Goleniów zainwestuje w "zieloną" energetykę

2022-09-06 10:06
Paweł Palica
2022-09-06 10:06

Blisko milion złotych zamierzają przeznaczyć władze gminy Goleniów na montaż instalacji fotowoltaicznych na kilku gminnych budynków. Liczą, że dzięki temu znacząco obniżone zostaną rachunki za prąd.

Temat klastra energetycznego, który chce stworzyć gmina, pojawił się w przestrzeni publicznej kilka tygodni temu. Szerzej zaistniał na ostatniej sesji Rady Miejskiej, gdy dystkutowane były zmiany w budżecie, umożliwiające przeznaczenie 950 tysięcy złotych na jego faktyczne stworzenie.

Na czym przedsięwzięcie to miałoby polegać? W największym skrócie: na zamontowaniu instalacji fotowoltaiczych, czyli paneli słonecznych o mocy 50 kW, na dachach sześciu budynków (chodzi o SP 2 i SP 4 w Goleniowie, a także szkoły w Kliniskach, Białuniu i Mostach oraz marinę jachtową w Lubczynie), a także rozbudowę już istniejącej "fermy" na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej ze 150 do 400 kW. Klaster ma być operatorem, dzięki któremu możliwy będzie "przesył" nadmiaru wyprodukowanej energii do innych punktów poboru i wykorzystywanie jej na przykład do oświetlenia ulic, innych szkół i instytucji.

Szersza informacja na temat klastra, który chce utworzyć gmina, ma być przeznaczona na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Pierwsze inwestycje, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mają ruszyć jeszcze w tym roku. Jak twierdzi skarbnik gminy Mirosław Guzikiewicz, docelowy plan jest taki, by instalacje fotowoltaiczne pokryły 100% zapotrzebowania na prąd gminnych obiektów.

 

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!