„104 lata niepodległości. Czego się nauczyliśmy?” – wykład historyczny naszego mieszkańca

2022-11-12 20:05
Karol Szumny
2022-11-12 20:05

W sobotę o godzinie 17:00 w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach odbył się wykład historyczny pt. „104 lata niepodległości. Czego się nauczyliśmy?”. Poprowadził go miłośnik historii, mieszkaniec naszego powiatu Mateusz Kołodziejczyk.

ZDJĘCIE 1 z 8

Mateusz Kołodziejczyk to mieszkaniec Cerkwicy (gmina Karnice). Od ponad 10 lat pasjonuje go historia. Jest założycielem Zachodniopomorskiego Forum Historycznego, którego celem jest m.in. stworzenie społeczności zakochanej w historii oraz miejsca integracji, konstruktywnych rozmów, nauki i współpracy na historycznym tle.

Czytaj więcej: 17-latek z naszego powiatu organizuje wykład o historii [ZAPROSZENIE]

Dzisiaj w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach odbył się pierwszy wykład historyczny. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać historii Polski po odzyskaniu niepodległości.

- Na naszym pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu Zachodniopomorskiego Forum Historycznego mogliśmy się dowiedzieć, że 11 listopada to jedynie umowna data, a niepodległość odzyskiwaliśmy tak naprawdę przez niemal całe dwudzieste stulecie. Starałem się przedstawić najważniejsze informacje oraz to, że cały XX wiek był okupiony krwią naszych dziadków, ojców, którzy walczyli w II wojnie światowej czy brali udział w walce z komunizmem. Wszystko po to, by dzisiaj Polska mogła być demokratyczna. Po to, by ten orzeł nad Wisłą mógł krążyć w koronie. Warto pamiętać o tych ludziach, którzy walczyli, oddali życie i ratowali cały nasz kraj – podkreśla Mateusz Kołodziejczyk.

- Dlatego też zależy mi na promowaniu wiedzy historycznej. Po to, by pamiętać o tych wszystkich bohaterach i żebyśmy wiedzieli, jak ten świat działał, i dlaczego jesteśmy w tym miejscu, a nie w innym. Myślę, że to jest taka puenta tego wszystkiego. Serdecznie zapraszam na nasze kolejne spotkanie – zachęca prowadzący.

Następny wykład historyczny z udziałem naszego mieszkańca odbędzie się w przyszłą sobotę w Gminnym Klubie Kultury w Karnicach. Tematem będzie: „Magnateria I Rzeczpospolitej – jak było naprawdę?”.

Na zdjęciu: Mateusz Kołodziejczyk

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Jak 40-Ty

odpowiedz
12.11.2022 21:47

Żeby tylko nie przemielili go lokalni dygnitarze z różnych partii.

Jan

odpowiedz
12.11.2022 21:12

Szacunek dla młodego człowieka za odwagę, wiedzę, elokwencję. Radzę jednak trochę więcej pokory i krytcyzmu. Nawet historycy z doświadczeniem i dorobkiem naukowym nie zawsze wygłaszają kategoryczne osądy zdarzeń i postaci historycznych. Ale cóż, młodość ma swoje prawa. Trochę przydługi był wykład, no i aż się prosiło o choćby krótką dyskusję z udziałem słuchaczy.

Patriota

12.11.2022 21:12

Gdyby była dyskusja redaktorek pytał by kobiety czy piją i ile piją.

jarek

odpowiedz
12.11.2022 21:48

super mlodzik, oby tak dalej

jarek

odpowiedz
12.11.2022 21:48

super mlodzik, oby tak dalej

13.11.2022 09:56

Brawo Karnice, sposób obchodzenia święta godny polecenia. W młodych nadzieja.