Wiosna w ogrodzie. Jakie prace ogrodowe należy wykonać wiosną?

2024-02-20 14:44
Karol Szumny
2024-02-20 14:44

 

Wiosna to najbardziej wyczekiwana pora roku przez osoby, które nie mogą się doczekać rozpoczęcia prac w ogrodzie. Wraz z jej nadejściem pojawiają się coraz cieplejsze i słoneczne dni. Sukcesywnie przybywa rabatek kwiatowych oraz grządek warzywnych. Jakie prace w ogrodzie należy wykonać wiosną? Kiedy rozpocząć wiosenne porządki w plenerze? Podpowiadamy.

Wiosna w ogrodzie – od czego zacząć?

Za prace porządkowe i pielęgnacyjne zabieramy się zwykle w marcu. Pierwsze cieplejsze dni i pojawienie się przebiśniegów czy krokusów są dla nas sygnałem, że zima odeszła na dobre. Tym samym nadszedł czas na porządkowanie ogrodu. W szczególny sposób powinniśmy zadbać o trawnik, spulchnienie ziemi oraz usunięcie resztek liści. Ma to na celu zapewnienie optymalnych warunków do zdrowego wzrostu roślin. Wiosna jest też odpowiednim momentem na przearanżowanie ogrodu.

Przygotowanie narzędzi i planowanie

Przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego sprawdźmy wszystkie narzędzia. O ich konserwacji warto pomyśleć jeszcze przed zimą oraz na początku wiosny. Sprzęt ogrodniczy powinien być odpowiednio wyczyszczony i zabezpieczony. Na początku wiosny zastanówmy się nad optymalnym zaplanowaniem przestrzeni ogrodowej. Dokonajmy też selekcji roślin, które chcemy zasadzić na wolnej przestrzeni.

Porządkowanie ogrodu po zimie

Jak wspomniano wcześniej, nie możemy zapominać o usunięciu resztek roślin oraz liści z poprzedniego sezonu. Idealnym momentem na pozbycie się obumarłych elementów zalegających na trawniku jest marzec. Po ustąpieniu przymrozków warto pomyśleć o odsłonięciu zimowych okryć bylin, drzew i krzewów oraz przycinaniu gałęzi.

Przygotowanie gleby

Przed posadzeniem roślin należy pomyśleć o spulchnianiu i napowietrzaniu gleby. W tym zakresie niezwykle pomocne są narzędzia ogrodnicze, dzięki którym możemy przygotować grządki do wiosennego siewu. Podłoże powinno być przekopane i wyrównane. Niezbędne jest wzbogacenie gleby o odpowiednio dobrane składniki odżywcze, w tym kompost oraz nawozy wieloskładnikowe bogate w azot.

Siew i sadzenie

Warto o tym pomyśleć w momencie, gdy spada ryzyko pojawienia się wieczornych przymrozków. Niezwykle ważny jest wybór odpowiednich nasion oraz sadzonek na wiosnę. Warzywa i kwiaty wysiewamy do doniczek oraz rozsadników (m.in. brokuły, por, seler). Do skrzynek balkonowych możemy wysiać niektóre rośliny ozdobne, np. astry, aksamitki czy lewkonie. Najbezpieczniejsze jest przeprowadzenie siewu w połowie maja. Do sadzenia roślin możemy przystąpić w momencie, gdy gleba rozmarznie i istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się przymrozków.

Ochrona roślin

Wczesna wiosna jest idealnym momentem na rozpoczęcie walki ze szkodnikami. Dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu bezpiecznych i sprawdzonych środków ochrony roślin. Dzięki nim możemy zadbać o nasze uprawy, w tym warzywa, kwiaty, drzewa oraz krzewy. Przede wszystkim sprawdzą się preparaty o działaniu grzybobójczym, owadobójczym czy chwastobójczym, np. insektycydy. Warto też sięgnąć po naturalne sposoby ochrony roślin, do których zaliczyć można mocne wywary z pokrzywy i łusek cebuli.

Nawadnianie

Świeżo posadzone rośliny trzeba obficie podlać. Musimy też pamiętać o regularnym nawadnianiu. Niezwykle istotne jest ustalenie odpowiedniego planu. Zdarza się, że nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego czasu na przeprowadzenie prac ogrodowych. Wówczas warto zastanowić się nad montażem automatycznego systemu nawadniania.

Wypożyczalnie sprzętu ogrodniczego

Nie każdy z nas dysponuje odpowiednimi narzędziami do pielęgnacji trawnika czy roślin w ogrodzie. Z tego względu często decydujemy się na wynajem sprzętu ogrodniczego, który jest niezbędny do wykonania niektórych prac. Gdzie i jak tego dokonać? Profesjonalnym sprzętem ogrodniczym dysponuje np. firma Renta, która posiada na wynajem m.in. wertykulatory, glebogryzarki czy dmuchawy do liści. Oferowane narzędzia znajdują szerokie zastosowanie w wiosennych pracach porządkowych i pielęgnacyjnych. Można je wynająć na dowolny okres w preferencyjnej cenie.

Pielęgnacja trawnika

Pod koniec marca lub w pierwszej połowie kwietnia możemy rozpocząć nawożenie, napowietrzanie (aerację) i wertykulację. Warto też pomyśleć o dosiewie trawy w miejscach przerzedzenia trawnika. Można to zrobić tradycyjnie (wykorzystując mieszanki nasion) lub w bardziej innowacyjny sposób. Mowa o wysiewie trawy samozagęszczającej. Prawidłowa pielęgnacja trawnika polega głównie na regularnym koszeniu i podlewaniu.

Aranżacja wiosennego ogrodu

Wiosna jest odpowiednim czasem na wszelkie zmiany aranżacyjne. Pomyślmy zatem nad wprowadzeniem dodatkowych elementów dekoracyjnych i funkcjonalnych. Być może warto zastanowić się nad zaplanowaniem nowych ścieżek oraz obiektów małej architektury ogrodowej. W większości miejsc sprawdzą się np. pergole, kratownice, oryginalne posągi czy oczka wodne.

Co może ułatwić prace w ogrodzie?

Wiosenne prace w ogrodzie powinniśmy rozpocząć od porządkowania, tzn. oczyszczenia trawnika z zaschniętych liści oraz źdźbeł traw i posprzątania najbliższego otoczenia. Przywróćmy także blask altanom czy elementom małej architektury. Jeśli nie zamierzamy kupować profesjonalnych i dość kosztownych sprzętów, zainwestujmy w wynajem narzędzi ogrodniczych.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!