Były UB-ek z Nowogardu na ławie oskarżonych

2023-01-19 9:45
Paweł Palica
2023-01-19 9:45

W Sądzie Rejonowym w Szczecinie rusza dzisiaj sprawa przeciwko funkcjonariuszowi Urzędu Bezpieczeństwa z Nowogardu. Ma on być odpowiedzialny za skazanie rolnika za to, że krytykował ustrój Polski Ludowej.

Jak podaje Radio Szczecin rolnik ów, Józef G., odsiedział w stalinowskim więzieniu dwa lata.

- Został pierwotnie skazany na cztery lata pozbawienia wolności. Na skutek apelacji jego obrońcy, jego karę zmniejszono do dwóch lat, którą odbył w całości. Była to osoba 53-letnia, miała na utrzymaniu czworo dzieci, więc bardzo mocno wpłynęło to na niego, jak i jego rodzinę. Należy pamiętać, że pierwszy wyrok opiewał też na przepadek całego mienia tej osoby - mówił na antenie radia prokurator Marek Rabiega z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

Oskarżonym w procesie jest funkcjonariusz Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowogardzie Stefan B. Jest on jedyną żyjącą osobą, która miała swój udział w skazaniu rolnika.

Komentarze (3)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Taak

odpowiedz
19.01.2023 09:59

Tyle mu zrobią co pozostałym UBekom. Szkoda słów.

Nemo

19.01.2023 09:59

Jakie czasy takie represje. Historia lubi się powtarzać. Za kilka lat będą sądzeni i skazywani obecni politycy i obecni funkcjonariusze. Więc czym tu podniecać się byłym SB. Przecież działał o w oparciu o uwczesne przepisy prawa.

Michał

odpowiedz
20.01.2023 18:10

@Nemo Niestety, historia lubi się powtarzać, bo nie karzemy odpowiednio i nie karzemy szybko. Ilu niemieckich morderców z czasów II wś uniknęło odpowiedzialności? Ilu komunistycznych oprawców uniknęło odpowiedzialności? Ponad 30 lat po "obaleniu komuny", a dopiero teraz sądzony jest kapuś który zniszczył życie innym (całej rodzinie). Trochę to słabo świadczy o wymiarze sprawiedliwości...