Zmiany w Sądzie Najwyższym. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną

2022-02-03 19:27
Karol Szumny
2022-02-03 19:27

Na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda zaproponował zmiany w Sądzie Najwyższym. Do Sejmu ma zostać złożony projekt ustawy zakładający usunięcie Izby Dyscyplinarnej.

fot. KPRP

W czwartek o godzinie 11:30 odbyła się konferencja prasowa Andrzeja Dudy. Prezydent RP odniósł się do kwestii Sądu Najwyższego. Konkretnie chodzi o Izbę Dyscyplinarną, która ma zostać usunięta.

- Składam do laski marszałkowskiej inicjatywę prezydencką zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym. Proponuję, aby Izba Dyscyplinarna została zlikwidowana, a sędziowie, którzy dziś w niej orzekają, mieli możliwość przejścia do wybranej przez nich innej Izby lub przejścia w stan spoczynku – mówił Andrzej Duda.

Izbę Dyscyplinarną miałaby zastąpić Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Ma zostać to uwzględnione w zaproponowanej przez prezydenta ustawie.

- Na podstawie tej ustawy zostanie stworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Sędziowie SN będą traktowani w sposób jednakowy. Izba ta będzie składała się z 11 sędziów, wybranych na zasadzie losowania, którzy będą sądzili w części w swoich Izbach – tłumaczył prezydent.

Przypomnijmy, że pod koniec października TSUE poinformował, że Polska została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie. Było to spowodowane tym, że Polska nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN.

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Pisior!!!!

odpowiedz
05.02.2022 15:55

Sądy muszą być zreformowane na myśl,że kiedyś może mnie sądzić sędzia pokroju Juszczyszyna czy Tulei ciarki mnie przechodzą a nie daj Boże jakiś stary komuch bandyta lub taki co kradnie bo jemu wolno. Trzeba z nimi zrobić porządek bo nigdy nie doczekamy się sprawiedliwych sądów.

kijek

odpowiedz
04.02.2022 12:43

likwiduja izbe dyscyplinarna a powołuja o innej nazwie, - zamienił stryjek siekierke na kijek

04.02.2022 15:37

Adrian zaistniał i poleciał do Chin. Należało się.

Adam

odpowiedz
04.02.2022 14:23

aż mi wstyd za tego pana że jest od nas-https://www.tvp.info/58323563/zaskakujace-slowa-posla-platformy-w-tvp-info-co-odpowiedzial-magdalenie-ogorek-jaki-jest-program-po-chodzi-o-sprawe-turowa

Cvb

odpowiedz
04.02.2022 05:16

Kogo to gówno obchodzi redaktorku śmieszny? Zajmij się sprawami gminy, a nie tym gównianym Pisem. Kapisz?!!!!!!!