Zmiany w dowodach osobistych. Będą odciski palców

2021-02-17 12:25
Redakcja
2021-02-17 12:25

Zmiany w dokumentach mają ograniczyć ryzyko ich fałszowania oraz zredukować przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów.

Przedłożony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych został przyjęty przez rząd podczas wtorkowego posiedzenia rządu, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.  

Odciski palców 

Do dokonania zmian w dowodach tożsamości wszystkie kraje członkowskie zobowiązuje Unia Europejska. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem nowe dokumenty mają zawierać dane biometryczne – odciski palców. Chodzi o ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko ich wiarygodności.

Obowiązek pobrania odcisków sprawi, że składający wniosek o jego wydanie będzie musiał zrobić to osobiście. To oznacza, że nie będzie już możliwości wnioskowania o dowód przez Internet.  

Odciski palców nie będą pobierane od dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia oraz osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe (z powodów medycznych - (np. poparzenie lub inny wypadek).

Zgodnie z projektem dzieciom do 12. roku życia dowody osobiste byłyby wydawane na pięć lat. Osobom po 12. roku życia – na okres dziesięciu lat. W  sytuacji, w której fizycznie pobranie odcisków byłoby niemożliwe (np. poparzenie lub inny wypadek), przewidziano dwunastomiesięczny okres ważności dokumentu.

Podpis posiadacza 

To jednak nie koniec zmian. Do nowego dowodu osobistego wróci podpis posiadacza. Tutaj wyjątkiem będą dzieci do 12. roku życia oraz osoby powyżej 12. roku życia, jeśli nie mogą złożyć podpisu.

Jak długo odciski palców będą przechowywane?

Założono że maksymalny okres przechowywania odcisków palców w Rejestrze Dowodów Osobistych – tj. do dnia odbioru dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż do 90 dni od dnia wydania, tj. personalizacji dowodu osobistego.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.   Wymiana dokumentów na nowe z odciskami i podpisem ma przebiegać naturalnie, czyli wraz z końcem ważności starego dokumentu.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (7)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

ja sam

odpowiedz
17.02.2021 17:42

Ja bym od razu próbkę DNA dawał do dowodów.Wtedy to w ogóle będzie prosto każdego udupić... NWO nadchodzi szybciej,niż Wam się zdaje.Tyle się o tym mówiła i mamy to SZCZĘŚCIE,że to za naszych czasów ;) Na szczęście ludzie teraz są upośledzeni i uwierzą,że to przecież chodzi tylko o ich własne bezpieczeństwo-tak samo jak nieprzetestowane szczepionki.

XYZ

odpowiedz
17.02.2021 16:48

Niedawno czytałem bodajże na Onecie, żeby nie robić i udostępniać zdjęć palców ( V - znak zwycięstwa), bo są "specjaliści" , którzy z takich zdjęć potrafią zdobyć odciski palców. Może to trochę utrudni, ale na pewno nie wyeliminuje ryzyka fałszowania. Właściciele drogich samochodów ponoć kluczyki trzymają w "ołowianych" etui, ha ha ha !!!

ces

odpowiedz
18.02.2021 07:51

Bez podejrzenia popełnienia czynu zabronionego będziemy daktyloskopowani.

Looper

odpowiedz
18.02.2021 23:40

To następne rozumiem będą czipy. A tak na serio, czy to naprawdę rozwiąże problemy z zaciąganymi kredytami w parabankach, gdzie często przyczyną nie są same sfałszowane dokumenty, a brak ich należytej weryfikacji? Czy to nie kolejne wyciąganie naszych danych osobowych pod płaszczykiem bezpieczeństwa? Dlaczego można mnie praktycznie w dowolnym miejscu filmować monitoringami, a ja muszę mieć szczególny powód by takie nagranie z sobą zobaczyć?

Bolo

odpowiedz
17.02.2021 14:39

A policja będzie miała czytniki - już ktoś lobbuje zakup sprzętu - wiadomo - Kasiora !!!!!!!

jarek

odpowiedz
17.02.2021 15:49

12 miesiace waznosci jesli nie mozna pobrac odciskow. A co, jesli na stale nie mozna pobrac, bo np az tak mocno poparzone, lub reki po prostu nie ma? Albo jak uprawiam wspinaczke skalkowa i odciskow nie mam?