A tymczasem w Trzebiatowie… Inwestorzy czy spekulanci?

2023-02-12 19:43
Redakcja
2023-02-12 19:43

Jeden z naszych czytelników, który od lat śledzi trzebiatowską scenę polityczną, przesłał do naszej redakcji felieton subiektywny, który postanowiliśmy opublikować w całości. 

A tymczasem w Trzebiatowie… Inwestorzy czy spekulanci?

O tym, że sesje Rady Miasta w Trzebiatowie należą do najciekawszych w całym powiecie nie należy nikogo przekonywać. Obrady nierzadko przeciągające się do nocy, liczne nowatorskie zmiany w poddanych pod osąd radnych uchwałach, ostre, gęsto okraszone przycinkami personalnymi dyskusje i ciągłe ataki na Burmistrza to obowiązujący na sesjach w Trzebiatowie standard. W ciągu trwającej już 4 lata kadencji mieszkańcy gminy przyzwyczaili się do comiesięcznego widowiska. Niewątpliwie jedną z ciekawszych postaci tutejszej sceny jest Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Mirosław Makarewicz. Pan Makarewicz to radny z wieloletnim doświadczeniem, znający tematykę samorządową zarówno z pozycji radnego, jak i perspektywy burmistrza. I wydawałoby się, że lata praktyki w samorządzie powinny owocować zarówno sprawnością prowadzonych obrad, jak i głęboką refleksją nad dobrostanem gminy jako całości, tymczasem… Tymczasem na ostatniej styczniowej sesji Rady Miejskiej w  Trzebiatowie padły ze strony Pana Przewodniczącego Rady słowa, które nie tylko wprawiły odbiorców w konsternację, ale wywołały spore niezadowolenie graniczące z niedowierzaniem.

Pan Przewodniczący Makarewicz, który zezwala na prowadzenie długich dyskusji nad głosowanymi uchwałami, chociaż w tym celu tj. przedyskutowania wszelkich wątpliwości służą komisje – ale wiadomo te nie są transmitowane – często ma w zwyczaju rezerwować sobie prawo do tzw. „ostatniego słowa”. To charakterystyczne dla jego maniery summa summarum* to nie tylko zbiór złotych myśli często ocierających się o logikę i retorykę na wzór Prezesa NBP (poniżej prezentacja tego typu wywodu) to także specyficzne Urbi et Orbi* do miasta Trzebiatowa i okolic. Oczywiście, przy zachowaniu pełnego szacunku dla Burmistrza Domańskiego jako człowieka, zawsze godzące w realizowaną przez Burmistrza politykę rozwoju Gminy Trzebiatów.

Tym razem, na styczniowej sesji, nie było inaczej, a było wręcz zaskakująco. Realizując swoją misję jako Osoba O Prawie Do Ostatniego Słowa, w tym wypadku na temat sprzedaży działek w Mrzeżynie i Rogowie, z których środki są ujęte jako dochody w zdewastowanym przez radnych opozycji, w odniesieniu do projektu Burmistrza budżecie, Pan Makarewicz powiedział:

Musimy mieć świadomość, w jakich czasach żyjemy, gdzie inwestowanie w te nad morzem czy inne nieruchomości o charakterze użytkowym jest bardziej jest dzisiaj limitowane sytuacją gospodarczą, dostępnością kredytów, drożyzną materiałów budowlanych i wszystkiego. Należy więc, mówiłem o tym na komisjach, z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że jeżeli uruchomimy te działki do sprzedaży, to najprawdopodobniej je sprzedamy i może za dobre pieniądze, ale po prostu zrobimy wygodę, zrobimy ukłon moim zdaniem w stronę grupy, która zachowa się w sposób spekulacyjny tzn. grupy, która ma pieniądze i nie będzie chciała tracić na tych pieniądzach. Szuka możliwości ulokowania, bo w nieruchomościach na pewno mniej straci niż na koncie jako np. lokata terminowa albo w skarpecie w domu.

I w ten oto sposób gmina i okolice dowiedziały się, że inwestorzy, którzy chcą kupić działki nad morzem w rejonie Trzebiatowa, są na tym terenie traktowani jako spekulanci. Zgodnie z definicją Wielkiego słownika języka polskiego znaczenie słowa spekulant ma charakter pejoratywny (obraźliwy) i określa osobę, która prowadzi interesy i transakcje, o których mówiący sądzi, że są nieuczciwe i nastawione na szybki zysk. Zamiennie można stosować określenia: kombinator, geszefciarz. Zatem, wg Przewodniczącego Rady, każdy zainteresowany zakupem nieruchomości nad morzem nie kieruje się czystymi intencjami, tylko spekulacyjnie zamiast w skarpetę pcha swoje pieniądze do kasy gminy. I to jest złe i niepożądane w Gminie Trzebiatów. Tu także ujawnia się logika rodem ze stand-upów Prezesa MBP – Pan Przewodniczący twierdzi, że te działki do sprzedaży to najprawdopodobniej je sprzedamy i może za dobre pieniądze – zatem nawet w ocenie Pana Makarewicza nie może być mowy o stracie finansowej, szkodzie gminy. Problemem jest to, że uruchomiona sprzedaż zasiliłaby budżety (skonstruowany przez radnych opozycji) i umożliwiłaby realizację zadań inwestycyjnych, które także wprowadzili radni przeciwni Burmistrzowi.

O co więc chodzi? O to żeby się nie udawało i były powody do kolejnych wielogodzinnych maratonów przed kamerą na sesji gdzie cel jest tylko jeden? Czy także o to żeby sąsiednie gminy nadmorskie, kontynuujące sprzedaż gruntów na Wybrzeżu, zyskiwały inwestorów, których w Trzebiatowie Przewodniczący Rady zaklasyfikował jako spekulantów? Czy wówczas kiedy kolejne działki w Rewalu, wyszacowana w budżecie na 17 mln zł (dział 700 rozdział 70005 paragraf 077 uchwały Nr LVIII/411/22 Rady Gminy Rewal z 15 grudnia 2022 roku), zyskają inwestorów i wyrosną kolejne hotele, apartamentowce i pojawią się nowe usługi turystyczne, Trzebiatów znowu będzie trawił poczucie kolejnej straconej szansy? Może czasami warto wziąć 100 zł dzisiaj zamiast marzyć o iluzorycznych tysiącach za parę lat licząc, że pojawi się drugi Gołębiewski i ożywi wywołany brakiem odwagi w kluczowych decyzjach zastój? Odpowiedzią na te pytania jest o dziwo także po części wypowiedź Pana Przewodniczącego, w której ujął clou* problemu - Musimy mieć świadomość w jakich czasach żyjemy – i szkoda, że nie dodał – i z jaką Radą Miasta.

___

* - autor przeprasza za nadużywanie zwrotów obcojęzycznych, ale zainspirowany licznymi cytatami i bon motami Pana Przewodniczącego postanowił utrzymać narzuconą konwencję

Komentarze (26)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Brawo

odpowiedz
12.02.2023 23:56

Proponuję konkurs. Co przewodniczący miał na myśli i kto uważa, że jest to właściwy człowiek na odpowiednim miejscu.

Do Brawo

12.02.2023 23:56

Jestem za konkursem

do Brawo

12.02.2023 23:56

Popieram

LUSIA

12.02.2023 23:56

SZUKAJMY KANDYDATA NA BURMISTRZA I TO NA GWAŁT ,, CHOĆ NAWET GDYBY BYŁ WYZNAWCĄ LGBT

Opserwatot

odpowiedz
12.02.2023 22:28

Pan makarwicz do dymisji potakich wypowiedziach jako przewodniczac

Ryzyk

12.02.2023 22:28

Panu Makarewiczowi to ty możesz , no powiedz Jasiu , co panu Makarewiczowi ten hultaj może zrobić ?

Jacek

12.02.2023 22:28

dobry jest

Ryzyk

12.02.2023 22:28

Panu Makarewiczowi to ty możesz , no powiedz Jasiu , co panu Makarewiczowi ten hultaj może zrobić ?

Soltys

odpowiedz
12.02.2023 23:03

Mam ogromna nadzieje ze powyborach zniknie panmakarewicz i wiekszosc radnych opozycji ktuzy blokuja rozwuj naszej gminy. Festiwal opozycji dopiero sie zaczyna

Ktoś

12.02.2023 23:03

Pisownia do poprawy (Pan-Pani)Sołtys.!!!!

Mieszkaniec

12.02.2023 23:03

Pani Sołtys"Którzy lub rozwój "może najpierw do szkoły i trochę więcej szacunku Pan Makarewicz

ten

12.02.2023 23:03

ten Gąbin powinni w kosmos wysłać. Bzdury pani pisze

Do ten

12.02.2023 23:03

Burmistrz omamił i manipuluje sołtysami na każdym kroku. Aż wstyd, że tego nie widzą, albo nie chcą widzieć, bo im tak wygodnie jak ochłapy z pańskiego stołu od czasu do czasu prezentuje a ci traktują to nieomal jak dopust boży. A co wysłania Gąbina w kosmos, to zgoda, ale poprzez prokuraturę, która powinna się tym szczegółowo zainteresować.

13.02.2023 07:07

Największy mędziarz jakiego znam. Nigdy nie pomoże bo jak mówi nic nie może. Jakim cudem został radnym to ja tego nie rozumiem. Wygląda na to, że mści się za to, że odwołali go ze stanowiska burmistrza. Hołduje zasadzie: im gorzej w naszej Gminie tym dla niego lepiej, ale willę piękną ma! Pamiętacie artykuł w gazecie Witkowskiego: burmistrz złodziej? Bo ja pamiętam!

13.02.2023 12:05

Mój Boże, Makarewicza bronią...... To już jest koniec świata!!!!!!!

BABA JAGA

13.02.2023 12:05

A kogo w tej radzie należało by bronić ?

Pani Pietrzykowska i durnie z koalicji

odpowiedz
13.02.2023 10:21

Ile jeszcze będziecie doić to Mrzeżyno? Ile jeszcze działek sprzedacie żeby gówno tam zrobić?

honorata

13.02.2023 10:21

jak wam gmina trzebiatów nie pasuje to idzcie do innej. alb swoją załózcie.

Irena Pietrzykowska

13.02.2023 10:21

Bardzo proszę nie posługiwać się cudzym nazwiskiem. Swojego się Pan/ Pani wstydzi?

Ktoś

13.02.2023 10:21

Prawda dojne Krowy Mrzeżyno i Rogowo .

HRES

13.02.2023 10:21

Nie , nie cudem , umiał czytać i pisać

WALENTY

13.02.2023 10:21

Honorata , to ta z Czterech Pancernych ? Aleś ty się postarzała

13.02.2023 18:30

Teoretycznie radni powinni robić coś dla miasta. Nie muszą się zgadzać z burmistrzem ale powinni dać z siebie coś pozytywnego. Czepianie się dla czepiania i negowanie wszystkiego bo to nie mój pomysł tylko burmistrza to droga donikąd. Szkoda, że niektórzy tylko tyle z siebie dają

Kilon

odpowiedz
13.02.2023 17:06

Chłopcy z PO i wszystko jasne

Żądamy

odpowiedz
14.02.2023 10:02

Żądamy zebrania z mieszkańcami, zrozumiano? Wytłumaczycie nam szanowni radni dlaczego niszczycie naszą gminę! I przynieście z sobą zaświadczenia od psychiatry o poczytalności! Odnosimy wrażenie, że co poniektórzy nawet nie wiedzą za czym głosują, głosują, bo tak kazał Makarewicz! Skandal! Sołtysi wam się nie podobają? Szkoda, że nie wiecie o pewnej maksymie - z wieśniakami się nie zadziera. A może nie szkoda.

Trzebiatowianka

odpowiedz
13.02.2023 10:23

Cała prawda .