Dziś 1 maja – Święto Pracy

2024-05-01 8:22
Karol Szumny
2024-05-01 8:22

Dziś pierwszy dzień maja. W tym dniu obchodzi się na całym świecie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, czyli tzw. Święto Pracy. Obchody tego dnia wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. W Polsce święto to jest obchodzone od 74 lat.

Święto Pracy jest obchodzone od 1890 roku, corocznie 1 maja. Obchody tego dnia są związane z rozwojem ruchu robotniczego pod koniec XIX wieku. W 1886 roku policja stłumiła strajk robotników w Chicago. Powodem tego protestu nie było jednak łamanie praw pracowników, a planowana modernizacja fabryki, która oznaczała zwolnienie dużej części osób. 1 maja rozpoczęły się starcia z policją, podczas których zginęło kilkunastu robotników.

Co ciekawe, takie protesty odbywały się również wtedy w Polsce, jednak były one momentalnie tłumione przez cara.

Oficjalne ogłoszenie 1 maja świętem państwowym jako Święto Pracy nastąpiło w Polsce w 1950 roku. W okresie stalinizmu obchody Święta Pracy były okazją do rozpowszechniania propagandy komunizmu – wiele wówczas transparentów i słów poświęcono „współpracy i przyjaźni” Polski wraz ze Związkiem Sowieckim.

Ustawa o Święcie Pracy obowiązywała ponad pół wieku. W 2007 roku Sejm uchwalił jej nowelizację. Tak brzmiała nowa preambuła uzasadniająca zachowanie tego święta:
„W hołdzie wszystkim tym, którzy swoją pracą tworzyli wielkość Naszej Ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń, dla podkreślenia wartości pracy ludzkiej – rozumianej jako moralny obowiązek człowieka, ale też jako doskonalenie świata nas otaczającego – dokonującej się poprzez wszechstronny rozwój osoby ludzkiej, w trosce o zachowanie godności pracy ludzkiej i wiążącej się z tym wolności i mądrości".

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!