezinteresownej pomocy (np. poprzez udział w różnych akcjach charytatywnych ), wzajemna postawa szacunku oraz tolerancji.

– Nadszedł nowy wiek. Zmienia się świat, Europa i Polska. Nam, młodym, dano szansę żyć w nowych, lepszych czasach. Czujemy na sobie odpowiedzialność za losy kraju i świata, za losy nasze i naszych bliskich. Wiemy, że będziemy żyć tak jak każde pokolenie, że będziemy kowalami losu własnego i losu tych, co przyjdą po nas. Tacy jak my będą budować nowy świat, świat dla Was i dla nas – deklarowała ze sceny młodzież.

Tekst i foto: Mariusz Rakoski, Tomasz Jędras 

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOK-U BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO!

Drobne ogłoszenia