"Zdrowie Polaków to nie tylko koronawirus"

2020-11-18 12:01
Karol Szumny
2020-11-18 12:01

Dzisiaj o godzinie 11:00 odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że zdrowie Polaków to nie tylko kwestia koronawirusa. Największym problemem wciąż pozostają choroby układu krążenia.

- Zdrowie Polaków to nie jest tylko kwestia koronawirusa. Głównym problemem zdrowotnym są choroby kardiologiczne, przyrastająca liczba zachorowań na nowotwory.

Minister zdrowia powiedział także, że hasło „zostań w domu” nie dotyczy kontynuacji leczenia.

- Nie dotyczy tego, kiedy źle się czujemy, kiedy sprawia nam to dyskomfort. Lekarzy trzeba odwiedzać. To są rzeczy, które mogą zadecydować o zdrowiu w najbliższym czasie – mówił.

Jak podkreślił, problemy ze zdrowiem dotyczą całego spectrum chorób.

- Głównym zabójcą w Polsce pozostają cały czas choroby kardiologiczne, a w drugiej kolejności bardzo dynamicznie przyrastające choroby onkologiczne. Jesteśmy w sytuacji, gdzie przestrzeń dyskusji na temat zdrowia publicznego została zdominowana w ostatnich miesiącach przez Covid – powiedział minister.

Jako przyczyny ograniczenia dostępu do leczenia wymienił przekształcenie łóżek szpitalnych w covidowe, ale też wprowadzenie na szeroką skalę teleporad, które „zdominowały możliwość kontaktu z lekarzem”. Minister przypomniał, że zlecił NFZ monitorowanie dostępu do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej – sprawdzanie, czy można się dodzwonić i kontrolowanie tych placówek, w których są problemy z kontaktem.

- Przygotowaliśmy program odbudowy zdrowia Polaków. Ten program będzie prawdopodobnie inicjowany od początku stycznia 2021 roku, ale mamy gotowe jego fundamentalne założenia – poinformował.

Ostatnie zalecenie ministra to kwestia zdrowia psychicznego.

- Według badań przeprowadzonych przez specjalistów, pandemia ma ogromne skutki dla zdrowia psychicznego Polaków. Ten czas odosobnienia, izolacji, ograniczenia kontaktów międzyludzkich szczególnie źle odbija się w grupie młodzieży i to oni są tą pandemią od strony psychicznej najbardziej dotknięci, dlatego będziemy kontynuowali proces rozbudowany tzw. opieki środowiskowej dla młodzieży i dorosłych – powiedział Niedzielski.

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Andrzej

odpowiedz
18.11.2020 12:18

Pierdu,pierdu. Od trzech tygodni nie mogę się dostać do neurochirurga mimo umówionej wizyty. Niestety na dzień przed planowaną wizytą zamknięto poradnię oraz oddział w Gryficach. Jedyna pomoc na infolinii NFZ ogranicza się do podania nr telefonów do innych poradni. A tam już nikt nie odbiera. Żenada po całości !!! 3 miesiąc w kołnierzu po złamanym kręgu 🙁🙁🙁

Ula

odpowiedz
18.11.2020 12:44

Dopóki pis rządzi 50%obywateli, która pragnie od życia rozwoju i praworządności, nie będzie zdrowa psychicznie. Serdecznie nie pozdrawiam wyborców pis!

Polak

odpowiedz
19.11.2020 00:15

I znów przemawia "milosc" do bliźniego my to cacy inni be

19.11.2020 04:06

Co on ********? A czyja to wina? Przed pandemią były kolejki a teraz przyjdzie w domu umierać. Kaczor bredził kiedyś,że przez UE najpierw będzie legalna aborcja a potem eutanazja. I to okazało się obietnicą, tak jak słynne,, państwo w ruinie,, Wstaję co rano, włączam radio (oczywiście nie trójkę, bo mi ją wykończyli) i słucham co nowego znowu wymyślili żeby ludziom dokopać. Naprawdę ludzie dali się sprzedać za 500 zeta? Jak Unia odetnie kasę to skończy się "wyciąganie zasiłków z MOPSu" co jest jedynym sportem wielu przeciwników strajku kobiet. PIS czego się dotknie zamienia w g.... Taki z Kaczora gó.....y Midas.