Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej już w poniedziałek!

2022-04-23 13:39
Redakcja
2022-04-23 13:39

Od ponad 10 lat cyfrowa emisja telewizji naziemnej w Polsce dostępna jest dla widzów w standardzie DVB-T. 25 kwietnia 2022 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC.

DVB-T2 to standard oferujący lepszą efektywność wykorzystania dostępnego pasma częstotliwości, który umożliwia m.in. nadawanie większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości – wszystkie programy w ramach telewizji naziemnej będą nadawane w jakości HD, a niektóre nawet w Ultra HD. Nowy standard telewizji naziemnej jest wykorzystywany w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.

Budynki wielorodzinne, które zostały oddane do użytku od 23 lutego 2013 roku powinny być wyposażone w odpowiednią zbiorową instalację antenową, pozwalającą na odbiór sygnału cyfrowego programów telewizyjnych i radiowych nadawanych w ramach telewizji naziemnej.

Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną wynikającą ze zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz nasilonej polityki dezinformacyjnej o zasięgu międzynarodowym, a co za tym idzie konieczność zabezpieczenia nieprzerwanego dostępu obywateli do wiarygodnych źródeł informacji oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), na wniosek MSWiA Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję o przesunięciu w czasie zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC dla MUX-3. Oznacza to, że Telewizja Polska S.A. czasowo utrzyma nadawanie programów emitowanych na MUX-3 w dotychczasowym standardzie DVB-T/MPEG-4. Dzięki tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do najważniejszych programów TVP1, TVP2 czy TVP Info i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany.

Więcej informacji można uzyskać na stronie telewizjanaziemna.pl lub pod numerem infolinii 22 711 77 77.

Wniosek o dofinansowanie zakupu telewizora (250 zł) lub dekodera (100 zł) przystosowanego do odbioru telewizji w nowym standardzie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem:

  • formularza online na platformie gov.pl 
  • lub Poczty Polskiej, w tradycyjnej formie papierowej.

Komentarze (6)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

jarek

odpowiedz
24.04.2022 17:18

oo, czyli propaganda tvpis pozostanie?:)

LIs

24.04.2022 17:18

Nie musisz oglądać, ustaw dożywotnio TVN, doznasz ekstazy!

KRZYSZTOF

24.04.2022 17:18

Tusk ma emeryturę 30tys. Co miesiąc podobno 🤣. A wam popierający to kazał pracować do 67 lat. Tak was zrobił w konia 🙀

Adwokat

24.04.2022 17:18

Przebijają nawet Tuska, który obiecał nam że zrobi z Polski drugą Irlandię, cudowną zieloną wyspę. Je....ać zdrajców Narodu!

jarek

odpowiedz
24.04.2022 17:28

Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną wynikającą ze zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz nasilonej polityki dezinformacyjnej o zasięgu międzynarodowym, a co za tym idzie konieczność zabezpieczenia nieprzerwanego dostępu obywateli do wiarygodnych źródeł informacji oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), na wniosek MSWiA Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję o przesunięciu w czasie zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC dla MUX-3. Oznacza to, że Telewizja Polska S.A. czasowo utrzyma nadawanie programów emitowanych na MUX-3 w dotychczasowym standardzie DVB-T/MPEG-4. Dzięki tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do najważniejszych programów TVP1, TVP2 czy TVP Info i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany. SUPER

jarek

odpowiedz
28.04.2022 20:09

@LIs tvn, i pis-wizje zostawie dla ciulow twojego pokroju, mi discovery science wystarcza