Złoty Gryf Zachodniopomorski dla Adama Bodnara

2020-09-14 10:34
Redakcja
2020-09-14 10:34

Z wnioskiem o przyznanie Złotej Honorowej Odznaki Gryfa Zachodniopomorskiego dla Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara wystąpił dziś Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. W jego opinii Adam Bodnar ma ogromne zasługi dla krzewienia idei tolerancji i równości w polskim społeczeństwie, które zapiszą się w najnowszej historii naszego regionu i całego kraju.

fot. facebook Adam Bodnar

- Pan Adam Bodnar urodził się i wychował na ziemi gryfickiej. Tutaj ukształtował się jego światopogląd. Jako mieszkańcy Pomorza Zachodniego możemy być dumni, że spośród nas wywodzi się człowiek, który w wyjątkowo trudnych dla Polski czasach pokazał, jak w sposób odważny i bezkompromisowy walczyć o prawa słabszych i traktowanie najważniejszych wartości z należytą powagą i szacunkiem. Dał przykład, jak rozmawiać o demokracji i standardach, które powinny być przestrzegane w każdym cywilizowanych kraju – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – W czasie sprawowania przez niego funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich bardzo często bywał w naszym regionie, spotykał się z mieszkańcami, był otwarty na wszystkie, najtrudniejsze tematy, które budziły nasze emocje czy wątpliwości. Taki człowiek w pełni zasługuje na uhonorowanie, a jako województwo możemy to zrobić właśnie przyznając nasze najwyższe regionalne odznaczenie.

Adam Bodnar urodził się w Trzebiatowie. W Gryficach ukończył Liceum Ogólnokształcące im. B.Chrobrego. Na studia wyjechał do Warszawy, gdzie ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie swojej kariery zawodowej związany był m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, był ekspertem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, członiem rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych został w 2015 r.  zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Adam Bodnar postrzegał pełnioną funkcję jako swoją osobistą misję i rolę społeczną, kierując się poszanowaniem prawa i wysokimi standardami etycznymi. Wyczulony na potrzeby społeczne, brał udział w licznych spotkaniach i wykładach na temat konstytucyjnych praw i wolności człowieka.

Wielokrotnie odwiedzał region zachodniopomorski (m.in. Szczecin, Stargard, Gryfice, Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek, Gryfino, Myślibórz), spotykając się z osobami społecznie zaangażowanymi, którym bliskie są wartości demokratycznego państwa prawa, wolności człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. Podczas spotkań podnosił świadomość w zakresie respektowania praw różnych grup społecznych, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, i przeciwdziałania ich wykluczeniu. Orędownik walki z mową nienawiści w sieci i tzw. "fake newsami". 

Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego nadaje się osobom, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, które swoją działalnością zawodową, społeczną i publiczną wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego.

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

inka

odpowiedz
14.09.2020 13:04

Pytam za co . Co dobrego zrobił? no chyba w polityce dla jednej partii.

Berta

odpowiedz
15.09.2020 08:44

To wsyd dla Gryfic!!!

Vit

15.09.2020 08:44

Nie dla pseudo malzenstw homoseksualnych , nie dla adopcji przez nich dzieci, nie dla aborcji i eutanazji. Precz z lewactwem.

pol

odpowiedz
15.09.2020 10:40

Komuchy dalej w naszym powiecie i wywodzący się z niego maja dobrze:) jak widać

Fredek

odpowiedz
15.09.2020 09:08

Gryficki Nitras! Po nagrodę niech jedzie do Łukaszenki. Gorszego rzecznika Polska ziemia nie nosiła. Wstyd dla regionu.

Fredek

odpowiedz
15.09.2020 09:08

Gryficki Nitras! Po nagrodę niech jedzie do Łukaszenki. Gorszego rzecznika Polska ziemia nie nosiła. Wstyd dla regionu.

niezależny

odpowiedz
15.09.2020 09:04

A co pan Bodnar zrobił w sprawie tzw. "Soku z buraka" ?. To wyróżnienie jest dla ludzi naprawdę zasłużonych dla ziemi szczecińskiej a nie promowaniem jednej opcji myślenia im gorzej = tym lepiej.

Kolejorz Poznań

odpowiedz
15.09.2020 19:32

Rzecznik platformy obywatelskiej Wstyd dla Polski

Patriota

odpowiedz
15.09.2020 20:55

Misiło, Arłukowicz, Nitras, Grodzki i paru innych w tym Bodnar - wszyscy z zachodniopomorskiego - wstyd na całą Polskę !!!!

Andrzej

odpowiedz
16.09.2020 16:13

Pan Bodnar pomylił swe obowiązki podobnie jak Pan Geblewicz..Jeden i drugi to wzorowi urzędnicy zajmujący się tym co nie trzeba. A z odznaczeń należy się im order lenistwa i nieodpowiedzialności.to widoczne jest w naszym województwie i powiecie.

Zbyszek

odpowiedz
17.09.2020 15:55

Precz z komuna. Dosc lewactwa. Tracy ludzie jak Bodnar nie jednaja a dziela. Nie zrobil nic dodrego ani dla Gryfic ani dla Polski. Nie byl zadnym rzecznikiem tylko sluzacym lewackiej platformy. Nie zapomne nigdy jak probowal wybielac hitlerowskich Niemcow, a z Polakow zrobil najgorszych mordercow Zydow.