Rządowy program lekarstwem na zły stan dróg? Marszałek Geblewicz mówi o dyskryminacji Pomorza Zachodniego

2020-07-27 16:50
Katarzyna Adamiak
2020-07-27 16:50

Lokalne drogi zmieniają się w mozolnym tempie. Samorządy bez wsparcia centralnego, nie są w stanie same uporać się z problemem. Poprawie infrastruktury drogowej służą specjalnie dedykowane programy. Takim jest Fundusz Dróg Samorządowych, w ramach którego w nowym rozdaniu, na Pomorze Zachodnie trafi 105 mln złotych. Według marszałka województwa sposób, w jaki rząd podzielił środki, jest skandaliczny.

Mimo starań samorządów wciąż wiele lokalnych dróg czeka remont. Te, z powodu ograniczonych budżetów, nie są w stanie, przeprowadzić kosztownych inwestycji. Na drogowej mapie powiatu gryfickiego, trudno szukać gminy, w której problem fatalnego stanu dróg, bądź ich braku, nie istnieje. Nowej drogi od lat nie mogą się doczekać mieszkańcy wielu miejscowości. Problem dotyczy min. Skalna, Otoku,Bieczyna, Bądkowa, czy Prusinowa.

- W naszej miejscowości droga jest zrobiona do połowy. Druga część od lat czeka na remont czy przebudowę. Studzienki pozapadane, dziury w nawierzchni tak duże, że można koło stracić. Tu nie jeden samochód został już uszkodzony, mój zresztą też – mówi pani Maria mieszkanka Prusinowa i była wieloletnia sołtys Prusinowa.

– Nie można mówić, że jest źle, ale nie jest też dobrze. Niby każdego roku, kolejne drogi są robione, ale nadal są takie, którymi nie da się jeździć. W najgorszym stanie są przede wszystkim, te prowadzące do miejscowości wiejskich, często jeszcze brukowane, które pamiętają czasy słusznie minione, a przecież tam też mieszkają ludzie i to tam potrzeba nowych dróg - mówi pan Andrzej z Gryfic.

Również droga do Kukania, to jedna z tych, w gminie Gryfice, na której naprawdę można uszkodzić samochód. – Wygląda, jakby prowadziła na koniec świata. Stan tragiczny, stara kostka brukowa, nierówne pobocze, dziura na dziurze, jak w szwajcarskim serze. Trzeba naprawdę bardzo uważać, żeby nie uszkodzić auta. Jak jest mokro, jeszcze gorzej. Tu od lat nie remont jest potrzebny, a budowa nowej drogi – mówi pani Małgorzata z Kukania.

Dla samorządów ratunkiem na poprawę stanu dróg jest możliwość sięgnięcia po zewnętrzne środki. I te chętnie po nie aplikują. Pozyskanie nawet 80-procentowej dotacji jest nie tylko ogromnym wsparciem dla gmin, ale przede wszystkim, pozwala na poprawę infrastruktury drogowej.

Jedną z form wsparcia jest Fundusz Dróg Samorządowych, na który w nowym rozdaniu nabór już trwa i który chwali wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Tyle tylko, że decyzją rządu w podziale środków na 2021 rok zachodniopomorskie znalazło się na szarym końcu. Mniejsze wsparcie popłynie tylko do samorządów w lubuskim i opolskim.

Taki podział środków krytykuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz, nazywając go skandalicznym i dyskryminującym dla Pomorza Zachodniego.

- Po raz kolejny okazało się, że obowiązują wskaźniki preferujące regiony, w których rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Niestety, muszę powtórzyć moje słowa sprzed ponad roku, że znów wschód Polski jest faworyzowany, a my wciąż należymy do najbardziej wykluczonych transportowo nie tylko w Polsce, ale i w Europie. To uderza w najsłabsze i jednocześnie najbardziej wykluczone komunikacyjne obszary strefy centralnej jak powiaty Białogardzki, Łobeski, Świdwiński, Wałecki czy Drawski – przekonuje marszałek Olgierd Geblewicz i przypomina, że środki na FDS pochodzą m.in. z Lasów Państwowych i Funduszu Leśnego. - To w Zachodniopomorskiem są wypracowywane te pieniądze. Później de facto są wpłacane do centrali i dalej już niesprawiedliwie rozdzielane. To praktyka rodem z epoki kolonialnej. PiS czerpie z zachodniopomorskich zasobów i rozdaje je w innych regionach – podkreśla stanowczo marszałek, który tak jak przed rokiem zaapelował do Ministra Infrastruktury  o stworzenie sprawiedliwych i transparentnych warunków podziału środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

ANDRZEJ

odpowiedz
28.07.2020 14:50

Marszałem Geblewicz jak i jego koledzy z opozycji już dawno temu stracili kontakt z rzeczywistością..Na każdym kroku lekceważą społeczeństwo.zapominając, że ci ludzie widzą jakie zmiany następują w ich gminie powiecie czy województwie I krew ich zalewa że ci ludzie pobierają potężne pieniądze ,za nieróbstwo,kolesiostwo i bałagan tam gdzie zarządzają.Np Trzecia osoba w Państwie Pan Grocki- zamieszany w aferę kopertową,swój szpital doprowadził do bankructwa, Pan Gawłowski- były minister- zarzuty , prokuratorskie Pan Nitras pierwszy Chuligan PO. Zarząd Policki zatrzymani , Dolna Odra zatrzymania- A wstydem na całą Polskę była szybka trasa tramwajowa Pan zapomniałeś że jako Marszałek odpowiadasz za całe województwo i tak trzeba współpracować by ugrać jak najwięcej.Na dzień dzisiejszy uważam że nasze województwo dzięki inwestycjom rządowym zaczyna kwitnąć.Bez tego zgodnie z waszym harmonogramem zachodniopomorskie by zarosło,bo tylko do tego jesteście zdolni.Panie MARSZAŁKU - proszę nie narzekać,nie płakać ,tylko zabrać się do uczciwej roboty.

Gryf

odpowiedz
27.07.2020 17:54

Zachodniopomorskich regionów. A co tu jest. Wszy i mendy. Zwróćcie się do trzaskowskiego to wam da. Jak chcieliście tak macie.

Kuba 221

27.07.2020 17:54

Witamy "dobrą zmianę"

28.07.2020 13:30

brawo zachodniopomorskie głosujcie dalej na ludzi których szefem był człowiek twierdzący ,że polskość to nienormalność .

Lin

odpowiedz
27.07.2020 21:51

Trzeba zatrudnic Nowaka z PO to "fachowiec" szybko "wyremontuje".

Krzysztof

odpowiedz
27.07.2020 21:59

Trzeba się odezwać do Rafała trzaskowskiego in da. Na pewno da. Ha ha ha

inka

odpowiedz
28.07.2020 12:59

Ani jednego zakładu produkcyjnego, bo nie ma kto pracować, gdzie zakłady w strefie ekonomicznej za co brano przez tyle lat pieniądze, Całe PO SLD PSL jak się załapią na stołki to już laba ,chyba że dbają o własne interesy.Praca w supermarketach, po co mieszkańcom dać zarabiać lepiej niech Sąsiedzi zarabiają. Narzekajcie na własne lenistwo, arogancję bo cały czas tutaj rządzicie czyż nie prawda?.

z G.

odpowiedz
28.07.2020 17:42

"STARA KOSTKA BRUKOWA ". Proszę zabrać nową , słabo objeżdżoną , twardą jak diament kostkę z ulic w Gryficach i wyremontować te drogi .

Trzeba było nie głosować na PO

odpowiedz
29.07.2020 08:01

to byście mieli drogi. Popatrzcie na wschodnią ścianę polski, tam budują drogi bo głosują na ludzi pracy a nie na złodziei.

krytyk

odpowiedz
29.07.2020 14:55

Pan Geblewicz zapomniał że jest przy korycie w raz z kolesiami najprawdopodobniej 15 lat - pytam więc co Pan zrobiłeś dobrego dla woj zachodniopomorskiego.Potrafisz Pan tylko jedno , głupio się uśmiechać przy otwarciu byle jakiej ścieżki rowerowej- najlepiej w obecności telewizji.Dobrze że rządzi PIS,zamiast ładować pieniądze w woj Pomorskie- zasilają potężnymi kwotami nasze województwo.Dzięki temu jeździ się coraz lepiej,Proponuję popierać tych,co nam pomagają a szkodników pora już pogonić.

Krytyk

odpowiedz
31.07.2020 12:27

Panie Geblewicz,wczoraj byłem ze znajomymi w moim ukochanym Szczecinie.Ogarnął mnie wielki wstyd, bałagan ,trawa po pas,miasto zakorkowane.Jedno co moi znajomi zauważyli to ceny za parkowanie.Naprawdę oddajcie koryta tym którzy postawią to miasto na nogi, Przypomnę Panu że kiedyś Szczecin był najładniejszym miastem i bardzo bym chciał, by tak kiedyś było.Co ciekawe ,tam gdzie rządzi PO jest podobnie- wszystko pod kontrolą.