Czytelnik: Tabliczka nie zapobiegnie katastrofie

2020-10-05 18:03
Katarzyna Adamiak
2020-10-05 18:03

To opinia pana Marcina, który za pośrednictwem naszej redakcji po raz kolejny porusza temat stwarzającej zagrożenie konstrukcji schodów Baszty Prochowej. Ich wymianę zapowiada dyrektor Gryfickiego Domu Kultury.

ZDJĘCIE 1 z 5

Na prośbę czytelnika wracamy do tematu Baszty Prochowej. - Schody i cała konstrukcja drewniana jest w stanie zagrażającym zdrowiu i życiu osób przechodzących w pobliżu. Szczególnie kopuła i jej konstrukcja, która waży dość, żeby doszło do tragedii. Od momentu, kiedy powstała ta profanacja zabytku, czyli 13 lat temu nikt tym się nie interesuje. Powstało to jako kiełbasa wyborcza i nikt tego nie dogląda, dopóki nie stanie się jakaś tragedia, co w naszym kraju jest normąpisze pan Marcin i dodaje - sama tabliczka informująca o stanie tej konstrukcji nie zapobiegnie katastrofie.

Tematem zabytkowej Baszty, wówczas również na prośbę pana Marcina, zajmowaliśmy się w marcu tego roku. Wtedy też w rozmowie z naszą redakcją dyrektor Gryfickiego Domu Kultury, potwierdziła, że ze względu na zły stan schodów konieczna jest ich wymiana, do czego też przymierza się samorząd Gryfic.

Już w tym roku nie będzie to możliwe, ale mam nadzieję, że przed przyszłorocznym sezonem, Baszta będzie miała nowe schody. Będę wnioskować o to, aby były to schody metalowe, a przynajmniej ich konstrukcja. Wszystko jednak zależeć będzie od decyzji konserwatora zabytków, który z racji tego, że obiekt jest pod ochroną konserwatorską, musi wyrazić na taką konstrukcję zgodę. Jeśli nie będzie możliwa wymiana konstrukcji na metalową, to będzie nowa drewnianamówi w rozmowie z naszą redakcją Róża Szuster.

Z powodu złego stanu schodów Baszta Prochowa pozostaje zamknięta, o czym informuje stosowna tablica. 

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

stąd

odpowiedz
05.10.2020 20:05

Ta cała kopuła to juz była profanacja . Nasi radni wypieprzają kasę na jakięs chore pomysły np. bruk , siłownie , pimptracki , infomaty itp . A ludzie na nich głosuja , bo na kogo innego? Marazm i tandeta .Po co tam w ogóle schody i takie zadaszenie jak w jakimś gołębniku . Na co jeszcze zmarnuja kasę nasi włodarze i radni ?

Jerzyk

odpowiedz
06.10.2020 09:17

W Gryficach jeżeli chodzi o robienie turystyki, to żenada. Jak dżudo słyszę słowa pani wiceburmistrz wypowiedziane na sesji w 2019 roku. Bodajże w maju czy czerwcu. Otwieramy Szlak Dwóch Bram, szlak o którym niewielu do tej pory słyszało. Powstała nawet budka z magnesami i folderem promującym ten Szlak, najpierw przy Bramie Wysokiej, potem na placu. Zapału czy gadżetów starczyło do końca lipca. Potem została sama budka i zabłąkani turyści. Pani wiceburmistrz na tej samej sesji zapowiadała w 2020 utworzenie aplikacji związanej ze Szlakiem i jego oznakowanie, zapewne na wzór trzebiatów skur go Szlaku Słonia. Na zapowiedziach się skończyło. W tym roku nie było już nawet budki. Zostali tylko błąkający się jak dzieci we mgle turyści. Baszta Prochowa zamknięta, Szlak nieoznakowany bez aplikacji, nie ma Hymnu Gryfic puszczanego w południe z gmachu GDK czy UM. Nie ma turystyki w Gryficach. Pozostały słowa, obietnice, puste obietnice, niestety

Jerzyk

06.10.2020 09:17

Miało być. Jak dziś słyszę słowa pani wiceburmistrz. Także oznakowanie Szlaku na wzór trzebiatowskiego Szlaku Słonia. Tak to jest pisać z telefonu.

Łucja

06.10.2020 09:17

Podobnie jak z obietnicami doczyczącego Szlaku Dwóch Bram (aplikacja i oznakowanie) jest zee strona internetową Gminy Gryfice, niby nowa a wszystko zniej przeklejone ze starej, a wiele rzeczy na niej nie ma czyli wszystko po staremu , jest a jakoby jej wcale nie było. widac zapał Pani wiceburmistrz skutecznie został ostudzony, przez kogo można sie domyśleć

marekryba

odpowiedz
06.10.2020 08:40

Proponuje zlikwidować schody okleić basztę banerem z naszym kochanym przywódcą nardu -JAROSŁAWEM K.