Duży ruch w stepnickim porcie

2022-11-04 11:45
Paweł Palica
2022-11-04 11:45

Sporo dzieje się ostatnio w porcie morskim w Stepnicy. W basenie kolejowym przeładunki, przede wszystkim rzepaku, idą pełną parą.

ZDJĘCIE 1 z 3

Jak nas poinformowała sekretarz gminy Mariola Kwiryng, portowy elewator o pojemności 17 tys. ton jest praktycznie bez przerwy pełen, a towar na bieżąco jest załadowywany na barki. Obecnie jest to głównie rzepak, ale w porcie przeładowywuje się także inne zboża oraz nawozy. aje to efekty, bo o ile w 2020 roku przez Stepnicę przeszło ponad 32 tysiące ton ładunków, w roku 2021 - 23 tysiące ton, tak rok obecny może się okazać przełomowym, ponieważ prognozuje się, że przeładunki osiągną poziom 36 tysięcy ton.

- Na te wyniki niewątpliwie wpłynęły pogłębienie toru wodnego Szczecin - Świnoujście do 12,5 m głębokości oraz podejściowego do 4,5 metra na szerokości 40 metrów, a także powiększenie obrotnicy, która ma obecnie średnicę 130 metrów. Dzięki temu do portu mogą wchodzić statki o długości do 115 metrów, szerokości 13,5 metrów i zanurzeniu wynoszącym 4 metry, jak również blisko 100-metrowe barki i zestawy pchane o długości 125 metrów - komentuje M. Kwiryng.

Warto przypommnieć, że gdy rozpoczynano modernizację stepnickiego portu, pojawiały się zapowiedzi, że docelowo może być w nim realizowanych 300 tysięcy ton przeładunków rocznie. Do tego celu więc jeszcze daleko, a do jego osiągnięcia potrzebne będą kolejne, warte miliony złotych inwestycje. W przyjętej przez Radę Miejską we wrześniu strategii rozwoju portu wśród kluczowych zadań ujęte są między innymi wyposażenie elewatora w system załadunku materiałów sypkich, budowę magazynu o lekkiej konstrukcji, zakup dźwigu samojezdnego i remont nabrzeża w Basenie Rybackim.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Kogut

odpowiedz
04.11.2022 12:23

Gmina inwestuje ,a korzysta prywatna firma .Super interes dla gminy. Zainwestować miliony żeby zarobić tysiące.