Węgorzyno – bezpłatny sprzęt dla osób niepełnosprawnych

2020-03-15 16:24
Tomasz Krupecki
2020-03-15 16:24

W Węgorzynie z powodzeniem działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych. Całkowicie bezpłatnie dostępne są takie sprzęty, jak specjalistyczne rowery trójkołowe, kule, wózki i balkoniki, a od niedawna również łóżko z materacem przeciwodleżynowym.

Balkoniki rehabilitacyjne ułatwiają chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego. Są wykonane z lekkich materiałów, ale jednocześnie stanowią solidną konstrukcję. Kule ortopedyczne wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Dają podparcie przy chodzeniu  i pomagają w  utrzymaniu równowagi. Odciążają niesprawną kończynę. Wózki umożliwiają przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, które nie są w stanie samodzielnie chodzić. Sprzęt jest ergonomiczny i komfortowy w użyciu, może być wykorzystywany w domu oraz na zewnątrz. Z kolei rowery trójkołowe mają stabilną konstrukcję, która umożliwia korzystanie z nich osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej. Łóżko rehabilitacyjne jest w pełni sterowane elektrycznie, wyposażone w dwa materace piankowy i przeciwodleżynowy.

Wypożyczalnię prowadzi Punkt Obsługi Osób Niepełnosprawnych, który jest wyjściem Burmistrza Węgorzyna – Pan Moniki Kuźmińskiej naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnością z terenu Gminy Węgorzyno. Każda z takich osób, oprócz bezpłatnego wypożyczenia sprzętu, może zasięgnąć porad oraz pomocy przy wypełnianiu wniosków o różnorakie świadczenia. Do wypożyczenia sprzętu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty, wystarczy dowód osobisty.

W momencie ukazania się artykułu łóżko zostało wypożyczone na dłuższy okres czasu jednej z mieszkanek Węgorzyna, która potrzebuje sprzętu do sprawowania opieki nad chorą mamą.. Przekazanie łóżka obyło się 13 marca, sprzęt przekazywał Pan Łukasz Nowicki, koordynator wypożyczalni.

Osobą do kontaktu jest Pan Łukasz Nowicki, tel. 573003932

Wypożyczalnia czynna jest w poniedziałek 7:30-17:00, piątek 7:30-14:00, w pozostałe dni 7:30-15:30.

Adres wypożyczalni: Punkt Obsługi Osób Niepełnosprawnych ul. Sosnowskiego 5, Węgorzyno.

Projekt bezpłatnych wypożyczalni realizowany jest we współpracy z Fundacją Eco Textil oraz Polskim Czerwonym Krzyżem, dzięki środkom pochodzącym z recyklingu niepotrzebnej odzieży. Warto dodać, że jeśli ktoś nie może udać się do punktu stacjonarnego, działa również bezpłatna wypożyczalnia sprzętu online, dostępna pod adresem www.ecotextil.pl.

Komentarze (0)

Poznaj opinie mieszkańców.

CZYTAJ OPINIE I KOMENTUJ PONIŻEJ

Dodaj komentarz. Pamiętaj! Szanujmy się, hejtowanie jest karalne!