Adam Bodnar odznaczony Orderem Legii Honorowej

2020-09-18 11:37
Katarzyna Adamiak
2020-09-18 11:37

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar został wyróżniony najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie: Orderem Legii Honorowej.

ZDJĘCIE 1 z 2

Order Legii Honorowej w randze kawalera został nadany Adamowi Bodnarowi w uznaniu zaangażowania na rzecz wolności oraz praw człowieka i obywatela.

- Jest pan prawdziwym strażnikiem praw obywatelskich i wartości, pana głos jest ważny, liczą się z nim zarówno pana rodacy, jak i cała Europa - mówił ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet podczas ceremonii dekorowania, która odbyła się w czwartek w rezydencji ambasadora.

Order Legii Honorowej to najwyższe francuskie odznaczenie, ustanowione przez Napoleona Bonapartego w 1802 roku. Jest ono nadawane "tym, którzy we wzorowy sposób działają na rzecz promowania Francji i wartości, które Francja promuje w świecie" - przypomniał ambasador Billet. - Francja stoi na straży praworządności oraz prac człowieka i obywatela na całym świecie, i dlatego pragnie uhonorować wszystkich, którzy za swój obowiązek przyjmują ochronę tych zasad - zasad, które leżą u podstaw demokracji i Unii Europejskiej - powiedział ambasador.

Adam Bodnar urodził się w Trzebiatowie. W Gryficach ukończył Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego. Na studia wyjechał do Warszawy, gdzie ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie swojej kariery zawodowej związany był m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, był ekspertem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, członkiem rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Od 2015 r. pełnił na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Pięcioletnią kadencję RPO oficjalnie zakończył 9 września br. 

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

gryficzanka

odpowiedz
18.09.2020 21:01

Ten ,,łe,, to nawet pewnie w życiu,, Naszej szkapy,, nie przeczytał. Zero kultury.

Piotr

18.09.2020 21:01

Tylko tyle waszego .... oczernianie ludzi i robienie z nich nie douczonych ....nie ma większego smrodu niż perfumowany gnój Pani szanowna gryficzanko !!!!

czytelnik

18.09.2020 21:01

TY TAK SIĘ LOSEM SZKAPY PRZEJĘŁAŚ, ŻE DO DZIŚ NICZEGO WIĘCEJ CZYTAĆ JUŻ NIE DAJESZ RADY.

gryficzanin

18.09.2020 21:01

Musisz coś mieć ze szkapy, jak ci Bodnar przypasował!