Wręczenie „Złotych Medali za Zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę”
2 grudnia 2022 roku w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Gryficach odbyła się uroczystość z okazji wręczenia „Złotych Medali za Zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę”. Wyróżnione zostały osoby, które w dniu 18 listopada 2022 r. nie mogły pojawić się na głównej uroczystości zorganizowanej w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

W wydarzeniu brali udział m.in. włodarze Gminy Gryfice i Powiatu Gryfickiego, Pełnomocnik Zarządu Wojewódzkiego na Powiat Gryficki Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Helena Kudelka, Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Romuald Podmokły oraz zaproszeni goście.
Po przemówieniach wygłoszonych w czasie uroczystości, Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz wraz z Zastępcą Burmistrza Gryfic Marzeną Domaradzką dokonali honorowego wręczenia oznak, kwiatów i listów gratulacyjnych. Wśród nominowanych do Złotego Medalu za zasługi dla SPR został również Burmistrz Gryfic Pan Andrzej Szczygieł, w imieniu, którego odznaczenie odebrała Zastępca Burmistrza Gryfic Marzena Domaradzka.
Odznaczeni„Złotym Medalem za Zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę” zostali:
▪️ Starosta Powiatu Gryfickiego - Pan Ryszard Chmielowicz
▪️ Burmistrz Gryfic - Pan Andrzej Szczygieł
▪️ Pani Helena Dendura
▪️ Pan Józef Domagalski
▪️ Pani Józefa Dynarska
▪️ Pani Helena Kudełka
▪️ Pani Irena Michnicz
▪️ Pani Rozalia Mielnikiewicz
▪️ Pani Halina Robacka
▪️ Pani Kazimiera Szeweła
tekst i zdjęcia: UM w Gryficach.
Komentarze (10)
Poznaj opinie mieszkańców.
Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Bogdan
odpowiedzBędą się jeszcze po śmierci odznaczać 😭😭😭
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
antykler
taktyka pisiorów!!!!
Adam
odpowiedzLepiej by dali ludziom pare złoty ida święta ,zamiast kwiatów i medali bo to i tak wylądują na dnie szafy medale bardziej byli by zadowoleni z kasy bo Burmistrz i starosta i inni podobni mają kasę ale ci emeryci napewno liczyli na koperty nawet po 100zł dało by im więcej radośći ,Brawo organizatorom
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
stąd
odpowiedzA oprawcy coś dali?
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Józef
Gdzie zadość uczynienie ? Faszystów
Mirek
odpowiedzA gdzie odszkodowania za mordy i zniszczenia domów, miast i fabryk . Od Praworzadnych niemiec!?
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Do Mirka
Niemcy się już dawno rozliczyły. Ziemie zachodnie trzeba im oddać w tym rozliczeniu ewentualnym. Niektórzy dumni Polacy od wojny nawet dachu na chałupie nie wymienili po Niemcach. Co wam ten rząd z mózgami zrobił?
Historia
Trzeba być wyjątkowym nieukiem by nie znać historii ziem polskich, tulaczki Polaków za chlebem, walki o język polski. Przykre że tacy mieszkają w Polsce, zwą się Polakami a takie bzdury piszą na temat rozliczenia za straty wojenne.
Kaz
odpowiedzJa działam (jestem członkiem zarządu) w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Siedziba Stowarzyszenia - Poznań. Stowarzyszenia zrzesza około 200 rodzin, których dziadkowie, rodzice byli w obozach koncentracyjnych. Stowarzyszenie razem z IPN w Poznaniu organizuje konkurs coroczny dla dzieci, młodzieży - ,,Sztafeta Pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II Wojny Światowej". Prace pisemne przesłane do kwietnia do IPN w Poznaniu. Laureaci konkursu w ramach wyjazdu pamięci do Austrii odwiedzają Miejsca Pamięci ważne dla Polaków m.in Mauthausen, Gusen Zamek Hartheim, Linz itp. Mój tata był w Auschwitz (nr 35237), a następnie w Gusen (nr 33466) od 1942 do 1945. Moja Mama była na przymusowych robotach w Gusen - pracowała w biurze projektów Messerschmitta - jako kreślarz.
Odpowiedz. Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!
Kaz
Gusen to nazywany jest obozem drugim Katyniem. Tam byli wysyłana Polska inteligencja. Mój tata był wysłany jako Polski więzień polityczny. W Linzu po wojnie moi rodzice wzięli ślub, a następnie powrócili do Polski. Za komuny zaraz po powrocie był wysłany do batalionu przymusowego do budowy Warszawy jako syn kułaka (dziadek walczył w wojnie Polsko-bolszewickie w 1 Brygadzie Legionów Piłsudskiego, od którego dostał za to akt nadania ziemi), oraz że był w ruchu oporu nie w tym słusznym, po traumie jaką przeżył. Przed wyzwoleniem obozu przez amerykanów wrzucony przez szwabów do gotującej się smoły, Cały bok miał w bliznach. przeżył. Mam masę dokumentów w tej sprawie. Adres Stowarzyszenia - https://www.stowarzyszenierodzinpolskichofiarobozowkoncentracyjnych.pl/wladze