Będzie zaostrzenie kar dla piratów drogowych
- Chcemy wprowadzić zaostrzenie kar dla sprawców, którzy jeżdżą pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów – zapowiedział dziś podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości, Adam Bodnar. Rząd ma zająć się również kierowcami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a także nielegalnymi wyścigami. Zmiany mają pojawić się również w przepisach ruchu drogowego.
W piątek w Kancelarii Premiera miała miejsce konferencja prasowa z udziałem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, ministra infrastruktury Dariuszem Klimczakiem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem. Przedstawiono na niej propozycje zmian w prawie, które poprawią bezpieczeństwo na drogach. Miałyby one wejść w życie w przyszłym roku.
- Chcemy wprowadzić zaostrzenie kar dla sprawców, którzy jeżdżą pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Będzie to m.in. dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, możliwość orzeczenia przepadku pojazdu oraz ograniczenie możliwości warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności – powiedział Adam Bodnar.
- Druga rzecz to jest kierowanie pod wpływem środków odurzających czy alkoholu. Jeżeli sprawca ma 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub miał zakaz prowadzenia pojazdów to wtedy sąd może orzec przepadek pojazdu. Jeżeli jest to powyżej 1,5 promila to sąd ma obowiązek to zrobić – zapowiedział minister sprawiedliwości.
- Zaostrzenie kar dla sprawców jadących z sądowym zakazem, m.in. dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów
- Rozszerzenie zasad stosowania przepadku pojazdu. W sytuacji, w której kierowca miał od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub miał zakaz prowadzenia pojazdów
- Ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności, jeśli sprawca w momencie zdarzenia miał zakaz prowadzenia pojazdów lub miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi
- Zakazy prowadzenia pojazdów nie mogą się nakładać.
- Kierowcy często nic sobie nie robią z czasowego zatrzymania prawa jazdy. Dzisiaj, jeśli ktoś taki zostanie zatrzymany, jedyną karą jest przedłużenie o sześć miesięcy. Proponujemy by taka osoba, która nie zastosuje się do czasowego zatrzymania prawa jazdy i wsiądzie za kółko i zatrzyma go policja, miała odebrane uprawnienia na stałe i dopiero po pięciu latach będzie mogła ubiegać się o nabycie tego typu uprawnień – dodał Dariusz Klimczak.
Zapowiedział również, że każdemu kierowcy, który na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza terenem zabudowanym, przekroczy dozwoloną prędkość o 50km/h, zostanie zatrzymane mu prawo jazdy na trzy miesiące. - Podkreślam, że nie dotyczy to autostrad i dróg ekspresowych – powiedział minister infrastruktury.
Dariusz Klimczak poinformował też, że zostaną wprowadzone nie tylko nowe prawa, ale także przepisy, co zwiększy bezpieczeństwo na drogach. Według zapowiedzi będą to:
- Prawo jazdy do 17. roku życia - jazda pod okiem doświadczonego kierowcy
- Dwuletni okres próbny dla młodych stażem kierowców - dodatkowe szkolenie, niższe limity prędkości, zerowy limit alkoholu
- Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym
- Cofnięcie uprawnień za jazdę w okresie zatrzymanie prawa jazdy
- Ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych
- Zwiększenie prędkości ciągników rolniczych do 40 km/h
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak zapowiedział, że rząd chce wprowadzić nowy typ przestępstwa: organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. Wśród nowych wykroczeń ma się znaleźć tzw. drift, za który ma grozić grzywna co najmniej 1500 zł.
Zmiany dotyczące nielegalnych wyścigów i tzw. driftu:
- Nowy typ przestępstwa – organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych
- Wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną (brawurową) jazdę
- Nowe wykroczenie – tzw. drift
- Podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym
- Za załamanie zakazu prowadzenia pojazdów będzie obligatoryjny i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!