Coraz mniej chętnych do kapłaństwa, ale więcej dziewic konsekrowanych. Nowe statystyki
Coraz mniej osób w Polsce rozpoczyna formację seminaryjną, coraz mniej wstępuje do zakonów – podaje Katolicka Agencja Informacyjna. – Takiego spadku nie obserwujemy natomiast jeśli chodzi o Instytuty Świeckie czy indywidualne formy życia konsekrowanego – dodano.
Katolicka Agencja Informacyjna podała nowe statystyki dotyczące życia konsekrowanego w Polsce. Przekazano, że w bieżącym roku akademickim w seminariach diecezjalnych i zakonnych formację kapłańską rozpoczęło 280 mężczyzn. Jest to o 50 mniej chętnych niż rok temu.
W przypadku powołań żeńskich w 2023 roku było to 81 nowicjuszek i 69 postulantek. W porównaniu do 2022 roku jest to liczba niższa kolejno: o 28 i o 15 chętnych.
Tendencję spadkową odnotowano także w liczbie kleryków. Agencja podaje, że w ciągu pięciu lat liczba kleryków w seminariach diecezjalnych i zakonnych w Polsce zmniejszyła się o tysiąc – z ponad 3 tys. do niespełna 2 tys.
Podano również, że w Instytutach Świeckich formację wstępną odbywają 32 osoby (w zeszłym roku 36). „Od ostatniego roku ogólna liczba członków Instytutów Świeckich wzrosła z 968 do 1011” – poinformowała KAI.
Zauważono jednak, że rosnącą popularnością cieszą się indywidualne formy życia konsekrowanego tj. dziewice konsekrowane, pustelnicy i wdowy.
Agencja – na podstawie danych z kwietnia 2024 r. – podaje, że w Polsce żyje obecnie 427 dziewic konsekrowanych, co oznacza, że od ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 31 pań.
Według danych ze stycznia 2024 r. w stanie wdów żyje w Polsce obecnie 419 kobiet i jeden mężczyzna. Podobnie jak w przypadku dziewic w 2023 r. do tego stanu włączono 31 osób.
W Polsce żyje też kilka pustelników, czyli osób żyjących w odosobnieniu, oddających się modlitwie, pokucie i kontemplacji.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!