Boże Ciało. Tysiące wiernych z Goleniowa i okolic idzie w procesjach

2022-06-16 12:44
Paweł Palica
2022-06-16 12:44

W tysiącach liczyć można mieszkańców gminy Goleniów, którzy wzięli dzisiaj udział w procesjach Bożego Ciała. Tradycja wciąż jest żywa.

ZDJĘCIE 1 z 28

Procesje, po dwóch latach perturbacji związanych z covidowymi ograniczeniami, znów odbyły się w pełni zgodnie z tradycjami. Widać zresztą, że to dla katolików wciąż bardzo ważne wydarzenie religijne, bo w procesjach uczestniczy wielu ludzi. W Goleniowie jedną z najliczniejszych była zapewne ta zorganizowana przez parafię p.w. św. Jerzego, o czym przekonać możecie się oglądając zdjęcia wykonane koło południa.

W Polsce obchodzi się Boże Ciało od 1320 r. Pierwszy źródłowy opis procesji Bożego Ciała pochodzi z Płocka i dotyczy uroczystości obchodzonych w katedrze w XIV w.  Istotnym wydarzeniem podczas obchodów tego święta były barwne, rozbrzmiewające śpiewem procesje, które przetrwały do naszych czasów. Do dzisiaj w Boże Ciało ze wszystkich kościołów w miastach i na wsi wychodzą procesje do czterech ołtarzy przybranych zielenią i kwiatami, urządzonych pod otwartym niebem. Przy każdym ołtarzu śpiewana jest ewangelia i przy każdym odbywa się uroczyste błogosławieństwo wiernych.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!