Wysokie ceny prądu. Jest projekt wsparcia dla najuboższych

2021-10-14 9:29
Redakcja
2021-10-14 9:29

Jest drogo, a ma być jeszcze drożej – dostawcy prądu już mówią, że chcą podnieść ceny dla odbiorców indywidualnych. Co z zapowiadaną pomocą dla rodzin z niskimi dochodami, które mogą mieć problem z zapłaceniem rachunków? Kiedy dostaną rekompensaty i na jakich zasadach? Minister klimatu zwrócił się o pilne procedowanie projektu, który jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

„Projekt jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu – zapewniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zapytane o projekt przepisów dotyczących wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu. „Mając na uwadze obecną sytuację rynkową Minister Klimatu i Środowiska zwrócił się o jego pilne procedowanie” – dodało w odpowiedzi dla PAP.

Resort zastrzegł jednocześnie, że „z uwagi na fakt, że trwają nad nim prace w ramach Zespołu Programowania Prac Rządu, nie jest możliwe przekazanie aktualnych informacji o jego treści”. „Zespół analizuje aktualną sytuację na rynkach energii w całej Europie, która ze względu na swoją dynamikę musi być odzwierciedlona w projekcie regulacji” – podkreślono.

W ubiegłym tygodniu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział PAP, że przyznanie wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu będzie zależało m.in. od dochodów, liczby domowników, a także stanu budynku. Dodał wówczas, że prace nad rozwiązaniami prawnymi w tej spawie są na finiszu. W ubiegły czwartek „Dziennik Gazeta Prawna” napisała, że w związku z kryzysem energetycznym w Europie planowany pierwotnie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony.

„Może on być liczony w miliardach, choć ma być mniejszy niż w przypadku zamrożenia cen prądu w 2019 r., co kosztowało budżet ok. 5 mld zł” – podała gazeta. Dodała, że z nowych rozwiązań miałoby prawo skorzystać „poniżej 10 proc.” klientów zamiast zapowiadanych wcześniej 6 proc. „Projekt wsparcia autorstwa resortu klimatu może ulec dalszym zmianom. Niewykluczone jest rozszerzenie go o odbiorców gazu. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozwiązania ochronne dla najbardziej dotkniętych wzrostem cen energii” – podał „DGP”.

kamieńskie.info

Komentarze (5)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

KRZYSZTOF

odpowiedz
15.10.2021 16:10

Dzienki dla unii . Dzienki jej mamy takie ceny . Syf i komuna .

Stopa

odpowiedz
15.10.2021 19:18

Tak zondzi pis pujdziemy boso

Stopa

odpowiedz
15.10.2021 21:07

Pomoc tylko dla biedoty ktura za pis głosuje

Hhhj

15.10.2021 21:07

Ja mam hajs i też głosuję na PiS. Nie będzie mi tu Bruksela z Polski ściery robić!

Polak

odpowiedz
17.10.2021 19:45

tylko Polexit uchroni nas od zielonego ładu.