Sołectwa mogą realizować swoje projekty. Umowy na granty sołeckie podpisane

2020-07-14 9:12
Michał Gałązka
2020-07-14 9:12

8 sołectw z terenu powiatu gryfickiego, które zwyciężyły w konkursie „Granty Sołeckie 2020”, będzie mogło zrealizować swoje projekty. Umowy już zostały podpisane.

W ramach czwartej edycji konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Granty Sołeckie” dofinansowanie otrzymało 180 najwyżej ocenionych propozycji, w tym osiem z terenu powiatu gryfickiego. Każde sołectwo na realizację projektu otrzymało pomoc finansową w wysokości 10 tys. zł.

W poniedziałek 13 lipca br. w auli Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach, w obecności starosty powiatu gryfickiego Ryszarda Chmielowicza oraz wicestarosty Waldemara Wawrzyniaka, laureaci konkursu „Granty Sołeckie 2020” podpisali umowy z wicemarszałkiem województwa Olgierdem Kustoszem.

- Podpisaliśmy osiem umów z sołectwami. Cieszymy się, że taka ilość trafiła na Ziemię Gryficką – powiedział wicemarszałek Olgierd Kustosz, który dodał, że konkurs „Granty Sołeckie” od pierwszej jego edycji cieszy się dużym powodzeniem, stąd też podjęte działania o zwiększenie środków na jego realizację, tak aby jeszcze więcej sołectw mogło realizować swoje projekty. – Cieszymy się, że takie piękne inicjatywy naszych sołectw są realizowane i postaramy się zarówno Zarząd Województwa, jak i Marszałek wynegocjować wyższe kwoty - dodał wicemarszałek O. Kustosz.

 W gminie Gryfice wsparcie popłynęło do sołectwa Kukań i Waniorowo. W obu powstaną place zabaw. - Po grant sięgnęliśmy po raz pierwszy. Mam nadzieję, że zrealizujemy wszystkie nasze plany co do placu zabaw, na którym dzieci będą czuły się bezpiecznie – mówi Izabela Buniowska sołtys sołectwa Waniorowo, która liczy na to, że dzięki realizacji projektu, najmłodsi mieszkańcy odejdą od komputerów oraz telefonów i zaczną aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Granty otrzymały również sołectwa z terenu gminy Trzebiatów. – To dwa kolejne sołectwa, które otrzymały grant. Teraz to sołectwo Gosław i sołectwo Nowielice. Oby dwa sołectwa wnioskowały o rewitalizację placów zabaw. To nie jest tak, że w tych miejscowościach placów zabaw nie było, ale te, które są, są na tyle zużyte, że należałoby je wymienić – powiedział Grzegorz Olejniczak wiceburmistrz Trzebiatowa.

W gminie Rewal granty trafiły do sołectwa Pustkowo, w którym rewitalizacji doczeka się plac zabaw oraz do sołectwa Pobierowo, gdzie utworzony zostanie Ogródek Jordanowski. – Wystąpiliśmy z wnioskiem o odtworzenie tak naprawdę, bo już wcześniej istniał w miejscowości Pobierowo Ogródek Jordanowski. Chcielibyśmy powrócić trochę do przeszłości, żeby integrować nie tylko młodzież, ale również całe rodziny. Temu służyć będzie właśnie ten plac, który znajdować się będzie w zachodniej części miejscowości – mówi sołtys Pobierowa Przemysław Studziński.

Granty trafiły także do sołectw w gminie Płoty. W Dąbiu zagospodarowana zostanie przestrzeń publiczna, a w Modlimowie zagospodarowany zostanie teren przy świetlicy wiejskiej. – Świetlicę wiejską mamy połączoną z remizą strażacką, tak więc zadanie, które wykonamy to położenie polbruku do remizy strażackiej oraz utwardzenie terenu przed świetlicą – mówi Andżelika Sobczak sołtys Modlimowa.

Celem konkursu „Sołeckie Granty” jest wyróżnienie sołectwa, podejmującego wartościowe inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności takie jak: podnoszenie jakości i bezpieczeństwa życia mieszkańców, wzmacnianie udziału społeczności w podejmowaniu decyzji lokalnych, a także realizacja przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, turystycznym i sportowym.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!