„Bitwa pod Grunwaldem. Polska na drodze do potęgi” – zaproszenie na wykład historyczny

2022-11-16 13:30
Karol Szumny
2022-11-16 13:30

Po inauguracyjnym wykładzie historycznym naszego mieszkańca przyszedł czas na kolejny temat. W najbliższą sobotę Mateusz Kołodziejczyk opowie o słynnej Bitwie pod Grunwaldem.

Na zdjęciu: Mateusz Kołodziejczyk, prowadzący wykład

Mateusz Kołodziejczyk to mieszkaniec Cerkwicy (gmina Karnice). Od ponad 10 lat pasjonuje go historia. Jest założycielem Zachodniopomorskiego Forum Historycznego, którego celem jest m.in. stworzenie społeczności zakochanej w historii oraz miejsca integracji, konstruktywnych rozmów, nauki i współpracy na historycznym tle.

W minioną sobotę miał swój pierwszy wykład pt. „104 lata niepodległości. Czego się nauczyliśmy?”. Mieszkańcy mogli otrzymać sporą dawkę wiedzy i zapoznać się z wieloma szczegółami, o których wiedzą nieliczni.

W najbliższą sobotę, 19 listopada, o godzinie 17:00 w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach będziemy mogli wysłuchać wykładu pt. „Bitwa pod Grunwaldem. Polska na drodze do potęgi”. Zapowiadany wykład o polskiej magnaterii odbędzie się już wkrótce, a tym razem uczestnicy będą mogli zapoznać się z tamtym wydarzeniem.

- Pierwszy wykład po inauguracji będzie na temat Bitwy pod Grunwaldem. Była to dla Polski ówcześnie najważniejsza bitwa, a dla Europy jedna z ważniejszych. Polacy powstrzymują wówczas Germanów, Prusów, cały zakon krzyżacki i zaczynają 238-letnią potęgę w Europie. Bitwa ta nie miała wymiaru chwały czy propagandy, ale przede wszystkim chodziło tu o względy ekonomiczne, geopolityczne i strategiczne. Wokół Bitwy pod Grunwaldem narosło wiele mitów, dlatego warto sobie przybliżyć tamte wydarzenia – powiedział Mateusz Kołodziejczyk, prowadzący wykład.

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

16.11.2022 18:59

Ciekawe przedsięwzięcie. Gratulacje!

Xxx

odpowiedz
16.11.2022 19:48

Gratulacje dla tego młodego człowieka,niech się rozwija dalej

Taki

odpowiedz
18.11.2022 13:05

Świetna inicjatywa. Gratuluję pomysłu. Inni mieszkańcy naszego regionu - bierzcie przykład.

zardzewiały miecz

odpowiedz
16.11.2022 16:31

Polska na drodze do potęgi , jeszcze jeden optymista . Inflacja prawie osiemnaście procent , nawet pod Grunwaldem było taniej

Miłosz

16.11.2022 16:31

Człowieku a co ma do tego mlody człowiek i chęci przekazania wiedzy która pozwala takich właśnie sytuacji unikać widać, co do kretynizmu pisu ma mlody czlowiek i z taka wiedza niech dziala to może nie będzie takich mistrzów logiki