Zadbaj o swojego pupila zimą. Wolontariuszka przypomina o ważnych zasadach

2023-12-08 11:00
Karol Szumny
2023-12-08 11:00

Choć do pierwszego dnia kalendarzowej zimy jeszcze kilkanaście dni, to mróz i śnieg towarzyszy nam już od końcówki listopada. W te chłodne dni pamiętajmy również o naszych zwierzakach, a zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz.

„Psia buda powinna być przede wszystkim ocieplona i zabezpieczona przed wiatrem” – mówi wolontariuszka.

Jak pomóc zwierzakom przetrwać zimę? O tym nasz reporter rozmawiał z wolontariuszką na rzecz zwierząt z Trzebiatowa – Moniką Kowalczyk.

- Psia buda powinna być przede wszystkim ocieplona, zabezpieczona przed wiatrem, tak żeby pies mógł się schować przed zimnem. Wewnątrz budę najlepiej wyścielić słomą. Ważne są również ciepłe posiłki, najlepiej rano i wieczorem, i wymieniana woda, tak aby nie zamarzła – mówi wolontariuszka.

- Ponadto, pies nie może stać na zewnątrz dłużej niż 12 godzin. Od czasu do czasu powinno się go wpuścić do ciepłego miejsca. Wiadomo, że nie wszyscy stosują się do tych zaleceń, ale tak to powinno wyglądać, że ten psiak ma czas, by się zagrzać – zaznacza.

Z kolei wolno żyjące koty mogą zagrzać się w specjalnie zbudowanych domkach. Koty są też dokarmiane przez wolontariuszy i społecznych opiekunów.

- Tam, gdzie koty są dokarmiane przez wolontariuszy i społecznych opiekunów, znajdują się specjalne domki. Są one ocieplone, wyścielone kocami, słomą, a opiekunowie karmią je ciepłymi posiłkami – dodaje nasza rozmówczyni.

Zaniedbania wobec zwierząt są zimą jeszcze bardziej groźne, dlatego pamiętajmy o zgłaszaniu ich do odpowiednich służb.

- Gdy widzimy zaniedbania wobec zwierząt, powinniśmy zgłosić to do straży miejskiej lub na policję. Możemy to zrobić również u wolontariuszy lub w różnych organizacjach typu Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami – przypomina wolontariuszka.

Komentarze (10)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Anna

odpowiedz
08.12.2023 13:42

Fajnie by było gdyby ludzie nie przeganiali kotów bo rzekomo "im"przeszkadzaja.Ale jak szczury chodzą po klatkach to jest ok.Szczur jest lepszym Przyjacielem niż kot więc zapraszajcie szczury do domów klatek i mieszkań.To takie miłe zwierzątka.Warto też przypomnieć sobie Samych Swoich ile tak kot był wart😉

Wrrr

odpowiedz
08.12.2023 23:15

Wolontariuszka to niech się zajmie kotami bo zostałam odesłana z kwitkiem przez nią i zarząd dróg!!!!!! Koty wywalane nikogo nie obchodzą , a przecież nie każdy kot jest wolnozyjacy !!!!! Są też bezdomne , które sobie same nie poradzą !!!!!! Wstyd !!!!!

Anna

odpowiedz
08.12.2023 13:55

Sama prywatnie dokarmiam koty coś slabo widać te koty .Chodzą biedne ziebniete głodne. Budki ciepłe jedzenie śmiech.

Mieszko

08.12.2023 13:55

Zarząd dróg ma obowiązek nie tylko względem psów ale też kotów i innych zwierząt ale od lat o tym zapominają dekle

Mieszkanka

odpowiedz
09.12.2023 11:48

Jednoosobowy wolontariat hehehe prywatny folwark raczej

Kociara

odpowiedz
10.12.2023 11:37

A jak kot potrącony to i Monika i zarząd dróg i straż miejska ręce umywają - ot miłość do zwierząt i wykonywanie swoich obowiązków!!!!

Damiano-56

odpowiedz
09.12.2023 21:26

Wolontariuszka niech powie co należy zrobić jak sie znajdzie chorego malego kota ? Zabić? Pozwolić umrzeć? Egoistka

Tomek

odpowiedz
08.12.2023 11:31

Pierw ludzie . A kto myśli o ludziach? Jak ludzie bendą mieli to i zwierzaki. Co trzecia droga i reszta ma nas gdzieś.

Rudy

08.12.2023 11:31

Tomaszek zakasaj rękawy i do roboty. Na co czekasz? Wolontariusze też pracują mają rodziny i po pracy pomagają za wlasne często pieniądze. Daj przykład i pochwal sie ilu ludzolm pomogłeś, także tym którzy maltretuja te biedne stworzenia. 🤦🏻‍♀️

Olek

08.12.2023 11:31

Racja. A kto pamięta o ludziach VAT do góry i podatki . A Morawiecki chce w dół. Teczowi w górę i PO . Sami wybraliście trzecią drogę do nikot