Co się dzieje w OPS Goleniów?

2020-11-25 6:28
Sylwester Wasiak
2020-11-25 6:28

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Goleniowie pojawił się konflikt na linii dyrektor placówki - opiekunki nad osobami chorymi. O sprawie wie już burmistrz, a temat dziś ma być poruszony na sesji Rady Miejskiej.

Na początku listopada do magistratu wpłynęło pismo od części pracownic OPS w Goleniowie zatrudnionych na stanowisku opiekunki nad osobą chorą w domu, w sprawie planowanej przez dyrektora placówki zmiany formy zatrudnienia. Dotychczas osoby pracujące na tym stanowisku zatrudnione były na umowę o pracę. Z pisma, do którego dotarliśmy wynika, że Dyrektor OPS-u Zbigniew Łukaszewski, nie zamierza zawrzeć nowej tego typu umowy od stycznia 2021 roku. W zamian proponuje dla osób chcących nadal pracować na stanowisku opiekunki nad osobą chorą w domu - umowy cywilnoprawne. Na takie rozwiązanie nie godzi się zainteresowana grupa pracownic OPS. Jak twierdzą autorzy listu, dyrektor swoją decyzję argumentuje potrzebą elastyczności, jaką daje umowa zlecenie w niestandardowym czasie pracy (sobota, niedziele, święta), co wiąże się z możliwością wykonywania usług opiekuńczych w środowiskach potrzebujących pomocy w tym czasie. Już wcześniej doszło do podobnej sytuacji, jednak wtedy w sprawę włączył się burmistrz Krupowicz i zawarto kompromis - zaproponowano umowy z równoważnym czasem pracy, które pozwalały zagwarantować elastyczność (m.in. pracę w soboty, niedziele i święta). Według autorów listu takie rozwiązanie się sprawdziło. Nie było żadnych opóźnień pod względem wykonywanej pracy. Wszystko było zrobione terminowo, środowiska były zaopiekowane zgodnie z potrzebami klientów OPSu.
Mimo to, od 2021 roku dyrektor OPS ponownie chce zatrudnić opiekunki na podstawie umowy zlecenia, gdyż umowa z równoważnym czasem pracy – nie sprawdziła się. Według pracownic OPS nie zostało to poparte żadnym argumentem, nie zgadzają się na takie rozwiązanie i skierowały list do burmistrza oraz poinformowały o tej sytuacji niektórych radnych. Temat podjął radny Robert Kuszyński, który w poniedziałek za pośrednictwem Krystyny Jaworskiej, przewodniczącej Rady Miejskiej skierował w tej sprawie pismo do burmistrza, by ten poinformował, jakie podjął działania w tej sprawie od czasu otrzymania listu pracownic OPS. Ponadto radny Kuszyński wniósł w trybie pilnym wniosek o skontrolowanie placówki OPS w Goleniowie. Sprawa dotyczy sześciu pracownic Ośrodka Pomocy Społecznej w Goleniowie. W sprawie tej wysłaliśmy email z pytania do dyrekcji OPS w Goleniowie. Jak tylko uzyskamy odpowiedzi niezwłocznie je opublikujemy.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Michał

odpowiedz
25.11.2020 10:53

Jak to jest, że w całym kraju administracja i wszystkie kednostki PIP piętnują tzw. umowy śmieciowe a u nas w Goleniowie jednostka podległa gminie uważa to za cudowny pomysł. Ryba psuje się wszak od głowy... Brawo Panie Kuszyński za wstawienie się za pracownikami i mam nadzieję że zadziała Pan skutecznie. Pozdrawiam.