Zdewastowane nieruchomości w Trzebiatowie. Najnowsze ustalenia

2023-03-10 14:03
Karol Szumny
2023-03-10 14:03

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Trzebiatowie Komisja Gospodarki Komunalnej, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska przedstawiła swoje stanowisko w sprawie: ,,Co dalej ze zdewastowanymi, zdegradowanymi lub mocno zaniedbanymi nieruchomościami w Trzebiatowie mającymi bardzo duże znaczenie dla wizerunku Trzebiatowa i jego rozwoju (Dom Kultury, Baltona, teren przy kościele, stara przychodnia i inne)? Wypracowanie możliwych kierunków działania”.

Nieruchomości poddane analizie członków komisji to:

 • Budynek przy ul. Wojska Polskiego w Trzebiatowie były Dom Kultury, 
 • Budynek przy ul. Witosa w Trzebiatowie budynek po byłej „Baltonie”, 
 • Nieruchomość po byłej przychodni w Trzebiatowie,
 • Nieruchomość niezabudowana przy Kościele NMP w Trzebiatowie, 
 • Budynek przy spichlerz przy ul. Plac Lipowy w Trzebiatowie, 
 • Budynek byłego magazynu przy ul. II-go Pułku Ułanów,
 • Budynek przy ul. Kilińskiego w Trzebiatowie obiekt byłego przedszkola.

Wyżej wymienione nieruchomości mają różnych właścicieli: 3 są własnością gminy Trzebiatów, a cztery własnością prywatną, natomiast wszystkie są w złym stanie lub w bardzo złym stanie technicznym. Wszystkie obiekty oprócz budynku byłego przedszkola na ul. Kilińskiego są objęte opieką konserwatora zabytków i są ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Omawiając obiekty będące w posiadaniu gminy Trzebiatów należy wspomnieć, że gmina nie posiada środków pozwalających na remont, jednocześnie wielokrotne próby sprzedaży nie przyniosły pożądanego efektu.

 1. Dom Kultury; gmina Trzebiatów podjęła łącznie 8 prób sprzedaży nieruchomości. Wszyscy potencjalni nabywcy zrezygnowali z kupna po rozmowie z Konserwatorem zabytków.  W roku 2021 gmina rozebrała część obiektu zawierającą scenę. Pozostała część sukcesywnie niszczeje – niedawno uległa zawaleniu część stropu. Ściana czołowa budynku jest podparta drewnianą konstrukcją co wpływa niekorzystnie na jej wizerunek. Gmina nie ma pomysłu na zagospodarowanie nieruchomości.
 2. Budynek po byłej Baltonie; budynek z przeznaczeniem na mieszkania oraz w części parteru na usługi. Gmina posiada projekt budowlany na remont oraz przebudowę. Czyniono starania o możliwość wyburzenia części budynku tzw. Oficynę. Niestety Konserwator zabytków nie wyraził zgody. Gmina nie ma pomysłu na zagospodarowanie obiektu.
 3. Była przychodnia – szpital; budynek jest własnością osób prywatnych, w bardzo złym stanie technicznym rokrocznie ulegający dalszej dewastacji. Jego otoczenie w bezpośrednim sąsiedztwie murów obronnych jest zaniedbane, stanowi antyreklamę miasta. Ogrodzenie terenu nie stanowi zabezpieczenia przed wejściem osób trzecich na teren. Należy podjąć próby systemowego rozwiązania problemu poprzez kontakt z policją, nadzorem budowlanym i sanepidem w celu zmuszenia właścicieli do oczyszczenia i zabezpieczenia nieruchomości.
 4. Nieruchomość przy kościele;  Od 2009 roku własność prywatna. Gmina Trzebiatów nalicza kary za niedotrzymanie terminów przystąpienia do realizacji inwestycji. W związku z jej niepłaceniem skierowano sprawę na drogę sądową. W ciągu ostatniego roku właściciel wystawił nieruchomość na sprzedaż.
 5. Spichlerz; Nieruchomość została sprzedana w roku 2009 na rzecz GS Trzebiatów. Nieruchomość jest niewykorzystywana i popada w ruinę. Były czynione próby zorganizowania na jej terenie targowiska miejskiego, jednak inwestycja nie doszła do skutku.
 6. Magazyn; Sprzedany na rzecz osoby prywatnej w 1994 roku.  Tak jak w przypadku poprzedniej nieruchomości jest niewykorzystywany i stanowi niebezpieczeństwo dla okolicznej ludności.
 7. Przedszkole; nieruchomość wyłączona z użytkowania, przeznaczona do rozbiórki. 

We wnioskach komisja podała, że w Gminie Trzebiatów istnieje wiele nieruchomości, których stan budzi zaniepokojenie. Włodarze miasta nie mają pomysłu na zagospodarowanie nieruchomości, a środki na ich remont i zagospodarowanie przewyższają możliwości gminy.

Ponadto sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości nie zakończyła się przywróceniem ich funkcji pierwotnej. Spowodowała jedynie dalszą dewastację.

Komisja dodała, że należy dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć środki na remont nieruchomości pozostających w posiadaniu gminy, ponieważ sprzedaż potencjalnym nabywcom nie wychodzi miastu na dobre, powodując utratę kontroli nad nieruchomością.

Komentarze (9)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Romek

odpowiedz
10.03.2023 17:55

Platfusy gadają na pis że polska w ruinie ale spójrzcie tam gdzie peo rządzi to rudery ..

Janek

10.03.2023 17:55

Jeszcze wciskają ciemnotę mieszkańcom że Trzebiatów pierwszym miastem światłowodowym w Polsce,tylko nie mówią jak zniszczlili kamienice, chodniki i oszpecili miasto tymi skrzynkami. Nie wspomnę o kablach i rynnach plastikowych położonych na zewnątrz elewacji. Kto za to odpowie?

Po

10.03.2023 17:55

PO wszystko sprzedało i zrujnowalo całą gospodarkę, w Trzebiatowie nie rządzi PiS tylko mafia PO.

antykler

10.03.2023 17:55

uprzedzony kmiotek

Trzebiatowianka

odpowiedz
11.03.2023 22:27

Po byłym przeczkolu niech stanie Lidl. Jak konserwator zabytków chce by te zabytki stały niech województwo da kasę na zabytki a nie tylko w Szczecinie takie cuda robią. Po domie kultury można by było zrobić mieszkania. Tam gdzie był stary szpital też można by było zrobić mieszkania socjalne naprzykład i już gmina ma mieszkania dla ludzi.Brakuje tu kina bawialni dla dzieci sklepów z ubraniami jak i żłobków. Ruszamy Trzebiatów w tętniące miasto ponieważ te miasto jest ładniejsze od Gryfice. O i w końcu zróbcie w całym Trzebiatowie nowy asfalt bo to jest poraszka dziura dziurę goni

M.

11.03.2023 22:27

Widać Mieszkańce marzą się asfalty śmierdzące w temp.30 stopni i topiące się. Wypada wybrać się do okolicznych miasteczek i zobaczyć jak wyglądają pięknie stare uliczki, niezalane asfaltem po same okienka.W tym mieście wybieracie burmistrzy,którzy nie mają serca i sił dla poprawy losu zabytków by mieszkańcom było lżej a turyści zostawiali pieniądze w tym mieście. Kiedy mieszkańcy obudzą się i wezmą sprawy w swoje ręce oraz dadzą szanse młodemu człowiekowi,który z ambicja podejmie się naprawy co zepsuto przez ponad 20 lat.

Mieszkanka

odpowiedz
11.03.2023 07:41

A dlaczego nie można zbudować nowego przedszkola na Kilińskiego. Na tym starym miejscu. Z przypadku przykleili radni bezradni z burmistrzem na czele przedszkole do szkoły nr 2 bez kuchni, plac zabaw wspólny ze szkołą. Masakra. Teren po byłym przedszkolu jest rewelacyjny na taki właśnie obiekt.

Mieszkanka

odpowiedz
12.03.2023 12:41

Wyremontowac ludziom na mieszkania I jeszcze byly budynek po tartaku te deski w oknach przerazaja

Restauracja Baszta Kaszana

odpowiedz
12.03.2023 10:28

Proszę o remont