Ekstrakcja ósemki – kompletny przewodnik od diagnozy do rekonwalescencji

2023-12-20 17:37
Artykuł partnera
2023-12-20 17:37

Usuwanie zębów mądrości to jeden z rutynowych zabiegów, jakie wykonywane są w gabinetach stomatologicznych. Ósemki sprawiają kłopot znacznej części społeczeństwa i mogą przyczyniać się do odczuwania dyskomfortu. Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu? Na czym polega ekstrakcja ósemki? Czego nie wolno robić po wyrwaniu zęba mądrości? Podpowiadamy.

Ekstrakcja ósemki – co to takiego?

W niektórych przypadkach leczenie zachowawcze jest trudne lub wręcz niemożliwe. Zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z występowaniem zaawansowanej próchnicy. Istnieje wiele powodów, dla których warto wyrwać ząb mądrości. Usuwanie ósemki to powszechnie znany zabieg, jaki przeprowadza doświadczony specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej lub szczękowo-twarzowej. Niekiedy bywa wykonywany przed założeniem aparatu ortodontycznego albo np. z powodu powikłań zapalnych. Mechaniczne usunięcie zęba mądrości jest zabiegiem wykonywanym po zastosowaniu znieczulenia. W zależności od umiejscowienia i anatomii, wykorzystuje się różne metody oraz sprzęt.

Wskazania do usunięcia ósemek

Najczęstszą przyczyną ekstrakcji zębów mądrości jest próchnica i jej efekty. Taki zabieg wykonuje się często z powodu pojawiających się stanów zapalnych. Usunięcie ósemki jest również wskazane ze względu na trudności w czyszczeniu, rotacje i stłoczenie zębów lub niepoprawne położenie w łuku zębowym. Może okazać się konieczne przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Wskazaniem jest brak dostatecznej ilości miejsca w łuku zębowym.

Niejednokrotnie zdarza się, że ząb mądrości ulega zatrzymaniu. Dochodzi do niego na pewnym etapie wyrzynania, co przyczynia się najczęściej do odczuwania dolegliwości tj.: ból głowy lub stawu skroniowo-żuchwowego czy zapalenie tzw. kapturka dziąsłowego. Wówczas wykonywana jest niezwłoczna ekstrakcja ósemki zatrzymanej. Usunięcie z jamy ustnej ostatniego trzonowca warto też rozważyć w przypadku nieprawidłowego toru wyrzynania. Nieprawidłowo rosnące ósemki mogą wpływać na sąsiednie zęby. Wówczas należy pomyśleć o tym, by jak najszybciej je usunąć.

Przygotowanie do zabiegu ekstrakcji

  • Przed zabiegiem pacjent powinien wykonać badania diagnostyczne. Zaliczyć do nich można RTG i tomografię komputerową. Do przeprowadzenia ekstrakcji niezbędne jest posiadanie zdjęcia pantomograficznego lub tomografii wolumetrycznej.
  • Istotne znaczenie ma odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien też poinformować lekarza o ewentualnych chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych na stałe lekach.

Przebieg zabiegu chirurgicznego

Ekstrakcja ósemki może być wykonana w sposób klasyczny lub chirurgicznie. Wiele zależy od umiejscowienia i stanu zęba. Klasyczna ekstrakcja jest przeprowadzana przy użyciu dźwigni oraz kleszczy. Narzędzia te służą do wyważenia i zerwania więzadeł oraz uchwycenia i wyrwania zęba. Natomiast chirurgiczna ekstrakcja ósemki jest wykorzystywana najczęściej w przypadku niewyrznięcia lub częściowego zatrzymania. Przed przystąpieniem do zabiegu podawane jest znieczulenie, które ogranicza dolegliwości bólowe oraz zapewnia pacjentowi poczucie większego komfortu.

Na czym polega chirurgiczne usunięcie zęba mądrości? W pierwszej kolejności ósemka jest odsłaniana z tkanek otaczających, tj. dziąsło czy kość. Służą do tego specjalne narzędzia chirurgiczne. Czasami konieczne jest nacięcie dziąsła. Ząb może być wyjęty z zębodołu w całości lub częściach. Po jego usunięciu lekarz zazwyczaj zaszywa brzegi rany i umieszcza jałowy gazik. Założone szwy są usuwane najczęściej po 7-14 dniach.

Po zabiegu ekstrakcji

Niewątpliwie warto przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu, m.in. bólu poekstrakcyjnego, opuchlizny, suchego zębodołu czy szczękościsku. Bardzo ważne są zwłaszcza wskazówki dotyczące diety, prawidłowej higieny i rezygnacji z niektórych aktywności. Jak długo zachować środki ostrożności po ekstrakcji ósemki? Gojenie zwykle trwa 3-4 dni. Czas rekonwalescencji zależy od indywidualnych uwarunkowań. W niektórych przypadkach wydłuża się do tygodnia. Niezbędne są wizyty kontrolne i usunięcie szwów.

W jakim odstępie można wyrywać ósemki? Zęby mądrości powinny być usuwane wyłącznie wtedy, gdy istnieją określone wskazania medyczne. Można usunąć dwie ósemki jednocześnie, np. górną i dolną. Najlepiej jednak wyrywać każdy ząb podczas oddzielnej wizyty. W znacznym stopniu można ograniczyć w ten sposób dolegliwości pozabiegowe.

Ekstrakcja ósemki – znaczenie indywidualnej oceny

Decyzja o usunięciu zęba mądrości musi być podjęta przez lekarza stomatologa. Zabieg ekstrakcji ósemki powinien przeprowadzić specjalista w dziedzinie chirurgii stomatologicznej lub chirurg szczękowo-twarzowy. W celu dokonania odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia warto zgłosić się do renomowanego gabinetu stomatologicznego np. kliniki stomatologicznej DentalSand w Gdyni.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!