Debata na temat polityki mieszkaniowej w Trzebiatowie

2020-07-17 15:45
Adam Litwinowicz
2020-07-17 15:45

W czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Trzebiatowie jednym z punktów poruszanych przez rajców była polityka mieszkaniowa należąca do zasobów gminy. Jak się można było spodziewać – był to drażliwy element obrad.

Jeszcze przed sesją grupa radnych, na profilu facebookowym „Radni dla Trzebiatowa”, przedstawiała temat z własnego punktu widzenia.

- Na najbliższej sesji w dniu 16 lipca 2020 r. zajmiemy się m.in. nowelizacją uchwały o zasadach sprzedaży mieszkań komunalnych. W zaproponowanej przez Burmistrza Józefa Domańskiego wersji uchwały znajduje się m.in.: zmniejszenie bonifikaty związanej z wykupem mieszkań, poszerzenie katalogu mieszkań niezbywalnych, zwiększenie liczby mieszkań sprzedawanych z bonifikatą 95 % - dodano nowe pozycje, uwzględnienie odliczenia podczas wyceny pewnych nakładów dokonanych przez właścicieli, okresowe zlikwidowanie bonifikaty dla osób korzystających z dodatku mieszkaniowego lub zalegających z zapłatą czynszu lub innych opłat – czytamy we wpisie. - Czeka nas poważna dyskusja o kształcie gminnego zasobu komunalnego, o polityce mieszkaniowej w gminie – czy chcemy aby miasto było właścicielem licznych mieszkań (a tym samym odpowiadało za ich stan techniczny) czy też powinno przeprowadzić szeroką akcję uwłaszczenia mieszkańców – sprzedaży mieszkań na atrakcyjnych warunkach – dodaje część radnych.

W trakcie sesji rozgorzała dyskusja. Za zmianami projektu uchwały postulowali radni, którzy znajdują się w opozycji do burmistrza. Przeciwni byli pomysłom utworzenia zasobu niezbywalnego. Argumentowali to faktem braku możliwości wykupu mieszkania przez chętnych, którzy właśnie w takim „zasobie” się znajdują. Radny Tomasz Sobczak podkreślił, że wszyscy mieszkańcy muszą być równo traktowani, że gmina Trzebiatów zawiaduje największą ilością lokali komunalnych w porównaniu do innych gmin, a radny Krychowiak zauważył, że w tej tematyce nie robi się nic od 6 lat. Podkreślał, że nie jest to wymysł radnych, ale zapotrzebowanie, apele i prośby mieszkańców. Radni z klubu burmistrza Trzebiatowa apelowali o przełożenie prac tej uchwały. Zaznaczali słabe przygotowanie techniczne poprawek oraz fakt, że dowiedzieli się o nich... w trakcie sesji. Podkreślili, że Radę stanowi 15 radnych, a oni są pomijani we wszelkich pracach. Zauważyli, że poprawki zostały już przygotowane po ostatniej komisji i nie mieli wglądu w ich kształt. – Ta sytuacja ciągnie się już od 6 lat, to prawda, ale ja jestem burmistrzem od 4. To kogo jest wina, że jest tak źle, że jest taka ruina? – pytał Józef Domański. – Z tego co pamiętam, to wtedy przewodniczącym był pan Makarewicz, radnymi pan Krychowiak, pani Minko i pani Sudaj? Gdzie byliście wtedy? Teraz apelujecie? Właśnie dopiero teraz, kiedy ja jestem burmistrzem, coś ruszyło w ZBK. Dopiero teraz coś się dzieje, widać remonty. Wszyscy wiemy, że ZBK znajduje się w trakcie postępowania upadłościowego i dlatego przygotowaliśmy dwa plany. Bardzo trudno podejmować jakieś decyzję, jeżeli nie wiemy co dalej z ZBK(…) Co powiecie tym 160 osobom, które oczekują na mieszkania, bo jeżeli chcecie wszystkie sprzedać, to gdzie oni zamieszkają? Czy my jesteśmy taką bogatą gminą, że chcecie sprzedawać mieszkanie za 350 zł/m2, które na wolnym rynku kosztuje 2500 zł/m2? Ja musze dbać o dobro całej gminy. Ja muszę dbać o dobro wszystkich mieszkańców – apelował Domański.

Ostatecznie projekt uchwały o zmianie uchwały w sprawie określenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych stanowiących własność gminy Trzebiatów po zmianach został wprowadzony w życie 11 głosami za i 4 przeciwnymi (radni burmistrza).

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Jan

odpowiedz
20.07.2020 12:16

Wygląda na to, ze Pan Krychowiak, co można wyczytać z jego wpisów na jego profilu na FB i usłyszeć na sesji RM, w swoich populistycznych zapędach, proponuje żeby gmina sprzedała obecne mieszkania komunalne za bezcen, a w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wybudowała nowe mieszkania. Nie mówi tylko skąd weźmie na to pieniądze. Przypomina to jako żywo tzw. interes po rosyjsku- czyli wódkę sprzedać a pieniądze przepić.

Jan

odpowiedz
17.07.2020 18:10

Zachowanie radnego Krychowiaka na tej sesji zapewne przejdzie do historii, jako niechlubny przykład buty, arogancji i kompletnego braku kultury oraz szacunku dla kobiety i radnej (tekstem o stoperanie), mającej inne poglądy niż on. Widać, że z wizyt u syna w Moskwie przywozi on nie tylko wspomnienia ale i sposób zachowania, który ma niewiele wspólnego z europejską kultura polityczną. Wstyd dla wszystkich mieszkańców osiedla za Regą, że ktoś taki ich reprezentuje.

Jan

17.07.2020 18:10

Sprzeda Pan 2/3 zasobu mieszkaniowego z 5% wartości i co dalej? Za co zamierza Pan budować nowe mieszkania? Jak zamierza Pan zatrzymać młodych ludzi w gminie Trzebiatów, w sytuacji kiedy zarobki tu są małe, mieszkań na wynajem mało i drogie, a nowych mieszkań nawet deweloperzy nie chcą budować, bo ludzie nie maja pieniędzy żeby je kupić? Twierdzenie, że ludzie którzy obecnie nie płaca śmiesznie małych czynszów, po wykupieniu mieszkań zadbają o wygląd kamienic jest tak dramatycznie naiwne, że chyba Pan sam w to nie wierzy! Wielu z tych, co wykupili lub chcą wykupić mieszkania pobiera zasiłki mieszkaniowe i po wykupieniu dalej je będzie pobierało. Mówi to Panu coś? Wielu z tych co tak bardzo "płaczą" że chcą je wykupić mieszkania i nikt nie chce im ich sprzedać, chwilę po kupieniu będzie chciało je sprzedać. I nie przeszkodzi im w tym okres 10 lat, bo sposobów na to jak obejść ten przepis jest całe mnóstwo. Każdy normalny i pracujący mieszkaniec tej gminy, kupił lub wybudował własne mieszkanie. Dlaczego więc tylko określona grupa mieszkańców (w wielu wypadkach wcale nieźle sytuowanych) ma otrzymać prezent od gminy w postaci mieszkania za 5 lub 10% jego wartości? Chętnie usłyszę odpowiedzi od Pana. Póki jednak co to populizm jaki Pan prezentuje w połączeniu z krzykactwem i niestety prostackim zachowaniem (przypadek z tekstem o stoperanie nie był pierwszy w Pana "karierze" radnego , pamiętam doskonale pokazywanie Burmistrzowi Matusewiczowi środkowego palca w poprzedniej kadencji rady) oraz nieudolnym odczytywaniem elaboratów pisanych przez sołtysa Nowielic jest żałosny. Brakuje tylko żeby założył Pan krawat w barwach granatowo - czerwonych i zapisał się do jedynie słusznej partii. Miejsce obok Pani Agaty czeka.

Edward Krychowiak

17.07.2020 18:10

Bardzo mi jest Pana żal ,wstydzić się własnego nazwiska ale to nie mój problem powiem tak kiedy ktoś nie może manipulować tobą manipuluje innymi aby żle o tobie myśleli a jeśli chodzi o dzieci to niech się Pan zajmie swoimi moje dzieci nie potrzebują Pana pomocy a jak chce Pan kogoś krytykować to samemu trzeba być w porządku

kazik

odpowiedz
17.07.2020 20:40

Burmistrz i 3 radnych wiadomo stare komuchy

Wioletta

odpowiedz
18.07.2020 08:36

Czas zmienić przewodniczącego rady. Człowiek mieszał poprzednikowi Domańskiego, teraz zabiera się za jego samego. Marzy mu się ponownie stołek burmistrza. Taki Ruszkowski bis. Skąd my to znamy?

Wacek

odpowiedz
20.07.2020 18:31

JAN-ie - to żadne populistyczne gadanie radnego Krychowiaka, a raczej trafne wskazanie wieloletnich problemów w Trzebiatowie , które spychają tą gminę do dołu pod kościołem. Zaczął ja spychać, niestety Pan Ruszkowski z Panem Olejniczakiem, gdy w skandaliczny sposób sprzedali targowisko pod kościołem, czas pokazał że z fatalnym skutkiem. Potem Matusewicz nic nie zrobił z wieloma problemami , także mieszkaniowymi i słuchał co mu opowiada dzisiejszy wiceburmistrz , który jako prezes "dojechał" ZBK. Dziwnym trafem ten sam układ działa dziś, bo raczej nikt kto obserwuje nie powie o tym , że układ kolegów z "Razem" powrócił do Trzebiatowa i próbuje wg starych , metod dogadywać się , pytanie czy z mieszkańcami , czy też, z tymi , którzy zwietrzyli interesy jakie mogą zrobić z zagubiona władzą. Janie , możne trzeba spojrzeć na to co było na ostatniej sesji na samym jej początku gdy pozwolono mówić przedstawicielowi inwestora z Rogowa, który raczej mówił o interesie własnym niż o interesie gminy w przyszłości. Niestety, ta gmina z tym zarządzaniem nadal idzie w kierunku, który wielu ludziom kojarzy się z minioną epoka. I nie chodzi tu o prywatyzację mieszkań, o które dopomina się p.Krychowiak, bo te mieszkania już dawno powinny być sprzedane tak jak w sąsiednich gminach. Jeśli ktoś mieszka w bloku komunalnym najlepiej wie jak się układa współpraca z ZBK, który trzyma zbyt wielu właścicieli w uścisku z którego wyjścia nie było dotąd choćby dlatego wymyślono skandalicznie niesprawiedliwy zasób niezbywalny. Dzisiejszy stan miasta przypomina bardzo ten z późnych lat 80-tych. Gdzieś czas dla tego miasta się niestety zatrzymał...

Jan

20.07.2020 18:31

Problemy sa rzeczywiście wieloletnie i trudno się z tym nie zgodzić. Tak samo jak z tym, że kolejne władze spychały je do "przysłowiowego dołu pod kościołem". W 100% zgadzam się w ocenie żenującego spektaklu na początku sesji, który jak słusznie Pan zauważył mówił w mojej ocenie na pewno (bez raczej) o interesie własnej firmy a nie gminy. Podobnie szokiem i żenadą było forsowanie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla potrze firmy znanego pana z Danii, który zalega dla gminy z płatnościami podatku, a wcześniej juz nie raz ją oszwabił. Co do sprzedaży mieszkań, to tak na prawdę powinna odbyć się ona już dawno. Jednak nie na zasadzie populizmu tylko zdrowego rozsądku. Gmina w pierwszej kolejności powinna sprzedać lokale które wymagają nakładów finansowych. Jednak nie zgadzam się z twierdzeniem, że sprywatyzować należy 2/3 obecnej ilości mieszkań. Uważam, że Trzebiatów jest specyficzna gminą i póki co powinien zostać utrzymany zasób komunalny w ilości o. 500-600 mieszkań ( z tego ok. 400 mieszkań komunalnych i 200 mieszkań socjalnych- rotacyjnych). Zasób ten powinien być sukcesywnie zmniejszany poprzez kształtowane zasad zarówno ich przyznawania jak i ponoszenia opłat za nie. Powinno być to być uzależnione w pierwszej kolejności od wysokości dochodów. Osoby przekraczające określony próg dochodowy powinny płacić dużo wyższy czynsz niż pozostałe, a w wypadku osiągnięcia ustalonego progu, powinny być zobowiązane do opuszczenia mieszkania komunalnego. Tylko zdrowe zasady i ich egzekwowanie mogą znormalizować sytuację. To jest do zrobienia i do wyegzekwowania, tylko nikt się za to nie chciał i nie chce zabrać bo to mało popularne posunięcia.

17.07.2020 16:55

Ci bardziej zasobni w kasę już wykupili , biedota niech szlifuje bruki w Anglii . Nawet po śmierci , działki nie można wykupić na własność , prawo z PRL-u , tak jak ś.p. wieczyste użytkowanie . Kroi się nam PRL +.