Akcja „Gniewosz-23” w powiecie gryfickim. Znamy szczegóły

2023-10-03 15:05
Karol Szumny
2023-10-03 15:05

Rozpoczęło się ćwiczenie obronne „Gniewosz-23”, którego organizatorem jest wojewoda zachodniopomorski. Działania będą prowadzone również w powiecie gryfickim. O szczegółach rozmawiamy z Mariuszem Pietrzakiem, dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa, Informatyki, Cyberbezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Gryficach.

zdjęcie ilustracyjne

W województwie zachodniopomorskim ​​​​​​​rozpoczęło się ćwiczenie obronne „Gniewosz-23”. Sprawdzane jest współdziałanie urzędów ze służbami, inspekcjami oraz wojskiem w stanie zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców, infrastruktury krytycznej, obiektów użyteczności publicznej i dóbr kultury. Działania będą prowadzone również w powiecie gryfickim.

- „Gniewosz-23” to ćwiczenia obronne, które realizowane są przez administrację publiczną rokrocznie. Nie wynikają one z żadnej wyjątkowości i nie są związane z trwającą wojną – mówi Mariusz Pietrzak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa, Informatyki, Cyberbezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Gryficach.

W poszczególnych gminach odbędą się ćwiczenia praktyczne i teoretyczne, oparte na jednym lub kilku z 21 przygotowanych epizodów. Co będzie działo się w powiecie gryfickim?

- Na terenie gminy Rewal będzie to ewakuacja urzędu. Na terenie gminy Trzebiatów ewakuacja obiektu użyteczności publicznej. W gminie Karnice organizacja obozu dla uchodźców i ewakuacja trzeciego stopnia. Na terenie gminy Gryfice interwencja na wypadek ataku terrorystycznego. Powiat Gryficki zajmuje się koordynacją tych zdarzeń – wymienia Mariusz Pietrzak.

W ramach ćwiczeń używane będą sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze, na które mieszkańcy nie powinni w żaden sposób reagować. Wnioski z ćwiczeń posłużą poprawie procedur, przepływu informacji oraz podejmowania decyzji.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Mortyr

odpowiedz
03.10.2023 22:44

A może jakieś ogólnodostępne instrukcje dla mieszkańców w przypadku bombardowania lub ataku rakietowego. Obawiam się, że obowiązywać będzie hasło - radź sobie sam. Zapomniałem, będą sygnały dźwiękowe a potem the end.

Ben

03.10.2023 22:44

Skąd Ty to wiesz? Ja wiem że masz rację.