Ekspert na temat sytuacji w ZBK: To sukces całej gminy

2021-02-26 12:52
Adam Litwinowicz
2021-02-26 12:52

W trakcie obrad sesji Rady Miejskiej debatowano na temat obecnej sytuacji oraz przyszłości Zakładu Budynków Komunalnych. Gościem w czasie obrad był Przemysław Wardyn, rzeczoznawca sądowy, który pomagał przygotować układ upadłościowy spółki.

- Chciałbym Państwu pogratulować, że udało się przejść przez postępowanie restrekturazacyjne (...) co jest bardzo rzadkim sukcesem na rynku, bo tylko niecałe 5% postępowań upadłościowych kończy się zawarciem układu-podkreślił w czasie wypowiedzi Przemysław Wardyn. - Jak się orientuje, to nie jest tylko sukces zarządu ZBK, ale również Państwa jako gminy-kontynował.


Zdaniem eksperta samo zawarcie układu i jego realizacja przez ZBK, jest to dopiero sprowadzenie podmiotu do możliwości kontynuacji działalności, czyli jego uzdrowienia. Jednak nadal będzie wymagało wsparcia gminy, bo ta spółka nie jest w pełnym znaczeniu-spółką rynkową. Wypełnia jednak dość istotne składniki polityki socjalnej.


- Gdyby ZBK przeszedł tylko i wyłącznie na działanie rynkowe, mam wrażenie, że może sobie nie podołać, a również może to doprowadzić do wprowadzenia cen rynkowych, a wtedy wiele wspólnot, wielu mieszkańców może mieć problemy związane z realizacją czynszu-tłumaczył Wardyn, który jednocześnie podkreślił, że pierwszy etap udał się, ale teraz restrukturyzację należy kontynuować, bo podmiot sam się nie utrzyma.- Ja również uważam, że to wielki sukces, że udało się dla Zakładu Budynków Komunalnych, dla Zarządu i dla mnie jako gospodarza, który nadzoruje spółkę, ten układ zatwierdzić-podkreślil w czasie rozmowy z naszą Redakcją Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa.


Zdaniem Domańskiego jest jeszcze wiele do zrobienia, ale obrany kierunek jest poprawny. Spółka musi spłacić wszelkie należności podmiotom, które są wyszczególnione w układzie do kwietnia tego roku.


- Chcę wyraźnie podkreślić, to co mówiłem jeszcze w 2019 r., że wszystkie Wspólnoty otrzymają pieniądze, kiedy będą remontowały swoje budynki. My mamy taki obowiązek, bo to, że pojawiły się te zaległości, jest właśnie z winy zarządzających tą Gminy. My musimy te pieniądze oddać, bo one tym ludziom się zwyczajnie należą! - zaznaczył Józef Domański. - Skąd weźmiemy te pieniądze? Z budżetu gminy. W tym roku planujemy sprzedać 30 może więcej mieszkań i będzie to już część wkładu dla tych Wspólnot. A w kolejnych latach w budżecie będziemy zapisywali takie środki na ten cel-tłumaczy dalej.

Józef Domański uważa, że należy stworzyć nowe otwarcie ZBK. Spółka musi być wiarygodna, rzetelna i kompetentna. Mieszkańcy muszą czuć się pewnie i wiedzieć, że mogą liczyć na wsparcie. "Nowy" ZBK musi być wizytówką całej gminy.

- Chcę wyraźnie podkreślić, że nie może być tak, że ZBK płaci za tych, którzy nie płacą. Każdego roku blisko 200 tysięcy złotych dopłacamy za tych, którzy nie regulują swoich należności. Wtedy niestety płacimy my wszyscy — mieszkańcy gminy. Tak dalej być nie może! - zaznaczył Domański.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Zorro

odpowiedz
13.03.2021 15:56

Panie Domański, jeśli ktoś ma oddać wspólnotom pieniądze, to najpierw ten kto zadłużył ZBK. Myślę, że daleko Pań nie musi szukać.