Czy w Trzebiatowie powstanie żłobek gminny?

2021-01-15 14:24
Adam Litwinowicz
2021-01-15 14:24

To, że żłobek powstać musi nie ma chyba nikt wątpliwości. Rozbieżność pojawia się jednak przy terminie jego inauguracji. Część radnych planuje, że placówka rozpocznie działalność jeszcze w tym roku, inni uważają, że jest to plan nierealny.

W poniedziałek 18 stycznia, w drugiej części sesji, która została przerwana w czwartek, radni pochylą się nad ustawą powołując żłobek gminny. Według projektu uchwały do żłobka przyjmowane będą dzieci od 20 tygodnia życia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. Rozpoczęcie działalności statutowej żłobka planowane jest na dzień 1 sierpnia 2021r. Według założeń do zadań placówki będzie należeć między innymi stymulowanie i wspomaganie indywidualnego rozwoju dziecka, prowadzenie zajęć zabawowych, organizowanie odpoczynku dziennego, promocja zdrowia, współdziałanie z rodzicami oraz ich rodzinami w dbaniu o wszechstronny oraz prawidłowy rozwój dziecka. Pobyt dziecka w żłobku będzie płatny. Do ponoszenia opłaty za pobyt dziecka oraz wyżywienie zobowiązani będą rodzice lub opiekunowie prawni, a tę kwotę ustali Rada Miejska w Trzebiatowie. W uzasadnieniu radni zauważają, że powołanie żłobka dla opieki nad dziećmi w wieku przedprzedszkolnym stało się zasadne, ponieważ taka wola została wyrażona przez „wielu mieszkańców”. Zdaniem radnych obiekt powinien znajdować się w pomieszczeniach zwolnionych przez kierownictwo przedszkola na ulicy Waryńskiego. Zasadne jest pozyskanie funduszy na funkcjonowanie żłobka z rządowego programu MALUCH+. Wnioskodawcy uznają, że na dzień dzisiejszy trudno oszacować szczegółowy koszt funkcjonowania placówki, zwłaszcza, że jest to zależne od wielu czynników – planowanej liczby dzieci, planowanego zatrudnienia.

- Dowiadując się, że w tak krótkim czasie ma powstać żłobek myślę sobie, że jest to niewybredny żart, ale jako osoba związana z oświatą wiem, że jest to nierealne. Przede wszystkim musimy pamiętać, że obowiązuje ustawa, która mówi o opiece nad dziećmi do trzeciego roku życia. Jest również rozporządzenie ministerialne i tam są zapisy jakie warunki lokalowe i bezpieczeństwa muszą spełniać pomieszczenia gdzie chcemy, aby żłobek powstał – mówiła jeszcze w czasie środowego programu na żywo radna Irena Pietrzykowska. Była wiceprzewodnicząca uważa, że pomieszczenia zaproponowane przez twórców projektu uchwały nie nadają się, aby tam przyjąć tak małe dzieci. - To jest populizm. To jest niewykonalne. Kto by nie chciał żłobka, kto by nie chciał skateparku, kto by nie chciał mieszkań? Wszyscy byśmy chcieli. Tylko musimy mierzyć siły na zamiary – kontynuowała Pietrzykowska. - Tak poważne decyzję jak założenie żłobka, za którym oczywiście jestem, wymaga przede wszystkim rozeznania, konsultacji społecznych, ankiet. Chcielibyśmy wiedzieć jakie dzieci przyjdą (…) Ustawa wszystko reguluje. Nie wiemy czy dzieci nie będą karmione mlekiem. Wszystko trzeba przygotować. Powstanie żłobka to jest jedna kwestia, utrzymanie żłobka, to jest jeszcze inna kwestia. Jeżeli otrzymujemy propozycję uchwały dotyczącej żłobka i czytamy: „ że na dzień dzisiejszy trudno oszacować szczegółowy koszt funkcjonowania placówki, zwłaszcza, że jest to zależne od wielu czynników – planowanej liczby dzieci, planowanego zatrudnienia”, to znaczy, że ktoś do projektu tej uchwały się nie przygotował(…) Wszystko trzeba robić z głową – zaznaczyła Irena Pietrzykowska.

Komentarze (15)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ferdek Kutasik

odpowiedz
15.01.2021 14:40

Na Daszyńskiego jest gotowy budynek ale swoi muszą mieć wygody . Ten kto usadowił tam OPS stracił rozum , według mnie i mojej partii

Wacek

15.01.2021 14:40

Też tak myślę, szacunek dla Pana partii.

Pasikonik

odpowiedz
15.01.2021 18:34

Żłob już mają , potrzebny jeszcze żłobek ???

W kwestii żłobka w Trzebiatowie

odpowiedz
16.01.2021 00:10

.Wysłuchajcie wypowiedzi posła Rzepy udzielonej na temat żłobka w wywiadzie w Super portal Gryfice 24 w dniu wczorajszym. Powiedział on, że taki żłobek mógłby powstać z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych i gminy nie wcześniej niż w 2022 roku. Jak to się ma do tego, co nieznający się na rzeczy radni z koalicji PSL proponują. I komu tu wierzyć? Radnym koalicji PSL czy ich posłowi?

Mama

16.01.2021 00:10

Wysłuchałam ich posła. Pana Rzepy. Radny T. Sobczak . wprowadził nas w błąd.

Mietek

16.01.2021 00:10

Najlepiej gdyby krzywousty Rzepa odpie...lił się od Trzebiatowa! Tych paru bałwanów, jego popleczników w Radzie wystarczy.

Trzebiatowianka

odpowiedz
16.01.2021 09:37

A co z pięknym terenem po byłym przedszkolu na Kilińskiego. To jest wymarzone miejsce na tego typu inwestycje, ale po co, lepiej wcisnąć żłobek byle jak i byle gdzie, aby mieszkańcy się nie czepiali. Chcieli żłobek... mają. Więc o co chodzi? A teren na Kilińskiego sprzedadzą i znowu mają dwie pieczenie na jednym ogniu.

Wacek

odpowiedz
15.01.2021 16:26

Można się dziwić i krytykować jak Radna to robi, że wśród mieszkańców powstała taki projekt wcielany przez Radnych, ale to Rada Miejska jest właśnie od tego by tworzyć projekty rozwojowe dla Gminy. Szczególnie w sytuacji, gdy Burmistrz ma pomysły , niestety z innej epoki. Przykład - budowa Hali sportowej przy SP2. To jest właśnie przykład , być może ambitny, tylko , niestety oderwanych od życia Trzebiatowa, którego nie stać dziś na takę inwestycję. Wystarczy spojrzeć na aktualne potrzeby inwestycyjne w mieście. Gdy zrealizować pomysł Burmistrza przy SP2 byłaby Hala sportowa , a centrum miasta dalej by szło w ruinę. Dlatego, może bardziej realnym pomysłem jest mniej kosztowna modernizacja obecnej sali sportowej przy Stadionie - dobudowane trybun by hala stała się także miejscem spotkań mieszkańców a przy tym obiekt ten wraz z boiskiem lepiej by służył mieszkańcom. Dobrze, że duża grupa radnych ma inny pomysł na to jak w przyszłości ma wyglądać miasto, a nie przytakuje bez refleksji pomysłom Burmistrza..

Car Piotr

15.01.2021 16:26

Panie Wacek , czy nie za dużo tego budowania przy dwójce ? Kto tak prze na te inwestycje ? Jeszcze termoizolacja kosztem innych inwestycji , brzydko to pachnie .

do car Piotr

15.01.2021 16:26

Żona radnego Sobczaka pracuje w dwójce. To wszystko wyjaśnia.

do Wacek

15.01.2021 16:26

Doucz się.

Nie ważne kto

odpowiedz
15.01.2021 18:58

Kiedy w końcu odwołacie skarbnika i burmistrza oraz sekretarza czyli świętą trujcę.

HA HA HA

15.01.2021 18:58

Masz rację najlepiej niech kasą dysponuje , ten co zbiera pod Biedronką , on będzie wiedział gdzie pokierować fundusze

Brzydula

15.01.2021 18:58

A co tu winna skarbnik , wiesz o czym piszesz ?

chciejstwo

15.01.2021 18:58

Na świętego Gdygdy czyli...