Zdewastowane nieruchomości w Trzebiatowie. Najnowsze ustalenia

2023-03-10 14:03
Karol Szumny
2023-03-10 14:03

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Trzebiatowie Komisja Gospodarki Komunalnej, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska przedstawiła swoje stanowisko w sprawie: ,,Co dalej ze zdewastowanymi, zdegradowanymi lub mocno zaniedbanymi nieruchomościami w Trzebiatowie mającymi bardzo duże znaczenie dla wizerunku Trzebiatowa i jego rozwoju (Dom Kultury, Baltona, teren przy kościele, stara przychodnia i inne)? Wypracowanie możliwych kierunków działania”.

Nieruchomości poddane analizie członków komisji to:

 • Budynek przy ul. Wojska Polskiego w Trzebiatowie były Dom Kultury, 
 • Budynek przy ul. Witosa w Trzebiatowie budynek po byłej „Baltonie”, 
 • Nieruchomość po byłej przychodni w Trzebiatowie,
 • Nieruchomość niezabudowana przy Kościele NMP w Trzebiatowie, 
 • Budynek przy spichlerz przy ul. Plac Lipowy w Trzebiatowie, 
 • Budynek byłego magazynu przy ul. II-go Pułku Ułanów,
 • Budynek przy ul. Kilińskiego w Trzebiatowie obiekt byłego przedszkola.

Wyżej wymienione nieruchomości mają różnych właścicieli: 3 są własnością gminy Trzebiatów, a cztery własnością prywatną, natomiast wszystkie są w złym stanie lub w bardzo złym stanie technicznym. Wszystkie obiekty oprócz budynku byłego przedszkola na ul. Kilińskiego są objęte opieką konserwatora zabytków i są ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Omawiając obiekty będące w posiadaniu gminy Trzebiatów należy wspomnieć, że gmina nie posiada środków pozwalających na remont, jednocześnie wielokrotne próby sprzedaży nie przyniosły pożądanego efektu.

 1. Dom Kultury; gmina Trzebiatów podjęła łącznie 8 prób sprzedaży nieruchomości. Wszyscy potencjalni nabywcy zrezygnowali z kupna po rozmowie z Konserwatorem zabytków.  W roku 2021 gmina rozebrała część obiektu zawierającą scenę. Pozostała część sukcesywnie niszczeje – niedawno uległa zawaleniu część stropu. Ściana czołowa budynku jest podparta drewnianą konstrukcją co wpływa niekorzystnie na jej wizerunek. Gmina nie ma pomysłu na zagospodarowanie nieruchomości.
 2. Budynek po byłej Baltonie; budynek z przeznaczeniem na mieszkania oraz w części parteru na usługi. Gmina posiada projekt budowlany na remont oraz przebudowę. Czyniono starania o możliwość wyburzenia części budynku tzw. Oficynę. Niestety Konserwator zabytków nie wyraził zgody. Gmina nie ma pomysłu na zagospodarowanie obiektu.
 3. Była przychodnia – szpital; budynek jest własnością osób prywatnych, w bardzo złym stanie technicznym rokrocznie ulegający dalszej dewastacji. Jego otoczenie w bezpośrednim sąsiedztwie murów obronnych jest zaniedbane, stanowi antyreklamę miasta. Ogrodzenie terenu nie stanowi zabezpieczenia przed wejściem osób trzecich na teren. Należy podjąć próby systemowego rozwiązania problemu poprzez kontakt z policją, nadzorem budowlanym i sanepidem w celu zmuszenia właścicieli do oczyszczenia i zabezpieczenia nieruchomości.
 4. Nieruchomość przy kościele;  Od 2009 roku własność prywatna. Gmina Trzebiatów nalicza kary za niedotrzymanie terminów przystąpienia do realizacji inwestycji. W związku z jej niepłaceniem skierowano sprawę na drogę sądową. W ciągu ostatniego roku właściciel wystawił nieruchomość na sprzedaż.
 5. Spichlerz; Nieruchomość została sprzedana w roku 2009 na rzecz GS Trzebiatów. Nieruchomość jest niewykorzystywana i popada w ruinę. Były czynione próby zorganizowania na jej terenie targowiska miejskiego, jednak inwestycja nie doszła do skutku.
 6. Magazyn; Sprzedany na rzecz osoby prywatnej w 1994 roku.  Tak jak w przypadku poprzedniej nieruchomości jest niewykorzystywany i stanowi niebezpieczeństwo dla okolicznej ludności.
 7. Przedszkole; nieruchomość wyłączona z użytkowania, przeznaczona do rozbiórki. 

We wnioskach komisja podała, że w Gminie Trzebiatów istnieje wiele nieruchomości, których stan budzi zaniepokojenie. Włodarze miasta nie mają pomysłu na zagospodarowanie nieruchomości, a środki na ich remont i zagospodarowanie przewyższają możliwości gminy.

Ponadto sprzedaż wymienionych wyżej nieruchomości nie zakończyła się przywróceniem ich funkcji pierwotnej. Spowodowała jedynie dalszą dewastację.

Komisja dodała, że należy dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć środki na remont nieruchomości pozostających w posiadaniu gminy, ponieważ sprzedaż potencjalnym nabywcom nie wychodzi miastu na dobre, powodując utratę kontroli nad nieruchomością.

Komentarze (17)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Ochroniarz Hitlera

odpowiedz
10.03.2023 18:33

W Trzebiatowie największą ochroną , trzeba objąć burmistrza jak i całą Radę Gminy Trzebiatów Reprezentują sobą największe i najważniejsze zabytki naszej gminy .Po cegielni nie ma śladu , Po gazowni pozostał zawór , i pewnie zbiornik ,który niszczeje w ziemi czekając na złodzieja . Spichlerz , to też kawał historii . Wszystko to popada w ruinę , a samorząd trwa , ku chwale Rzeczpospolitej . Rodzinne związki , mają się całkiem całkiem

C

10.03.2023 18:33

A dawna restauracja Baszta kaszana w centrum miasta też objęta ochroną kun i szczurów. Też rozsypana

Jenifer

10.03.2023 18:33

Ja bym objęła ochroną konserwatora zabytków Burmistrza, Zastępcę i jeszcze kilka osób z Urzędu Miasta i paru radnych obecnych i byłych jak Pani St-me Oraz przewodniczącego Rady- kurna a co trzeba o nich dbać ,żeby się nie rozsypali - TO ZABYTKI klasy ZERO. Nawet sąsiedzi takich nie mają.

Ja.

odpowiedz
11.03.2023 10:24

Trzebiatow miasto ruin nie zabytków, wstyd na całą Polskę .Mieszkańcy zróbmy to by było lepiej ,jesienią przy ,,Wyborach,,.

Ruiny - bardziej racjonalnie--

11.03.2023 10:24

za zarządzenie gminą odpowiedzialny jest niestety Burmistrz, a nie Rada Miejska. T burmistrza ma narzędzia by sprawy zabytków prowadzić skutecznie.. Tej skuteczności w przypadku baltory, domu kultury , a tez wpływu na zagospodarowanie dołu koło kościoła nie ma od ponad 7 lat kiedy J. Domański urzęduje.. Ja Jak to jest z tymi karami za brak zagospodarowania placu koło kościoła.. czy juz prokurator jest w drodze. Z dyskusji na sesji widać , że to po stronie burmistrza jest po prostu spychanie problemów na jutro , pojutrze, a jutro też powie że to nie dzisiaj. Rada też nie jest bez winy , bo powinna rozliczyć J. Domańskiego z 20 milinów które gmina wzięła za 6 hektarów w Mrzeżynie, co z tymi pieniędzmi. Przecież można by jednak zacząć każdy spór z właścicielem by ten plac odkupić z powrotem do gminy i zagospodarować tak by było pożytek dla mieszkańców.. W sumie wychodzi na to , że to nowy Burmistrz od przyszłego roku będzie musiał zmierzyć się ze spuścizną po Domańskim, Matusewiczu i Ruszkowskim, bo to oni z nieodłącznym Olejniczakiem ten bajzel w mieście zrobili mieszkańcom..

Ruiny

11.03.2023 10:24

Że zdumieniem wysłuchaliśmy wypocin przewodniczącej komisji.Jak to jest ze teraz trzęsą wszyscy tyłkami bo zbliżają się wybory i już widzą się w następnej kadencji. Gdzie byliście przez poprzednie kadencje gdy powoli staczało się Stare Miasto.To teraz niepokoi Was stan zabytkowej infrastruktury i nic nie macie do powiedzenia. Po co nam tacy radni Będziemy Was rozliczać za to nierobstwo.Jestescie do wymiany.Nic nie wnieśliście i nie kiwneliscie palcem by pomóc w pozyskaniu środków. Mamy dość nauczycieli, wiecznych radnych, kłótni i głupawej polityki, śmiesznych klubów w tak małym, zaniedbanym miasteczku.

Trzebiatowianin

odpowiedz
10.03.2023 14:23

Niszczenie zabytków

10.03.2023 19:42

Stare komuchy nic nie potrafią tylko sprzedawać i wyrzucać ludzi z mieszkan

M.

10.03.2023 19:42

Gryfice pięknie się rozbudowują, Kołobrzeg aż tętni życiem, a Trzebiatów szaro, brudno, sklepy pozamykane. Wystarczy przejść przez centrum. Strach

Gruz i smieci

odpowiedz
10.03.2023 15:34

Nedza,nedza i jeszcze raz nedza.nie dlugo caly trzebiatow bedzia tak wygladac.swiadectwo 77 lat gospodarki .niektorzy twierdza ze to bylo wyzwolenie.nie jestem tego pweny.

Korsarz

odpowiedz
11.03.2023 00:26

Co z tym dalej? A co ma być? Podpierać przez następne 20 lat i wykładać kasę na tzw. remonty, rewitalizacje, powierzchowne prace tu i tam (czytaj podpieranie). Przyznane środki należy jakoś "wydatkować" i tak to się kula już ładnych parę lat :) A ciemny lud Trzepakowa chodzi i jeździ obok tego, jakby to było coś normalnego. Wiara wozi swoje dzieci i samych siebie chociażby do Gryf Areny na zajęcia tańca, fitness, siłownię, basen etc. I jeszcze dumni są z tego :) Podobno wielu migrantów z UA już wyjechało, bo brak perspektyw ... No, ale u sterów wciąż Ci sami ludzie, tylko uniki stosują. Bez wyczyszczenia do cna tej żałosnej sceny politycznej to miasteczko zgnije do reszty. Ot, taka to pamiątka pozostanie kolejnym pokoleniom ... dramat!

10.03.2023 14:51

Firma Ptak, kupiła 240ha z przeznaczeniem na karuzelę i zjeżdżalnię, nadmiar ziemi dzieli na działki budowlane do sprzedaży (tak pisze Kurier Szczeciński). Pod Kiełpinem robią karuzelę na 40 ha. Disneyland w Paryżu ma 80 ha. Co z kasą za 240 ha zrobi Trzebiatów?

K

10.03.2023 14:51

Nic nie zrobi, bo firma Ptak nie kupiła tej ziemi od gminy. A cały ten pic z "karuzelą i zjeżdżalnią" to nawijka dla gminnych frajerów, właśnie po to, aby móc podzielić te grunty na mniejsze działki do sprzedaży i zmienić ich przeznaczenie z rolnych na budowlane bądź rekreacyjne i opchać za 20 razy drożej.

Barbara P

10.03.2023 14:51

Po wybudowaniu parku wodnego , można resztę terenu przeznaczyć na inne cele .Jak będzie inaczej , to cały samorząd na zjeżdżalnie wodną , niech płyną i się nie zatrzymują w najbliższym otoczeniu

meloman po sześdziesiątce

odpowiedz
10.03.2023 17:47

Pamiętam występ w tym budynku Trubadurów , Wioletty Willas i innych wykonawców , na których nie zawsze udało się wejść , ze względu na kasę . Samej muzyki można posłuchać za darmochę , stojąc z tyłu budynku , gdzie była scena

10.03.2023 22:09

Najpierw to zacząć od rozwiązania szajki jaka siedzi w naszej gminie itp.i przybija piątki innym flujom .Przez układy i znajomości szare zadłużone osoby zrobiły się bardzo prężnymi i rozwijającymi się firmami przez takie łajdactwo nigdy gminę nie będzie na nic stać bo na tyle kieszeni to żadna gmina nie wyrobi.

Mieszkaniec

odpowiedz
11.03.2023 09:38

Jaka władza takie miasto..wstyd.