Wkrótce ruszą szczepienia w aptekach

2021-04-09 21:40
Redakcja
2021-04-09 21:40

Co piąty farmaceuta w Polsce, czyli ponad pięć tysięcy osób, chce kwalifikować i szczepić pacjentów przeciwko koronawirusowi – wynika z danych Naczelnej Rady Aptekarskiej. Rząd zapowiada, że szczepienia w aptekach – na razie pilotażowo – ruszą w maju. Trwają szkolenia farmaceutów i przedstawicieli innych zawodów, którzy będą mogli kwalifikować i podawać preparat.

 

Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni pięć i pół tysiąca farmaceutów, którzy przeszli część teoretyczną kursu, przejdzie też część praktyczną. Czekamy na konkretne reguły prawne i wymagania, jakie będą stawiane aptekom. Według moich szacunków, w kilku tysiącach aptek w całej Polsce docelowo będą mogły być prowadzone szczepienia. W Polsce działa ponad dwanaście i pół tysiąca aptek – podkreśla Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Liczymy na to, że reguł ustalane dla szczepień, gdy mówimy o preparacie podawanym w domach pacjentów, w samochodach, w punktach drive-thru, czy w masowych punktach takich jak stadiony piłkarskie, nie chodzi o budowanie skomplikowanego systemu dla aptek. Szczepi człowiek, a nie apteka, nie hala, nie gabinet. To miejsce musi być na tyle przygotowane, aby można było bezpiecznie podać szczepionkę i ewentualnie zareagować na wyjątkową, nieprzewidzianą sytuację. Cała reszta to kwestia osoby szczepiącej – dodaje.

15 kwietnia uruchomimy pilotaż punktów drive-thru, 20 kwietnia – punktów szczepień powszechnych, 23 kwietnia – szczepień prowadzonych przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju – w aptekach, a na przełomie maja i czerwca – w zakładach pracy” – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM zaznaczył, że będą to pilotaże. „Dziś jesteśmy na etapie przygotowań. Przygotowujemy infrastrukturę, procedury, wszystkie rozwiązania organizacyjne, ale jeszcze nie możemy wykorzystać tego w stu procentach. Dlaczego? Dlatego, że cały czas mamy za mało szczepionek. Ale przygotowujemy się w taki sposób, że jak te szczepionki do Polski dotrą, nie będziemy już myśleć o zorganizowaniu nowych punktów, form, procedur, tylko od razu zaczniemy szczepić maksymalnie dużą liczbę osób” – zaznaczył Michał Dworczyk.

„Mamy nadzieję, że w kwietniu, najdalej w maju zakończymy możliwość rejestracji dla kolejnych roczników, a potem szczepienia przeciw Covid-19 będą już absolutnie powszechne i dostępne dla każdego” – stwierdził.

„Mówimy o tym, że w czerwcu ruszą szczepienia również w zakładach pracy i te wszystkie formy, które omawialiśmy, będą już funkcjonowały”. I tak będzie również w trzecim kwartale” – podkreślił szef KPRM

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

AMON

odpowiedz
10.04.2021 16:55

A lekarze rodzinni [niektórzy mają swoich pacjentów gdzieś , nie tylko nie szczepią , nie przyjmują w przychodniach ,to jeszcze jest problem z wypisaniem karty zgonu . Oto Polska właśnie ANNO DOMINI 2021 Pytam się więc , kto w tym kraju rządzi ??????????????

Mieszkaniec

10.04.2021 16:55

Co ma piernik do wiatraka? Jakikolwiek rząd nie ma możliwości wpływać na decyzje i działania lekarzy rodzinnych. Skargi na działania lekarzy - lub ich brak - należy kierować do Izby Lekarskiej, a nie do rządu...

10.04.2021 21:57

A kiedy ruszą patrole Policji i Straży Miejskiej - na mieście grupy młodzieży bez masek i nikogo to nie razi.

Bik

odpowiedz
10.04.2021 11:36

Ja pierd... le. Kiedy zaczną w kościele i na targowisku 🤣🤣🤣 debilny naród a przede wszystkim naiwny.

sexonus

odpowiedz
09.04.2021 22:14

Przed wkroczenie klienta do burdelu , też powinni go zaszczepić

Joasia 33

09.04.2021 22:14

A czemu te przybytki nie zamkną lub przynajmniej nie opodatkują ? Ze względu na polityków ?

Wiejski sklepikasz

odpowiedz
10.04.2021 07:11

Czpisa zaszczepiom pod sklepem w cerkwicy

W masce

10.04.2021 07:11

Jesteś szczery , po pisowni widać żeś z Cerkwicy

Pusia

10.04.2021 07:11

Widac żeś wiejski sklepikarz,gdyż ortografii nie znasz a chcesz komuś ,,łatkę"przypiąć.Najpierw trzeba spojrzeć na siebie,czy jesteś idealny dopiero krytykować innych.Ciekawe czy liczyć umiesz?

W masce

odpowiedz
10.04.2021 23:36

Będą szczepić w pośladek i to przez spodnie ,bo jak w aptece wypada ściągnąć ?

15.04.2021 11:45

Chyba już cenzura działa bo niektóre komentarze giną.