Bezpłatne badania płuc 

2020-07-17 17:50
Katarzyna Adamiak
2020-07-17 17:50

Gryfice, to jedno z 14 miast, które w tym roku odwiedzi spirobus ogólnopolskiej fundacji zajmującej się badaniami oraz edukacją na temat chorób układu oddechowego.

Fot. pixabay.com

30 lipca na mieszkańców czekać będzie wykwalifikowany personel, który bezpłatnie wykona badania i udzieli fachowych porad odnośnie profilaktyki chorób układu oddechowego. Powód? Jak wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego, pomimo spadającej liczby palaczy w Polsce, nadal co czwarta osoba regularnie sięga po papierosa. Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, a przede wszystkim na raka płuca. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka.

W tym celu, Fundacja NEUCA dla Zdrowia po raz kolejny organizuje bezpłatną akcję badań, również w Gryficach.

Spirometria to badanie, podczas którego mierzy się pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut. Badanie służy ocenie wydolności oddechowej człowieka. Dzięki niemu możemy rozpoznać POChP, a także określić stopień kliniczny astmy oskrzelowej.

W trakcie każdego badania, na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego.

Spirobus będzie stacjonował w Gryfice przy ulicy Księdza Ruta 10, między godzinami 10.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji.

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy (pod adresem ich wykonywania). Można ich dokonywać czternaście dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Andrzej

odpowiedz
19.07.2020 13:51

Rozumiem że szpital Gryficki nie posiada mocy przerobowej,lub ma problem z fachowcami do przeprowadzenia takiego badania. Pytanie dodatkowe - za co płacimy podatki by obsługiwali nas obcy,skoro taką akcję może przeprowadzić nasze miasto,nasz szpital.Drodzy samorządowcy,zacznijcie myśleć głowami nie ...... .Tak zdobywa się się poparcie .