Zwolnienie z ZUS, postojowe i dotacje – rządowa Tarcza Branżowa.

2020-10-27 10:05
Karol Szumny
2020-10-27 10:05

Dzisiaj po godzinie 9:00 odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego. Konferencja dotyczyła wsparcia dla branż pokrzywdzonych na skutek epidemii.

- Wprowadzamy bezzwrotne dotacje dla tych małych i mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą. Wprowadzamy zwolnienie z opłaty targowej za cały 2020 rok z jednoczesną rekompensatą tej opłaty dla samorządów” – powiedział premier. – Wartość tego wsparcia to ponad 1 mld 800 mln, a według niektórych szacunków może to być ponad 2 mld. Dzisiaj widzimy, że musimy znaleźć sposób funkcjonowania branż w sytuacji ograniczenia funkcjonowania biznesu.

- Dla branż gastronomii, rozrywki, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej - w listopadzie zwolnienie ze składek ZUS za listopad, wdrażamy postojowe z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych branżach – zaznacza premier

- Rząd chce nie tylko w miarę możliwości budżetu i podatnika wspierać przedsiębiorców "tarczami finansowymi", ale także chce zbudować "tarczę prawną" – dodał Jarosław Gowin. – Według niego, ta tarcza miałaby pozwolić polskim przedsiębiorcom toczyć jak najskuteczniej walkę z globalnym kryzysem gospodarczym.

Premier zapowiedział także bezzwrotne dotacje dla mikrofirm w wysokości 5 tys. złotych i zwolnienie z opłaty targowej za cały rok 2021 z rekompensatą dla samorządów.

- Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Komentarze (1)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

neo

odpowiedz
28.10.2020 07:40

Za poprzedniego rządu mielibyśmy nowego, cichego zabójcę....