Ceny żywności bez zmian. Rząd utrzymał zerową stawkę VAT

2023-06-26 16:17
Karol Szumny
2023-06-26 16:17

– Przedłużamy zerową stawkę podatku VAT na żywność do końca 2023 roku – zakomunikował Mateusz Morawiecki. Artykuły spożywcze podrożały w ciągu roku o około 20 procent, przywrócenie oryginalnej stawki VAT wywindowałoby koszt zakupów jeszcze bardziej, dokładając się dodatkowo do ogólnej inflacji. Według obecnych przepisów żywność miała być objęta VAT 0 procent tylko do 30 czerwca 2023.

Zgodnie z obecnymi przepisami, zerowa stawka VAT na żywność obowiązywała tylko do 30 czerwca. „Przedłużamy zerową stawkę podatku VAT na żywność do końca 2023” – napisał na swoim profilu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że to „świetna wiadomość na początek wakacji”.

Szef rządu dodał: „Obniżamy podatki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, by polskie rodziny płaciły jak najmniej. Nikogo nie zostawiamy samemu sobie”. Jak zaznaczył premier, „paliwa, energia, żywność – wszystkie te kluczowe kategorie produktów zostały objęte naszymi tarczami, które chronią Polaków przed wzrostami cen”.

Zerowa stawka na żywość została wprowadzona ustawą uchwaloną przez Sejm 13 stycznia 2022 roku, która weszła w życie od 1 lutego 2022. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa czy prąd. Obniżki podatków związane z nośnikami energii wygasły z końcem 2022, ale obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność zostało wydłużone do czerwca 2023 roku.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!