Czy trzebiatowska Komisja Rewizyjna pracuje słabo?

2020-09-24 15:18
Adam Litwinowicz
2020-09-24 15:18

Zdaniem radnej Ireny Pietrzykowskiej Komisja Rewizyjna pod przewodnictwem Tomasza Sobczaka pracuje słabo. W trakcie sesji Rady Miejskiej pomiędzy stronami wywiązała się dyskusja.

Na samym początku czwartkowej sesji, radny Sobczak złożył wniosek o wykreślenie punktu dotyczącego przedstawienia protokołu kontroli Komisji Rewizyjnej. Argumentował to faktem, że Komisja nie przedstawiła Burmistrzowi zaległych protokołów. - Mamy w zaawansowanych pracach trzy kontrole, które wkrótce zakończymy. Wynika to z tego, że jako Komisja przedstawiliśmy sobie bardzo obszerne tematy. Chcielibyśmy, aby protokoły były też przedstawiane podmiotom, które są kontrolowane. W przypadku jednej kontroli pojawiły się nowe okoliczności i one zmusiły mnie do tego, żeby zweryfikować informacje. Gdyby nie to, to ta kontrola byłaby dzisiaj przedstawiona – powiedział radny Tomasz Sobczak.

- Chciałabym, aby pan przewodniczący doprecyzował, na które protokoły możemy liczyć, bo z mojej wiedzy wynika, że Komisja Rewizyjna, tak zaangażowana w prace, zalega z przedstawieniem protokołu od marca! – zauważyła radna Irena Pietrzykowska. - Ja rozumiem, że można pracować wnikliwie, ale jeżeli protokoły są jeszcze od marca, a dzisiaj mamy wrzesień – pytała. - Uchwalaliśmy plan pracy Rady, rozumiem, że mogło coś się przesunąć, ale tak daleko idące zaległości świadczą, moim zdaniem, o słabej pracy – dodała Irena Pietrzykowska. Na odpowiedź radnego Sobczaka nie trzeba było długo czekać. - Rada może liczyć na wszystkie protokoły z kontroli kiedy zostaną zakończone. Nasz statut mówi bardzo wyraźnie, że przedstawiany jest protokół kiedy jest zakończony – argumentował radny Sobczak. - W latach poprzednich przyjęto metodologię, że przedstawiany jest bezpośrednio po, ewentualnie jest przedstawiany wciągu miesiąca. Nie ma takiego terminu i ten zwyczaj, od samego początku mówiłem, jest w pewnym sensie nieprawidłowy. Nie pozwala to na rzetelną pracę – kontynuował.

- Pani nie wie o pewnych ustaleniach pomiędzy członkami Komisji, pomiędzy Przewodniczącym Komisji, a Burmistrzem, szkoda, że w ten sposób atakuje mnie na sesji zamiast się zapytać. Udzielę Pani wszelkich odpowiedzi jeżeli zapyta się Pani w sposób spokojny, a nie jak teraz – dodał.

- Sytuację próbował uspokoić Przewodniczący rady Mirosław Makarewicz. - Rozmowy na temat protokółów prowadziłem dzisiaj z Przewodniczącym i zwracam uwagę, że ileś protokołów nie zostało jeszcze złożonych do biura Rady. Również panie z biura prosiły i się przypominają o nie. Natomiast dzisiaj Przewodniczący Tomasz Sobczak przedstawiał mi niektóre szersze okoliczności i rzeczywiście można uznać, że opóźnię jest uzasadnione. Z drugiej strony myślę, że pani Pietrzykowska w normalny sposób zapytała i może czasem nie powinniśmy być nadwrażliwi na pewne rzeczy – skomentował Mirosław Makarewicz.

Komentarze (12)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Leszek

odpowiedz
24.09.2020 18:12

No Pani Pietrzykowska, szarpnęła Pani niewygodna strunę. Komisja ma swoje ustalenia jakie i z kim?. Komisja Smoleńska też ma swoje ustalenia. Ale u nas żaden "samolot nie lądował" - a może nie wszystko wiemy w 'tym temacie"?

SALY

odpowiedz
24.09.2020 19:24

Za małe datki łoży nasze społeczeństwo na samorząd , tak małe ,że już przestało się opłacać rzetelnie pracować . Ciszy i spokoju urzędnikom nie brakuje, bo petenci przestali się pałętać po urzędowych korytarzach , o co więc chodzi , za mała kasa ? Wirus widać niszczy nie tylko płuca ......

SALY

24.09.2020 19:24

Widocznie ci radni otrzymują ,, co łaska'' dlatego takie efekty ich pracy. Oficjalnie przyznaje ,że jestem durniem gdyż prawdopodobnie głosowałem na jedną z tych osób , Panie Olej........

Grzegorz Olejniczak

24.09.2020 19:24

Komisja Rewizyjna w całości składa się z radnych.

Jan

odpowiedz
25.09.2020 09:19

Prawnikom nigdy się nie śpieszyło , dlaczego teraz miało by być inaczej?

panie Janie

25.09.2020 09:19

Bo obowiązują go zapisy statutu naszej gminy. Tylko tyle i aż tyle.

wacku

odpowiedz
25.09.2020 23:44

Wstydź się Wacku. Tak nie wolno.

do mecenasa

odpowiedz
26.09.2020 00:11

Obserwuję pana dokonania w radzie i utwierdzam się w przekonaniu, że nie chciałbym ,żeby pan mnie kiedykolwiek reprezentował.

Wacek

odpowiedz
26.09.2020 10:21

do tych wszystkich , którzy mają inne zdanie: tak "polski tygielek" który właśnie został swego czasu zainicjowany przez dość liczna grupę naszego społeczeństwa, którzy w imię niejasnych wartości , by nie powiedzieć obrony porządku publicznego w latach 80-90-tych, kiedy władza ludowa dogorywała , ale jeszcze nie upadła, zamiast zwykłej pracy na rzecz państwa, mieli czas by prowadzić "rozgawory" do których wolą się po prostu się dziś nie przyznawać. Ten problem w Trzebiatowie jest widoczny. i zdaję sobie sprawę , że dla sporej części mieszkańców po prostu nieznany. To przykład dobitny na czym polegają dziś także podziały społeczne w państwie i potrzeba zmian w Państwie czynionych przez obecna władzę. W Trzebiatowie jakby czas się zatrzymał u schyłku PRL, bo w dalszym ciągu mówienie o tym , wg tu obecnych powinno być powodem do wstydu. A niby dlaczego? A proszę powiedzieć dlaczego nie wolno?

Wacek

odpowiedz
25.09.2020 17:50

Oczywiście każdy radny ma prawo do swojej oceny , także Pani Pietrzykowska. Tylko ta ocena jednak powinna być oparta o obiektywna ocenę faktów. a fakty funkcjonowania Komisji rewizyjnej w Trzebiatowie w tej i poprzedniej kadencji , gdzie tez Pani Pietrzykowska była radną, są niestety smutne i skandaliczne. oto w trakcie kadencji wybranego po referendum Burmistrza J. Domańskiego przez 3 lata przewodniczącym Komisji Rewizyjnej był Pan J. Kargul, w latach 80-tych XX wieku etatowy pracownik Powiatowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gryficach, który w tamtym okresie przez blisko 5 lat współpracował z Panem Burmistrzem w zakresie "umacniania bezpieczeństwa i ładu PRL". Informacje dostępne są w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i wskazują jednoznacznie,że kontakty takie miały miejsce, a po 30 latach przeniosły się na relacje miedzy organem wykonawczym a organem kontrolnym w gminie. To taka "specjalność" Trzebiatowa . To wszystko można wyczytać w archiwum IPN, wystarczy wejść do internetu i w wyszukiwarce podać dane osobowe naszych samorządowców. 30 lat mija od tego czasu, a Komisja rewizyjna oceniając prace Pana Burmistrza w poprzedniej kadencji zachowuje bezstronność i obiektywizm czy nie? To pytanie do Pani, która ma dziś uwagi do Przewodniczącego, który w odróżnieniu od poprzednika sam pisze protokoły Komisji, nie mówiąc już o tym, że jest jedyną osobą tzw. "zaufania publicznego" spośród 15 radnych., a więc osoby , ktróa w myśl aktualnych przepisów prawa zobowiązana jest do działania obiektywnego, zgodnie z prawem i zasadami etyki.

Do Wacka

25.09.2020 17:50

Pana zdaniem przewodniczący jest jedyną osobą tzw. "zaufania publicznego" spośród 15 radnych., a więc osobą , która w myśl aktualnych przepisów prawa zobowiązana jest do działania obiektywnego, zgodnie z prawem i zasadami etyki. I super. Szkoda tylko, ż e przewodniczący Sobczak się do tego nie stosuje. Radnemu Kargulowi nie dorasta do pięt.

lech

25.09.2020 17:50

IPN w domyśle poszukajmy TW, OZI współpracowników, zauszników członków i kandydatów nieboszczki partii - i mamy typowy Polski tygielek, byle dokopać, byle dogryźć. I rano z uśmiechem oglądać swoją ordynarną facjatę w lustrze.