Coraz więcej samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Pokazano liczby

2024-01-22 14:15
Karol Szumny
2024-01-22 14:15

Ponad 2 tys. prób samobójczych w Polsce, z czego 82 w województwie zachodniopomorskim – to bilans przygotowany przez Fundację GrowSPACE, która tym samym zwraca uwagę na kryzys suicydalny dzieci i młodzieży.

zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay // grafika Fundacji GrowSPACE

Fundacja GrowSPACE opublikowała dzisiaj dane dotyczące prób samobójczych nieletnich w Polsce. Liczby te zostały przekazane fundacji przez komendy wojewódzkie policji. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele GrowSPACE mówili o kryzysie suicydalnym dzieci i młodzieży.

Jak podano, w ubiegłym roku odnotowano aż 2139 prób samobójczych wśród osób do 18. roku życia. 146 z tych prób zakończyło się tragicznie. Fundacja zastrzega, że dane te przedstawiają jedynie wycinek ogólnego obrazu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce.

W naszym województwie odnotowano 82 próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży, z czego 10 miało tragiczne skutki. Najwięcej prób samobójczych odnotowano w województwie pomorskim – aż 406.

- To drugi rok z rzędu, kiedy ta niechlubna statystyka przekroczyła 2000. Te dane pokazują, jak wiele jeszcze przed nami. Kryzys zdrowia psychicznego nie zna imienia, kryzys zdrowia psychicznego nie ma dnia, godziny i wieku – powiedział podczas konferencji prasowej przedstawiciel Fundacji GrowSPACE, Dominik Kuc.

 

Masz problem, zmagasz się z kryzysem? Pamiętaj, że zawsze jest ktoś, z kim możesz porozmawiać.

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

800 70 2222

Całodobowo, 7 dni w tygodniu

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 12 12 12

Całodobowo, 7 dni w tygodniu

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!