Wystarczy iskra. W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

2021-05-10 15:18
Karol Szumny
2021-05-10 15:18

W czasie największego zagrożenia pożarowego często wystarczy iskra, by spłonęło kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt hektarów lasu. W Polsce w ciągu roku powstaje około 3,5 tys. pożarów na powierzchni ponad 5 tys. ha. Za ponad 90% pożarów lasu odpowiada człowiek przez umyślne podpalenia, wiosenne wypalanie traw czy przez nieostrożność z ogniem.

Jak podaje Instytut Badawczy Leśnictwa dzisiaj niemal w całej Polsce występuje średnie bądź duże zagrożenie pożarowe. Wysokie temperatury i brak deszczu niekorzystnie wpływają na wilgotność ściółki leśnej, która w każdej chwili może ulec zapaleniu.

Powiat gryficki jest w strefie dużego zagrożenia pożarowego. Temperatura ściółki i runa leśnego sięgają 28°C. Jeśli taki stan utrzyma się przez najbliższe dni, zostanie wprowadzony zakaz wstępu do lasu.

Przy wilgotności ściółki mniejszej niż 12% powstaje blisko 70% wszystkich pożarów lasu. Obecnie powiecie gryfickim ściółka jest na poziomie zaledwie 8% wilgotności.

Komentarze (4)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

10.05.2021 18:45

A może Pan redaktor poruszył by sprawę wściekłego obcinania drzew i krzewów w mieście? Koło mostu rośnie piękny ognik. Ostatnio tak go skatowano że pewnie uschnie. Obok kościoła ogołocono korony drzew zupełnie bez sensu. Na cmentarzu jarząby chorują i schną.Po co je ciąć, są niskie. Na Słowackiego lipy zaznaczone do wycinki, komu przeszkadzają. Pitolicie o zagrożeniu pszczół a wszystko tniecie nim zakwitnie. Jakoś nikt masowo nie ginie pod konarami drzew że trzeba je zwalczać.Zabraknie cienia latem. A gdzie L O P, co robi? .

Mieszkaniec

10.05.2021 18:45

Masz rację i co z tego wynika. Nie mamy nic do powiedzenia Robią co chcą ponieważ za to Gmina płaci duże pieniądze Za to nie ma pieniędzy na nasadzenia.Jaka władza taki plac przed muralem.Widok po drugiej stronie ulicy cudowny resztki żywopłotu.Podobne widoki w całym mieście. Wycięte kasztany nad rzeką komu przeszkadzały wielkie g.posadzono.Osiedla mieszkaniowe to niczym pustynie. Tak ogalacane jest miasto z zieleni.

Jan

odpowiedz
10.05.2021 15:25

Może Pan redaktor porozmawiał by z Prezem Spółdzielni mieszkaniowej czemu dziś jeszcze grzeją kaloryfery i to na maksa.

11.05.2021 07:50

Zdroje tną aż serce boli, a mieszkańcy sprzedali się za kawałek kaszanki czy kiełbasy od nadleśnictwa i udają że jest ok. Ogłaszał się Pan że odda sadzonki dębu za darmo i co? Był jakiś odzew od miasta? Gdzie Liga Ochrony Przyrody, bawi się na piknikach na resztkach lasu?! Jeszcze zapuszczony pseudojapoński, którego niby inne miasta nam zazdroszczą. Nie sztuka posadzić,trzeba potem o to dbać! !