Zaćmienie Krwawego Księżyca – niezwykłe zjawisko na niebie już tej nocy

2022-05-15 11:11
Karol Szumny
2022-05-15 11:11

W nocy z niedzieli na poniedziałek ukaże się na niebie niezwykłe zjawisko. Nastąpi zaćmienie Kwiatowego (Krwawego) Księżyca. Będzie to spektakularny widok, gdyż Księżyc będzie nie tylko w pełni, ale również zostanie zaćmiony.

Każda pełnia Księżyca ma swoją niepowtarzalną nazwę. W maju pełnia Księżyca nazywana jest „kwiatową”, dzięki wierzeniom rdzennych Amerykanów, którzy pełnię Księżyca występującą w maju łączyli z wiosennym rozkwitem i wzrostem roślin.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem w pełni i ten wejdzie w stożek cienia rzucanego przez naszą planetę.

Zjawisko to będzie można podziwiać w wielu zakątkach świata, również w Polsce. Wszystko rozpocznie się w poniedziałek około 3:11, natomiast kulminacyjny moment nastąpi o godz. 6:11.

Zaćmienie nie sprawi jednak, że tarcza Księżyca stanie się niewidoczna. Księżyc w momencie przysłonięcia przez cień Ziemi zyska natomiast niecodzienny czerwony odcień.

Będzie to spowodowane przez tzw. refrakcję, czyli załamaniem światła. Dochodzi do tego, gdy światło przechodzi przez ziemską atmosferę. Obecny w niej pył dodatkowo je rozprasza, oddziałowując na barwę widzialnego Krwawego Księżyca.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!