Wielka inwentaryzacja dróg rowerowych na Pomorzu Zachodnim

2022-03-10 22:38
Redakcja
2022-03-10 22:38

Z inicjatywy marszałka województwa powstała [powstaje] najnowsza mapa dróg rowerowych w regionie – tych istniejących, tych budowanych i tych planowanych. – Rozwój infrastruktury rowerowej jest bardzo dynamiczny, chcemy ten proces jeszcze bardziej usprawnić i uporządkować, oczywiście we współpracy z gminami i powiatami – tłumaczy Olgierd Geblewicz. Przez trzy miesiące urząd marszałkowski gromadził i opracowywał dane przesłane przez samorządy, a z efektów tej pracy można korzystać na www.drogirowerowe.wzp.pl

fot.wzp

W ankietach wysłanych do wszystkich gmin, powiatów, zarządców infrastruktury poproszono o wskazanie dróg rowerowych, które dotychczas nie były uwzględnione na mapie www.drogirowerowe.wzp.pl (prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego). W specjalnym formularzu znalazły się pytania o lokalizację, długość, stan techniczny, rodzaj nawierzchni, rok oddania do użytku itd. W osobnej ankiecie zapytano o plany inwestycyjne dotyczące ścieżek rowerowych czy ciągów pieszo-rowerowych. Gromadzenie i opracowywanie danych trwało prawie trzy miesiące. Odpowiedzi napływały do 1 lutego 2022r.

Rozwój infrastruktury rowerowej na Pomorzu Zachodnim jest bardzo dynamiczny. Chcemy ten proces jeszcze zintensyfikować i uporządkować, oczywiście we współpracy z gminami i powiatami – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz. – Podstawową funkcją inwentaryzacji jest uzyskanie najświeższych, najpełniejszych danych i oczywiście udostępnienie ich rowerzystom.

Ankiety inwentaryzacyjne pozwolą uzyskać wiele informacji przydatnych rowerzystom. Np. czy dana droga ma nawierzchnię bitumiczną, betonową (z płyt chodnikowych, z kostki), z kruszywa, naturalną nieutwardzoną? Jaki jest stan nawierzchni (równa, nierówna, bardzo nierówna)? Jeśli rowerowa infrastruktura będzie dopiero budowana – samorządy doprecyzowują, czy inwestycja jest umieszczona w Wieloletniej Prognozie Finansowej? Czy trwa przygotowanie dokumentacji? A może już kończy się budowa?

– Zaktualizowane dane zostaną wykorzystane do prawidłowego prowadzenia regionalnej mapy i bazy dróg rowerowych, która jest niezbędna z punktu widzenia mieszkańców i turystów oraz planowania lokalnej sieci tras rowerowych przez różnych zarządców dróg – dodaje wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Mapa rowerowa Pomorza Zachodniego www.drogirowerowe.wzp.pl została już uzupełniona o te najnowsze dane. Ankiety przesłały 64 instytucje, nie tylko urzędy gmin, ale także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Szczecin oraz Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Kilkanaście podmiotów mailowo udzieliło wyjaśnień, że na rowerowej mapie „ich terenu” nie wystąpiły zmiany.

Samorządy i zarządcy dróg, którzy dotychczas nie przesłali ankiet – w każdej chwili mogą się włączyć do systemu. Udostępnić informacje istniejących ścieżkach rowerowych wcześniej „niewidocznych” na mapie czy właśnie realizowanych projektach. Mapa rowerowa Pomorza Zachodniego ma być aktualizowana dwa razy w roku.

Zgromadzone dane zostaną wykorzystane również przy opracowaniu „Regionalnego Planu Transportowego Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030”, który ma służyć koordynacji i kompleksowemu planowaniu inwestycji w zakresie sieci ponadlokalnych sieci transportowych. Najaktualniejsza i najdokładniejsza mapa dróg rowerowych pozwoli również określić regionalne cele dotyczące m.in. transportu nisko- i zeroemisyjnego oraz wspierania mobilności mieszkańców. Ponadto dokument będzie przydatny w planowaniu i realizacji zadań współfinansowanych funduszami UE z perspektywy na lata 2021-27.

Komentarze (11)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!

11.03.2022 14:11

Tak by się przydała trasa rowerowa z Gryfic przez Przybiernówko, Grądy, Modlimowo Cerkwie Karnice nad morze.

Jerzy

odpowiedz
11.03.2022 06:35

Może w końcu uda mi się dojechać kiedyś nad morze ścieżka rowerową z Gryfic. Cała nadzieja we władzach Trzebiatowa iż w końcu doprowadza ścieżkę rowerową do Gryfic 🤔.

Pan

odpowiedz
11.03.2022 07:57

Tylko jak zwykle w Płotach nic nie ma!!! Drogi rowerowe pewnie nie w tym wieku!

Mieszkaniec Płot

odpowiedz
11.03.2022 11:39

Chwała Naszemu burmistrzowi Płotów . Dzięki niemu nie mamy ani metra drogi rowerowej i na szczęście nic nie jest planowane i nie trzeba raportu składać do Szczecina . Brawo PSL. 😩😩😩

Radny

11.03.2022 11:39

Haha, dokładnie a na dodatek jak mieli możliwość zrobienia ścieżek pomiędzy Płotami a Gryficami podczas budowy drogi na nowo, to oczywiście po całości to zje#$#$Ali! Brawo!

@

11.03.2022 11:39

Ścieżki rowerowe? to jest najważniejsze? a gdzie drogi, wodociągi, kanalizacja? o czym wy ludzie mówicie? każda nasza miejscowość w gminie ma inne potrzeby ale w pierwszej kolejności na pewno nie są to ścieżki rowerowe. Ile ten Burmistrz by nie zrobił i tak znajdzie się grono osób niezadowolonych, poprzednik przecież też nic nie robił.

do Radnego

11.03.2022 11:39

z ciebie taki "radny" jak z koziej .... trąba, co takiego zje###? znasz się trochę na prawie i wykupie gruntów prywatnych pod inwestycje?a przejście przez rzekę? pomyśl zanim zaczniesz pluć jadem panie "radny" Burmistrz był gotowy do budowy ścieżki rowerowej niestety to Gryfice nawaliły bo większość ścieżki miała być na ich terenie.

Anka

odpowiedz
11.03.2022 21:20

Jaka droga rowerowa 😂🤔stary burmistrz i starosta nie potrzebują ścieżek rowerowych wiec nikomu nie wybudują ich tutaj- po co skoro nie będą używać ….

putin

odpowiedz
13.03.2022 12:11

po co wam ścieżka rowerowa jak potrzebujecie portu na jachty ruskich co je zajmie unia tylko kto będzie nimi pływać bo na pewno ciemny naród....

Ragnar

odpowiedz
11.03.2022 07:49

Ja pomogę w liczeniu. Gryfice-0 🤬

Łącki

odpowiedz
11.03.2022 21:25

Piękna droga 102 bez trasy rowerowej. Panie Łącki co na ten temat pan powiesz? To pana koleś to budowa - marszałek województwa zach-pomorskiego. Droga z Rewala Do Karnicy - pomsta do nieba - to nie tak miało być ! A ścieszka rowerowa gdzie ? Pobocza nieutwardzone -