Część powiatu goleniowskiego objęta strefą zagrożoną. Wojewoda wprowadził restrykcje

2025-07-19 9:06
Karol Szumny
2025-07-19 9:06

W związku z wykryciem ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w miejscowości Samlino pod Golczewem w powiecie kamieńskkm wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wydał rozporządzenie, które wprowadza szereg rygorystycznych obostrzeń sanitarnych. Obejmują one teren trzech powiatów: kamieńskiego, goleniowskiego i gryfickiego. Przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia, 17 lipca 2025 roku.

fot. kamienskie.info

Wydzielony został tzw. obszar zapowietrzony, obejmujący miejscowości Samlino, Samlino Kolonia, Dobromyśl, Gadom, Niemica i Golczewo w powiecie kamieńskim. W tych wsiach obowiązują najbardziej surowe zakazy i nakazy. Przede wszystkim zabronione jest przemieszczanie świń i materiału biologicznego bez pisemnej zgody powiatowego lekarza weterynarii, a także organizowanie targów, wystaw, konkursów i polowań zbiorowych. Hodowcy mają obowiązek wzmożonej dezynfekcji, rejestracji ruchu osób oraz sprzętu, a także zgłaszania każdego przypadku padnięcia lub zachorowania zwierząt.

Wokół strefy zapowietrzonej utworzono szerszy obszar zagrożony, który objął dziesiątki miejscowości w gminach: Golczewo, Kamień Pomorski i Świerzno (powiat kamieński), Nowogard i Przybiernów (powiat goleniowski) oraz Gryfice (powiat gryficki).

Na obszarze zagrożonym zakazuje się przemieszczania świń oraz materiału biologicznego świń z i do zakładów bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii; transportu świń po drogach publicznych (lądowych i wodnych) lub prywatnych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w zakładzie, z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii; a także organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów zwierząt oraz polowań zbiorowych.

Jednocześnie nakazuje się na tym obszarze: po wykonaniu każdego transportu oczyszczanie, odkażanie, a jeżeli jest to konieczne, także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych lub przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby; zastosowanie odpowiednich środków dezynfekujących przy wejściach i wyjściach oraz wjazdach i wyjazdach z zakładu; zastosowanie odpowiednich środków bioasekuracji w odniesieniu do wszystkich osób mających styczność ze świniami bądź wszystkich osób wchodzących do zakładu lub opuszczających go, a także w odniesieniu do środków transportu, aby zapobiec ryzyku rozprzestrzenienia się choroby;  niezwłoczne powiadamianie powiatowego lekarza weterynarii przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w zakładzie; a także prowadzenie ewidencji wszystkich osób odwiedzających zakład i jej aktualizowanie.

Na granicach obu stref pojawią się czytelne tablice ostrzegawcze z napisem „Afrykański Pomór Świń – Obszar Zapowietrzony” lub „Obszar Zagrożony”. Za egzekwowanie rozporządzenia odpowiadają powiatowi lekarze weterynarii, samorządy, Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz zarządcy obwodów łowieckich. Osobom nieprzestrzegającym przepisów grożą kary administracyjne i finansowe.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!