Coraz więcej osób odchodzi z Kościoła. Mieszkańcy powiatu goleniowskiego również

2021-03-16 20:35
Tomasz Krupecki
2021-03-16 20:35

Apostazja to hasło, które w ostatnim czasie zyskało ogromne zainteresowanie. Według nieoficjalnych źródeł, wzrosła też liczba osób, które zdecydowały się odejść z Kościoła katolickiego. Według Licznika Apostazji, wśród „wypisanych” z Kościoła są także mieszkańcy powiatu goleniowskiego. 

Fot. shutterstock.com

W ostatnich tygodniach jednym z najpopularniejszych haseł w wyszukiwarkach internetowych jest apostazja. To dlatego, że coraz więcej Polaków, chce dowiedzieć się w jaki sposób rozpocząć procedurę wyjścia z Kościoła katolickiego, a także poznać konsekwencje, jakie wiążą się z tą decyzją.

Część osób decyduje się na taki krok. Tak przynajmniej wynika z uruchomionego przez lewicę Licznika Apostazji, czyli publicznego spisu powszechnego, poprzez który osoby, które zdecydowały się opuścić Kościół, dzielą się tą decyzją z innymi.

Od grudnia ub.r., Licznik Apostazji naliczył już ponad 2 200 takich osób. Wśród nich jest 126 mieszkańców Pomorza Zachodniego i 2 mieszkańców powiatu goleniowskiego.

Licznik Apostazji nie wskazuje oczywiście faktycznej liczby osób, które zdecydowały się wystąpić z Kościoła katolickiego. Nie każdy bowiem, dzieli się publicznie taką decyzją.

Realna liczba apostatów w Polsce nie jest znana. To dlatego, że nie są prowadzone oficjalne badania w tym zakresie. Te, ponad dekadę temu, dwukrotnie przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Według Instytutu ówczesne badania wykazały niewielką skalę zjawiska, dlatego też ISKK nie kontynuował prac badawczych aktów apostazji w Polsce.

Na początku 2021 r. ISKK przeprowadził badanie pilotażowe wśród 210 osób, które dokonały aktu wystąpienia z Kościoła. "Badanie wskazało, że zasadniczo są to osoby z dużych miast i stosunkowo młode, zaś najważniejszą przyczyną formalną wystąpień z Kościoła nie jest brak wiary, lecz negatywne postrzeganie instytucji Kościoła – wyjaśnił na początku marca dyrektor instytutu ks. dr Wojciech Sadłoń.

Jak dokonać Apostazji?

Osoba, które chce opuścić Kościół, musi złożyć pisemne oświadczenie woli wraz z danymi osobowymi i datą chrztu u miejscowego proboszcza.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!