Ekspert na temat sytuacji w ZBK: To sukces całej gminy

2021-02-26 12:52
Adam Litwinowicz
2021-02-26 12:52

W trakcie obrad sesji Rady Miejskiej debatowano na temat obecnej sytuacji oraz przyszłości Zakładu Budynków Komunalnych. Gościem w czasie obrad był Przemysław Wardyn, rzeczoznawca sądowy, który pomagał przygotować układ upadłościowy spółki.

- Chciałbym Państwu pogratulować, że udało się przejść przez postępowanie restrekturazacyjne (...) co jest bardzo rzadkim sukcesem na rynku, bo tylko niecałe 5% postępowań upadłościowych kończy się zawarciem układu-podkreślił w czasie wypowiedzi Przemysław Wardyn. - Jak się orientuje, to nie jest tylko sukces zarządu ZBK, ale również Państwa jako gminy-kontynował.


Zdaniem eksperta samo zawarcie układu i jego realizacja przez ZBK, jest to dopiero sprowadzenie podmiotu do możliwości kontynuacji działalności, czyli jego uzdrowienia. Jednak nadal będzie wymagało wsparcia gminy, bo ta spółka nie jest w pełnym znaczeniu-spółką rynkową. Wypełnia jednak dość istotne składniki polityki socjalnej.


- Gdyby ZBK przeszedł tylko i wyłącznie na działanie rynkowe, mam wrażenie, że może sobie nie podołać, a również może to doprowadzić do wprowadzenia cen rynkowych, a wtedy wiele wspólnot, wielu mieszkańców może mieć problemy związane z realizacją czynszu-tłumaczył Wardyn, który jednocześnie podkreślił, że pierwszy etap udał się, ale teraz restrukturyzację należy kontynuować, bo podmiot sam się nie utrzyma.- Ja również uważam, że to wielki sukces, że udało się dla Zakładu Budynków Komunalnych, dla Zarządu i dla mnie jako gospodarza, który nadzoruje spółkę, ten układ zatwierdzić-podkreślil w czasie rozmowy z naszą Redakcją Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa.


Zdaniem Domańskiego jest jeszcze wiele do zrobienia, ale obrany kierunek jest poprawny. Spółka musi spłacić wszelkie należności podmiotom, które są wyszczególnione w układzie do kwietnia tego roku.


- Chcę wyraźnie podkreślić, to co mówiłem jeszcze w 2019 r., że wszystkie Wspólnoty otrzymają pieniądze, kiedy będą remontowały swoje budynki. My mamy taki obowiązek, bo to, że pojawiły się te zaległości, jest właśnie z winy zarządzających tą Gminy. My musimy te pieniądze oddać, bo one tym ludziom się zwyczajnie należą! - zaznaczył Józef Domański. - Skąd weźmiemy te pieniądze? Z budżetu gminy. W tym roku planujemy sprzedać 30 może więcej mieszkań i będzie to już część wkładu dla tych Wspólnot. A w kolejnych latach w budżecie będziemy zapisywali takie środki na ten cel-tłumaczy dalej.

Józef Domański uważa, że należy stworzyć nowe otwarcie ZBK. Spółka musi być wiarygodna, rzetelna i kompetentna. Mieszkańcy muszą czuć się pewnie i wiedzieć, że mogą liczyć na wsparcie. "Nowy" ZBK musi być wizytówką całej gminy.

- Chcę wyraźnie podkreślić, że nie może być tak, że ZBK płaci za tych, którzy nie płacą. Każdego roku blisko 200 tysięcy złotych dopłacamy za tych, którzy nie regulują swoich należności. Wtedy niestety płacimy my wszyscy — mieszkańcy gminy. Tak dalej być nie może! - zaznaczył Domański.

Komentarze (16)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ryszard

odpowiedz
26.02.2021 21:45

Dużo słów mało faktów. Spółkę Zwik reprezentował Burmistrz Domanski, który wyraził zgodę na zgromadzeniu wierzycieli na umorzenie długu 85% czytaj około 850.000,00 złotych. ZWIK stracił około 850.000,00 zł. Kto pokryje ta stratę nikt inny jak ma podatnicy tej Gminy. Dla mnie jest to działanie na szkodę Gminy. Powiecie Sad to zatwierdził, tak ale rada wierzycieli na to się zgodziła, czytaj między innymi Burmistrz Domanski. Czemu do rady wierzycieli nie dopuszczono zarządu spółki Zwik, ponieważ nigdy by na to nie wyrazili zgody aby spółka straciła około 850.000, 00 zł. Więc jaki jest to sukces, gdy inni wierzycieli na takie rozwiązanie nie zgadzali się, a zostali kolokwialnie mówiąc oszukani. Prezes ZBK jako dłużnik staje się wierzycielem, dlaczego, może każdy z Was odpowie sobie sam na to pytanie. Sukces mówi Burmistrz na sesji, a to porażka strata dla spółki około 850.000,00 zł której nigdy nie odzyska a za stratę my mieszkańcy zapłacimy w cenie wody i ścieków. Obecnie należy przedstawić kalkulację kosztów ceny i wody i ścieków zobaczymy ile wzrośnie. Wstyd, że nikt z radnych nie zapytał jakie były warunki postępowania upadłościowe ugodowego ile na tym straciliśmy my mieszkańcy i gmina. Jak zwykle wiele rzeczy jest niedpowiedzianych.

Romek

26.02.2021 21:45

Pani Rysiu, żeby rozwiać wątpliwości, zapytam tutaj i wprost, wszystkich przedstawicieli WM, które brały udział w postępowaniu upadłościowym ZBK: kto z Was otrzymał informację o tym, że będzie powołana rada wierzycieli? Kto z Was w ogóle wiedział, że została ona powołana? Kto z Was otrzymał informację z sądu o tym kiedy sąd będzie zatwierdzał układ? Kto z Was otrzymał z sądu lub z ZBK informację o tym, że układ został zawarty i że można się od niego odwołać w określonym terminie? O ile wiem to NIKT! Powtórzę NIKT ze znanych mi wierzycieli nie został o tych faktach poinformowany. Zaznaczam, że nie znam wszystkich wierzycieli. Żeby coś zaskarżyć Pani Rysiu, to najpierw trzeba zostać poinformowanym o tym, że zapadł wyrok czy postanowienie i że w takim a takim terminie służy odwołanie lub zaskarżenie. Dlatego bardzo proszę zainteresowanych o odpowiedź, aby rozwiać wątpliwości Pan Rysi i pokazać jak na prawdę wyglądał ów "sukces".

Rysia

26.02.2021 21:45

Ryszard, szafujesz poważnymi zarzutami pod adresem Burmistrza. To wymaga dowodów a nie domysłów. Nie wiem skąd masz wiedzę, że np. zarządu ZWiK nie dopuszczono rady wierzycieli albo, że na pewno nie zaakceptowałby warunków układu - przecież nie zaskarżył postanowienia sądu, a mógł. Nie dopatrzył? Na pewno przed sądem wykażesz się, że były podstawy ku temu aby rzucać takie oskarżenia. Cd cen wody na kolejne lata to pamiętajmy wszyscy, że najbliższa zmiana stawek konstruowana jest w oparciu o dane finansowe za ostatnie 3 lata. 3 lata działalności poprzedniego zarządu

Wacek

odpowiedz
27.02.2021 10:02

Ryszard, w sedno sprawy, szacunek. Dobrze, że mieszkańcy , i to w dużej części już wiedzą jak byli i są kiwani przez tych najważniejszych w gminie.

Gaall

27.02.2021 10:02

Wacek czy Ryszard? To jest jakaś różnica? Rysiu, pisz dalej pod swoim "pseudo", nawet chwalące siebie samego komentarze...

Mieszkaniec Trzebiatowa

odpowiedz
26.02.2021 20:24

Wszystko ładnie pięknie, ale może jakieś słowa wyjaśnienia dla ludzi wpłacających pieniądze na konta wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez ZBK, kto zawinił, gdzie poszły pieniążki, czy zaległości z tytułu opłat za wodę wobec ZWiK zostały uregulowane bo jak jest mowa o zarobkach w spółkach gminych to koronny argument to spoczywającą odpowiedzialność na prezesach, a tu kto jest odpowiedzialny? Czytając doniesienia prasowe jakoś nie znalazłem odpowiedzi na takie pytania jak również nie otrzymałem ich ze strony ZBK a opłaty z tytułu zarządzania wspólnotą mieszkaniową ponoszę

Też

26.02.2021 20:24

Słusznie i jeszcze jedno: może w końcu ktoś publicznie powie, co się stało z tymi pieniędzmi?

Ryszard

odpowiedz
27.02.2021 21:04

Ja piszę tylko jako Ryszard i nie podszywam się pod inne imiona. To co napisał Romek to szczera prawda, nikomu z wierzycieli nie dostarczono zatwierdzonego postępowania upadłościowe ugodowego. To co już napisałem Burmistrz potwierdził nasesji, a pewne aspekty pominął. Nikt z wierzycieli nie dostał wyroku (postanowienia) zatwierdzającego postępowanie upadlosciowo ugodowe, więc od czego miał się odwołać. Dziwna sprawa, ZWIK jako wierzyciel reprezentowany jest przez zgromadzenie wspólnioków czyli jedno osobowo Burmistrza Domanskiego a nie Zarzad Spółki. Wiele jest wątpliwość i niejasności w tej sprawie . Kto z Was zodzil by się aby umorzyć 85 % dlugu a odzyskać tylko 15% My wszyscy przez niedolnosc Zarzadu ZBK straciliśmy około 850.000,00 zł. Co do taryfy za wodę zgadzam się że jest to analiza z trzech lat i w tym roku ZWIK przedstawi nowe taryfy do zatwierdzenia przez Wody Polskie, zobaczymy ile wzrośnie cena

Włodek

odpowiedz
28.02.2021 08:25

Taki z niego ekspert, jak z Domańskiego burmistrz. Najwyższy czas rozgonić tą chołotę!

Franek

odpowiedz
28.02.2021 21:08

Po raz kolejny przedłożono interes jednostki nad dobro ogółu. Czyj to sukces p. Burmistrzu i p. Ekspercie? Na pewno nie wierzycieli, w tym ZWiK, a tym samym nie ogółu mieszkańców. Pan ekspert też nie świadczył tych usług w ramach wolontariatu, więc mówienie, że 85% strata wierzycieli jest sukcesem, to chyba jakaś pomyłka? To chyba sukces tylko nielicznych jednostek, w tym byłych prezesów i członków rady nadzorczej ZBK (jakoś winnych nie ustalono) no i obecnych zarządzających, bo mają posady (i niezłą kasę)? Wierzyciele ponieśli straty, a mieszkańcom przychodzi płacić coraz więcej za wszystko. To się nazywa sukcesem??? To jazda po bandzie władz tej gminy

Peter

odpowiedz
26.02.2021 14:26

Dalej walcie podwyżki średnieo 10 procent co roku to będzie dopłacali 400 tyś a nie 200 👍👍👍👍

26.02.2021 18:05

Jelonek z wody zrobił złoty interes- ale zyskami nie chciał się dzielić z Gmina. Jelonka się pozbyto i teraz długo ZBK wezmą na siebie wodociągi i będzie ok.

Przedstawcie prawdę

26.02.2021 18:05

Może teraz p. Jelonek przedstawi rzeczywisty powód swojej rezygnacji? A może nie chciał przykładać ręki i "przyklepać" straty ZWiK w wysokości ok. miliona zł (z odsetkami zapewne jeszcze więcej)? Strata ta jeśli nie będzie odbijana w cenie wody i ścieków (czyli uderzeniem w kieszenie wszystkich mieszkańców), to przełoży się na brak inwestycji ZWiK lub brak spłaty tą sumą np. kredytów. Czy dlatego kandydatura obecnej prezes ZWiK była najlepsza? Co przedstawiła w koncepcji funkcjonowania spółki wiedząc o tym, że taką stratę trzeba "przepchnąć"? Czy przypadkiem nie z tego powodu cały ten konkurs na prezesa ZWiK był jedną wielką fikcją? Może z tej perspektywy Burmistrz oceni "ten sukces"? Dlaczego nawet nie zająknie się nt. na co przełoży się tak duża strata ZWiK?

Wow!

26.02.2021 18:05

Większych bzdur dawno nie czytałem. A inwestycje to za co wodociągi robiły? To jak to Jelonek miał robić inwestycje i remonty nie dostając nic z gminy (do zbk gmina dopłacała przez ostatnie lata po 400 tys rocznie!) i jeszcze odprowadzać zysk do gminy? Musiałby chyba mieć maszynkę do drukowania pieniędzy! Takich cudów to nawet Obajtek nie potrafi! Długi ZBK wezmą na siebie wodociągi i będzie ok? No będzie, wszyscy płacący za wodę się na nie zrzucą w cenie wody, a że przy okazji nie zrobią jakich remontów, bo zabraknie na nie pieniędzy ..... I będzie jak w Płotach. Wtedy będzie ok.dla takich półgłówków jak L.

Łysy

odpowiedz
28.02.2021 13:02

Bzdury, wszystko dzięki podwyżkom tak chętnie zatwierdzanym przez radnych

28.02.2021 21:30

Farsa a nie sukces, nie zaklinać rzeczywistości!