Farba jak krew czerwona. Pomnikowy "sabotaż"

2022-11-11 13:31
Paweł Palica
2022-11-11 13:31

W niecodziennych okolicznościach odbyły się zorganizowane dzisiaj w Nowogardzie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Minionej nocy zdewastowany został pomnik, pod którym zwyczajowo składane są kwiaty.

ZDJĘCIE 1 z 2

Stojący w centrum miasta, na placu Wolności pomnik poświęcony kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej od lat budzi kontrowersje. Odsłonięty został w 1972 roku, a wieńczą go kamienne figury polskich i rosyjskich wojów i żołnierzy, co miało symbolizować ich odwieczną przyjaźń. Dopiero po przemianach ustrojowych zmieniono jego nazwę, czerwonoarmiejec z pepeszą jednak pozostał i wciąż, najwyraźniej, kole w oczy część mieszkańców Nowogardu.

7 listopada jego podstawa została owinięta czarną folią, na której pojawiły się przekreślony sierp i młot, czerwona gwiazda i nawiązujący do rosyjskiej agresji na Ukrainę symbol "Z". Minionej nocy ktoś posunął się jeszcze dalej, obrzucając stojącą na postumencie rzeźbę czerwoną farbą. Założyć można, że ma ona symbolizować krew.

Farby z pomnika nie zdążono usunąć, dzisiejsze uroczystości odbyły się więc tak, jak zwykle: były liczne poczty sztandarowe, "Mazurek Dąbrowskiego", składano wiązanki kwiatów, przemawiał wiceburmistrz Bogdan Jaroszewicz. Tym razem wydarzenia nikt nie zakłócił, wszystko przebiegło więc spokojnie.

Co ciekawe, równocześnie odbyła się "konkurencyjna" niepodległościowa uroczystość, czyli marsz ku pamięci płk Andrzeja Kiszki, ps. Dąb, żołnierza AK i NZW. Jego uczestnicy zebrali się pod Pomnikiem Niepodległości przy ulicy 3 Maja.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Victor

odpowiedz
11.11.2022 14:13

Pan Czapla lubi być na topie, nawet niesławnym !

Zyta

odpowiedz
12.11.2022 12:00

Konkurencyjna?co to za głupie stwierdzenie...