Wysokie temperatury to poważne zagrożenie dla człowieka. O czym należy pamiętać podczas upałów?

2021-06-19 10:30
Karol Szumny
2021-06-19 10:30

To już kolejny dzień, kiedy termometry wskazują ponad 30°C w cieniu. Tak wysokie temperatury to poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. W wielu lasach rośnie poziom zagrożenia pożarowego.

Od czwartku termometry pokazują ponad 30°C. Za tropikalne temperatury odpowiedzialna jest zwrotnikowa masa powietrza znad północnej Afryki. Ostrzeżenie, które wydało IMGW, obowiązuje do poniedziałku wieczorem. Od wtorku nastąpi ochłodzenie.

Przede wszystkim należy pamiętać o niezostawianiu w samochodzie dzieci czy zwierząt. Mimo wielu apeli na ten temat, wciąż zdarzają się takie sytuacje. Poniższa grafika przedstawia, jak szybko rośnie temperatura wewnątrz pojazdu.

Kolejną ważną zasadą jest stałe nawadnianie organizmu. Należy zwiększyć spożycie płynów, niezależnie od poziomu aktywności czy uczucia pragnienia.

W godzinach okołopołudniowych powinno się także zostać w domu. Jeśli jednak decydujemy się na wyjście podczas wysokich temperatur, należy pamiętać o nakryciu głowy i stosowaniu kremów z filtrem. Na upały nie powinny wychodzić osoby starsze, osoby mające problemy z układem krążenia, żylakami oraz kobiety w ciąży.

Należy pamiętać również o zwierzętach, którym również trudno jest przetrwać upały. Pamiętajmy o zapewnieniu im dostępu do wody oraz w miarę możliwości chłodnego pomieszczenia, gdzie mogą przebywać.

Komentarze (2)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

Jennifer Paździoch-Boczek

odpowiedz
19.06.2021 14:04

Nic, tylko jechać nad nasz piękny Bałtyk i tam się schładzać.

Mieszkanka

19.06.2021 14:04

Paździoch to ty jesteś.