Dzień Zaduszny. Wspominamy wszystkich wiernych zmarłych
2 listopada przypada Dzień Zaduszny, często zwany Zaduszkami. W Kościele katolickim poświęcony jest wspomnieniu i modlitwie za wszystkich zmarłych wierzących w Chrystusa, których dusze przebywają w czyśćcu.
W Dzień Zaduszny w Kościele katolickim wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Więcej o tym dniu mówił nam wczoraj ks. Marcin Smoliga – proboszcz parafii w Konarzewie – z którym rozmawialiśmy o istocie zarówno uroczystości Wszystkich Świętych, jak i Dnia Zadusznego.
Czytaj: Odwiedzamy cmentarze i wspominamy świętych
Historia wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych zaczyna się już w X wieku i jest związana z opatem benedyktyńskim z Francji – św. Odylonem. Najpierw te praktykę obchodzono lokalnie w klasztorach benedyktyńskich, a później przenosiła się ona w inne miejsca. W Polsce takie tradycje pojawiały się w XII wieku, a w XV wieku już na pewno obchodzono wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.
To właśnie dziś powinniśmy odwiedzać zmarłych na cmentarzu, jednak ze względu na dzień wolny wielu z nas zrobiło to wczoraj. W kościołach w Dzień Zaduszny są często odprawiane dodatkowe msze święte. Kapłani odprawiają wówczas msze święte w fioletowych ornatach, czyli kolorze charakterystycznym dla okresów pokuty czy obrzędów pogrzebowych.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!