Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Minister Zdrowia nagrodziła pana Jarosława
Jarosław Jankowski z Sadlna (gmina Trzebiatów) został nagrodzony najwyższym wyróżnieniem dla krwiodawców – odznaką Honorowego Dawcy Krwi Zasłużonego dla Zdrowia Narodu. W rozmowie z reporterem SUPERPORTALU24 opowiada, dlaczego to robi i dlaczego warto oddawać krew.
Jarosław Jankowski jest mieszkańcem Sadlna w gminie Trzebiatów. Na co dzień pracuje w trzebiatowskim Hufcu Pracy, gdzie pełni funkcję wychowawcy. W ubiegłą sobotę w Szczecinie został odznaczony odznaką „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, które przyznaje Minister Zdrowia.
- To najwyższa nagroda dla honorowych dawców krwi. Tak naprawdę nie przywiązuję do tego dużej wagi, ale jest mi bardzo miło – mówi Jarosław Jankowski w rozmowie z naszym reporterem.
Wszystko zaczęło się 35 lat temu. Pan Jarosław zaczął oddawać krew już we wczesnych latach młodzieńczych. Łącznie w swoim życiu oddał około 30 litrów.
- Myślę, że trzeba się dzielić tym, co można. To naprawdę dobry gest. Nie zawsze mogę wesprzeć potrzebujących finansowo, ale skoro jestem zdrowy i mam możliwość oddawania krwi, to warto to robić – kontynuuje nasz rozmówca.
Pan Jarosław zachęca wszystkich do oddawania krwi. Zaznacza, że nie należy się niczego bać, a cały proces trwa około 7 minut. Wystarczy usiąść na fotelu i czekać. Wychowawca trzebiatowskiego Hufca Pracy promuje krwiodawstwo również wśród swoich podopiecznych – regularnie organizuje wyjazdy dla uczniów hufca.
Przypomnijmy, że krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat (w niektórych przypadkach po 65. roku życia za zgodą lekarza), ważąca co najmniej 50 kg. Dawca musi być w dobrym stanie zdrowia, bez objawów infekcji czy chorób przewlekłych. Po oddaniu pełnej krwi należy odczekać 8 tygodni, a po osoczu i płytkach – krócej, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Komentarze (0)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!